Polska

Polska

Chmury i mgły stworzyły efektowne halo

Poranne mgły i chmury mogły zepsuć nastrój niejednej osobie. Jednak tym, którzy zdecydowali się poszukać na niebie oznak lepszej aury, mogła się trafić miła niespodzianka. Jeden z internautów wypatrzył nie tylko przebijające się promienie, ale też ciekawe zjawisko optyczne.

Reporterzy 24 na tropie wiosny. Rezultaty marne

Dziś ta astronomiczna, jutro kalendarzowa. Wiosna. Krajobraz za oknem na razie nie wskazuje na to, że zmieniamy porę roku. W poszukiwaniach nie ustają jednak Reporterzy 24, ale i im trudno znaleźć pozytywne oznaki ocieplenia.

Długa zima słono nas kosztuje

Jest zima, więc musi być zimno, ale chłód wiosną, to już przesada. Nieustające śnieżyce i mróz słono nas kosztują. W tym roku ze wzgędu na przeciągającą się zimę więcej wydamy na ogrzewanie, benzynę czy zdrowie - wylicza reporter magazynu "Polska i świat" w TVN24, Łukasz Wieczorek.

Śnieżne tunele na polskich drogach

Bociany, przebiśniegi, nieśmiałe promienie słońca - w niektórych rejonach kraju już widać wiosnę. Ale są miejsca, gdzie jeszcze nic jej nie zwiastuje. Po piątkowych, silnych opadach w powiecie hrubieszowskim (woj. lubelskie) niektóre drogi zamieniły się w śnieżne tunele. Nietypowe zdjęcie przesłał do redakcji Kontaktu 24 Konrad Choma.

Na wschodzie syberyjskie mrozy. Było -18 st. C

- Liczbą tego poranka będzie -18 - mówił na antenie TVN24 Tomasz Zubilewicz. Taką temperaturę rano odnotowały Suwałki, a to nie jedyna tak mroźna wartość. Za zimowe wskazania termometrów odpowiada połączenie arktycznych mas powietrza i wyżu, który wciąż wpływa na wschodnią Polskę.

Na Podlasiu wyprosiły się lochy. Zobacz puszczańskie pasiaki

Chociaż w krajobrazie wschodniej Polski próżno szukać oznak nadchodzącej wiosny, biologicznego kalendarza zwierząt nie da się oszukać. W Puszczy Białowieskiej pojawiły się nowo narodzone warchlaki o charakterystycznym pasiastym umaszczeniu. Leśnicy martwią się, że przy trzymającej na Podlasiu zimie lochom może być trudno je wychować.

Drogi odkopane. Po weekendzie czeka nas jednak szklanka

Poprawiła się sytuacja na drogach południowej i południowo-wschodniej Polski, na których w piątek ruch sparaliżowały intensywne opady śniegu. Do końca weekendu pogoda da odetchnąć kierowcom - będzie pogodnie i bez opadów. Jednak już od poniedziałku warunki drogowe znów się pogorszą: będzie mokro i bardzo ślisko.

W nocy było nawet -25,2 st. C!

Za nami niezwykle mroźna noc i poranek. W Olsztynie temperatura spadła aż do -25,2 st. Celsjusza! W godzinach porannych najzimniej było na Kujawach i na zachodzie kraju, gdzie wyż przyniósł bardzo niskie wartości na termometrach. Dużo cieplej po drugiej stronie frontu rozpościerającego się od Białegostoku po Wrocław. Na przykład w Krakowie tylko -4 st. C.

Wilkom dobrze na jeziorach

Policzono wilki na Warmii i Mazurach. W dwóch tamtejszych puszczach, a także w przylegających do nich lasach, żyje 150 osobników. To oznacza, że drapieżniki czują się w regionie bardzo dobrze.

Nie wychodźcie w Bieszczady

Porywisty wiatr, mocno ograniczona widzialność, nieustające dostawy śniegu, zagrożenie lawinowe, mróz. W Bieszczadach, jak informuje GOPR, panują trudne warunki turystyczne.

Sypało, sypie i będzie sypać. Biało w całym kraju

W połowie marca zima się rozkręciła. Od kilku godzin intensywnie pada śnieg, skutecznie utrudniając życie kierowcom i pieszym, którzy spieszą się do pracy. Na drogach i chodnikach jest ślisko. Auta trzeba odśnieżać kilka minut. No i ten chłód. W wielu miejscach kraju słupki rtęci pokazują ujemne wartości.

Zima dobiega końca. Będziecie tęsknić?

Zima dobiega końca - prognoza pogody pokazuje, że zostanie z nami zaledwie do końca tygodnia. Niektórzy się cieszą, bo mają już dość śniegu i mrozu. Innym będzie za tym tęskno. Jakie są te ostatnie dni zimy?

Latem pojedziemy śladami mennonitów

Niecodzienny szlak rowerowy powstanie jeszcze w tym roku niedaleko Kanału Elbląskiego. 32 kilometrowa trasa będzie wiodła śladami osadników mennonickich, którzy w XVI wieku przybyli na Żuławy. To właśnie tej wspólnocie zawdzięczamy rozwój gospodarczy w Dolnie Dolnej Wisły.

Na Mazurach można zebrać 600 ton ślimaków

Maksymalnie 600 ton ślimaków będzie można zebrać w tym roku na Warmii i Mazurach. Przy zbiorze z winniczkami trzeba obchodzić się w sposób humanitarny - nie przetrzymywać w foliowych workach, ani nie zbierać zbyt małych osobników. Mięczaki trafią później na stoły m.in. Hiszpanów, Włochów i Francuzów.

Policzyli żubry. Spierają się, czy jest ich za dużo

Dokładnie 504 żubry żyją na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Takie wyniki przyniosło doroczne liczenie tych zwierząt, które przeprowadzili pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego z pomocą leśników. Specjaliści nie są zgodni, czy białowieskie stado jest za duże w stosunku do obszaru, który zamieszkuje, czy zwierząt jest jeszcze na tyle mało, że wciąż można mówić o zagrożeniu gatunku.