Polska

Polska

"Wody z pól i podwórek nie pompujemy. Czasu by nam zabrakło"

W woj. warmińsko-mazurskim roztapiający się śnieg zalewa niżej położone pola, łąki, a także piwnice i garaże. Straż pożarna pompowała w czwartek wodę już w ponad 100 miejscach. IMGW wydało ostrzeżenia o gwałtownym wezbraniu wód w 12 województwach, z czego w sześciu poziom przekroczył stany ostrzegawcze.

Lodowe góry na promenadzie w Kuźnicy. Starczyła godzina

Silny wiatr wiał w czwartek w całym kraju, ale największą prędkość osiągał na Wybrzeżu. W miejscowości Kuźnica w województwie pomorskim podmuchy były tak mocne, że zepchnęły na promenadę przy porcie duże ilości masy lodowej. Zaledwie w godzinę powstały z niej kilkumetrowe góry.

Z Krakowa do Wenecji jednym samolotem

Bezpośrednie połączenie lotnicze pomiędzy Krakowem i Wenecją uruchomi od 24 kwietnia nowa hiszpańska tania linia lotnicza. Rejsy będą się odbywać dwa razy w tygodniu. To siódme włoskie miasto, do którego będzie można bez przesiadek dolecieć z Krakowa.

13-latek zmarł z wychłodzenia?

13-letniego chłopca, leżącego przy ogrodzeniu posesji własnego domu w Bodzentynie znalazł w czwartek rano jego ojciec - poinformowała świętokrzyska policja. Śmigłowiec przewiózł nastolatka do szpitala, ale tam zmarł. W jego krwi wykryto alkohol.

"My tu jesteśmy cały czas zagrożeni"

Gwałtowna odwilż i gruby na pół metra lód na Wiśle stwarzają poważne zagrożenie powodziowe dla mieszkańców Płocka i okolic. Wielkie połacie kry mogą zniszczyć m.in. nowy wał w Świniarach, gdzie w 2010 r. doszło do dramatycznej powodzi. Na miejscu jest reporter TVN24.

W Tatrach wiatr do 130 km/h. Kolejka na Kasprowym nie działa

Wichury w polskich górach. Najmocniej wieje w Tatrach, gdzie w górnych partiach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Z powodu wiatru unieruchomiono kolej linową na Kasprowy. Z kolei w Karkonoszach i na Podkarpaciu zagrożenie lawinowe sięgnęło stopnia drugiego.

Stopnieje to, co napadało

Wszystko wskazuje na to, że ze śniegiem możemy zacząć żegnać się na dobre. Czeka nas odwilż. Jak prognozuje synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski, w nadchodzących trzech dniach śnieg będzie topniał bardzo szybko ze względu na sprzyjające warunki atmosferyczne.

"Myślałem, żeby dobrze żyło się mojej mamie"

Był trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Lawina zajęła cały Świński Kocioł, część Hali Goryczkowej w Tatrach. Konrad Błaszyński, który przeżył jej zejście mówi, że w pewnym momencie był już pogodzony z tym, że może umrzeć.

Zasypane wsie. Mieszkańcy boją się powodzi

W wielu rejonach powiatu żywieckiego są miejsca, do których dostęp z powodu śniegu jest niezwykle trudny. Najgorsza sytuacja panuje w okolicach Złatnej, Glinki i Soblówki w gminie Ujsoły oraz w Koszarawie. Kompletnie zasypani są także mieszkańcy Zwardonia. Górale najbardziej boją się halnego i nagłej odwilży.

Turyści nie słuchają, ratownicy mają pełne ręce roboty

Nie pomagają apele i ostrzeżenia. W góry nadal wybierają się nieprzygotowani do zimowych warunków turyści. Ratownicy mają pełne ręce roboty. Tylko w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin odnaleźli i bezpiecznie sprowadzili 7 osób. Od początku roku w górach doszło do ponad 900 wypadków.

NIK straszy widmem powodzi. Premier przyjrzy się raportowi

Premier Donald Tusk obiecuje, że zapozna się z raportem Najwyższej Izby Kontroli, która zbadała stan wałów przeciwpowodziowych i podobnych inwestycji na Odrze. Wnioski są niepokojące: stan 1/3 wałów jest fatalny, wiele inwestycji nawet nie rozpoczętych i niewykluczone, że mogą się powtórzyć poważne zalania w dorzeczu Odry - alarmuje Izba.

Maleje zagrożenie lawinowe. Maksimum to "trójka"

W Beskidach i Karkonoszach na skutek większych niż w weekend mrozów o poranku zmalało zagrożenie lawinowe. We wtorek ratownicy GOPR obniżyli je z czwartego do trzeciego stopnia. Nie oznacza to, że niebezpieczeństwo minęło. Turyści wybierający się w góry nadal powinni zachować szczególną ostrożność.

Zmarła narciarka porwana przez lawinę

Narciarka, jedna z dwóch kobiet porwanych w niedzielę przez lawinę śnieżną w Tatrach, zmarła w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformował wicedyrektor zakopiańskiego szpitala im. Chałubińskiego Marian Papież. Stan drugiej poszkodowanej jest dobry.

W Bieszczadach inwersja. Widzialność na 100 km

W Bieszczadach po raz kolejny tej zimy występuje zjawisko inwersji powietrza, wysoko w górach jest cieplej niż w dolinach. Inwersja sprawia, że we wtorek z połonin widać w promieniu ok. 100 kilometrów.

