Polska

Polska

W Bieszczadach występuje niewielka inwersja powietrza. Oznacza to, że w górnych partiach gór jest cieplej niż w dolinach - poinformował w czwartek Andrzej Łukaszczuk, ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR.

Do końca września będą trwały odloty bocianów czarnych do miejsc zimowania w Afryce. Ich trasa przelotu biegnie m.in. przez Podkarpacie.

Bezksiężycowe noce to idealny czas na obserwacje obiektów mgławicowych, a do takich zaliczają się komety. Końcówka września będzie sprzyjała obserwacjom komety Garradda, którą dostrzec można nawet przez zwykłą lornetkę.

Borowik szlachetny jest bez wątpienia królem polskich lasów, ale ma też liczną świtę. Poznajcie, dzięki zdjęciom Reporterów 24, członków rodziny królewskiej, borowika ponurego i sosnowego.

Bałtyk swoją atrakcyjnością zachwyca nie tylko w sezonie. W końcówce lata również możemy cieszyć się pięknem zachodzącego słońca, na plaży spotkać zakochane pary, a przy brzegu zobaczyć fokę. Uroki prawie jesiennego morza uchwycili Reporterzy 24.

W sobotę odbędzie się zbiórka pieniędzy przeznaczonych na budowę konstrukcji zabezpieczającej przed przewróceniem się Bartka, najsłynniejszego polskiego dębu. Inauguracja akcji odbędzie się podczas imprezy 1011 urodzin pomnika przyrody.

Jesień kojarzy nam się z chłodem, wilgocią i opadającymi liśćmi z drzew. Powszechnie sądzi się, że to także pora roku przynosząca ulgę alergikom. Nic z tych rzeczy. Właśnie w tym okresie alergie się nasilają.

Leśnicy z warmińsko-mazurskiego uruchamiają kolejne wirtualne spacery po leśnych duktach i leśniczówkach bo zauważyli, że dzięki nim w realnym świecie mają coraz więcej zwiedzających. Internet pomaga też w wykrywaniu śmieciarzy i złodziei.

Nowa i wyremontowana stacja ratunkowa beskidzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jest już otwarta. Znajduje się na Markowych Szczawinach, w masywie Babiej Góry w Beskidach, zaraz przy lokalnym schronisku.

W Elblągu rozbudowany zostanie port żeglarski z którego jachty wypływają na Zalew Wiślany. Powód? Zbliżające się wielkimi krokami Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Koszt remontu to 8,5 mln zł, jednak ma się opłacić: kibice, którzy zjadą do Gdańska na rozgrywki sportowe, mają korzystać z atrakcji turystycznych proponowanych przez Elbląg.

Stanisław Lem został patronem pierwszego polskiego satelity. Na imię dla drugiego internauci wybrali Heweliusza, który wygrał w ten sposób m.in. z Panem Twardowskim. - Pierwszy powstanie głównie jeszcze z zagranicznych komponentów, w drugim więcej będzie polskich części - na antenie TVN24 mówi Karol Wójcicki z Planetarium Niebo Kopernika.

Tatry, niezależnie od pory roku, cieszą się dużą popularnością. Jednak dopiero u progu jesieni nabierają szczególnego uroku. Kiedy w Tatry zawita jesień? Kiedy patrzymy na zdjęcia nadesłane przez Reporterkę 24 wcale nie mamy pewności, że nastąpi to prędko.

Istnieją sprzeczne zdania co do kształtu tych chmur. Zdaniem części redakcji wyglądem przypominają złociste, okrągłe biszkopty. Innym na myśl przychodzą bąble.

Naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN konstruują pierwszego polskiego satelitę naukowego. Zostanie on wystrzelony w przestrzeń okołoziemską w przyszłym roku w ramach wspólnego projektu badaczy z Polski, Austrii i Kanady. Drugi satelita ma trafić na orbitę przed marcem 2013 roku.