Spędził noc w zaspie i przeżył

Ratownicy GOPR odnaleźli w poniedziałek pod Turbaczem w Gorcach turystę, który w niedzielę wyszedł w góry i nie wrócił. - Noc spędził w śnieżnej zaspie. Jest skrajnie wyczerpany i wychłodzony, ale przytomny - poinformował szef podhalańskiego GOPR Mariusz Zaród.

Czy to już wiosna? Komentarz synoptyka

Po fali mrozów i śnieżyc, prognoza na najbliższe dwa tygodnie jest niezwykle optymistyczna. Maksymalna temperatura w tym okresie sięgnie nawet 12 stopni powyżej zera. Czy to już wiosna, czy może zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa? Wyjaśnia meteorolog TVN Meteo, Artur Chrzanowski.

"Chodniki w ogóle nie są czyszczone". Złamania i kontuzje na śliskich ulicach

- Chodniki w ogóle nie są czyszczone, ani przez mieszkańcow, ani przez władze - żalili się mieszkańcy Łodzi, którzy poranną drogę do pracy przypłacili bolesnym upadkiem lub złamaniem. Nocny przymrozek po ciepłej niedzieli sprawił, że poruszanie się po chodnikach i drogach wieczorem i rano wymagało sporo wprawy. Niemal w całym kraju pokryła je gołoledź.

Śnieg i lód znikają w oczach

W całym kraju temperatura podniosła się powyżej 0 stopni Celsjusza. Topić zaczął się śnieg i powstałe podczas siarczystych mrozów sople i lodowe rzeźby. Reporterzy 24 nadsyłają zdjęcia niszczycielskiej dla zimowego krajobrazu odwilży.

W zasypanych gminach otworzą szkoły

Zajęcia w szkołach w gminach na Żywiecczyźnie, które sparaliżowały w ostatnich dniach opady śniegu, w poniedziałek odbędą się normalnie - poinformowali w niedzielę wójtowie. Sytuacja w rejonie poprawia się. Coraz więcej dróg jest przejezdnych.

Mazurskie jeziora w gęstej mgle

Mazurskie jeziora przyciągają na swoją taflę nie tylko latem. O tej porze roku również nie brak tam amatorów żeglarstwa. Reporter 24 zarejestrował na jeziorze Niegocin miłośników żeglarstwa lodowego. I zrobił przy tym serię nastrojowych zdjęć.

Reporter 24: "Odwilż to dobra zabawa"

Odwilż to nie tylko gigantyczne kałuże na jezdniach i chodnikach, ale też dobra zabawa. Przekonał nas o tym Reporter 24, który mokry i ciężki śnieg wykorzystał do rodzinnego budowania iglo.

Takiego lodu na Wiśle nie było od 15 lat

Najpierw zaskoczyła nie przychodząc. Potem przyszła i to od razu z siarczystym mrozem. Wreszcie szczodrze sypnęła śniegiem. Tegoroczna zima skuła grubym lodem rzeki. Tak grubej pokrywy na Wiśle nie było od 15 lat.

Kra spływa. Promy pływają

W Świnoujściu (Zachodniopomorskie) kursują już wszystkie promy na dwóch przeprawach, miejskiej i w Karsiborze. Od środy przeprawy działały nieregularnie. Przyczyną był północny wiatr, który powodował spiętrzenia kry lodowej, utrudniające ruch promów.

Samochód cały w zaspie. Wielkie czapy na dachach

- W ciągu dwóch dni napadało 150 cm białego puchu - relacjonuje sytuację z Beskidu Żywieckiego reporter TVN24, Robert Jałocha. Mieszkańcy zasypanych wiosek zmagają się ze zwałami śniegu, które stwarzają niebezpieczeństwo dla pieszych i kierowców. Trwa wielkie odśnieżanie dachów i dróg, które nie zawsze kończy się to szczęśliwie.

Wpadłeś pod lód? Uratuj się sam

Od piątku w Polsce jest coraz cieplej. Temperatura sięga kilku kresek powyżej zera. Zamarznięte zbiorniki wodne zaczynają topnieć, a to stwarza niebezpieczeństwo dla wędkarzy łowiących spod lodu czy nieostrożnych dzieci. Jakie mamy szanse na ratunek, gdy zarwie się pod nami lód i jak wygląda akcja ratownicza, sprawdzał prezenter TVN24, Marcin Żebrowski.

Trzy kawałki Kosmosu w Olsztynie

Trzy niewielkie kawałki meteorytu, który spadł w ubiegłym roku na gospodarstwo agroturystyczne w Sołtmanach koło Kruklanek (woj. warmińsko-mazurskie), trafiły do kolekcji planetarium w Olsztynie.

Szklarska zasypana, w Beskidach 1,5-metrowe zaspy

Beskid Żywiecki zasypał śnieg. Przez dwie ostatnie doby spadło go tak dużo, że władze Zwardonia zdecydowały o jego wywożeniu. W gminie Rajcza 20 proc. dróg jest nieprzejezdnych, a ze względów bezpieczeństwa zamknięto dwie szkoły - poinformował reporter TVN24 Robert Jałocha. Podobna sytuacja panuje w Szklarskiej Porębie po ataku zimy.