Polska

Polska

73 zerwane dachy, powalone drzewa i zalania. Strażacy interweniowali 1520 razy

Zabezpieczanie uszkodzonych i zerwanych dachów, usuwanie powalonych drzew, wypompowywanie wody z zalanych piwnic - to główne zadania strażaków po niedzielnych nawałnicach. Interweniowali w sumie 1520 razy. Najwięcej na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Kujawach i Mazowszu. Na skutek burz do szpitali trafiło siedem osób, a ponad trzy tysiące pozbawionych jest prądu tylko w w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Burze w Polsce przybierają na sile. Winny człowiek?

- Duża intensywność zjawisk atmosferycznych może mieć związek z działalnością człowieka - uważa Rafał Maszewski. Klimatolog z Instytut Geografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu powiedział na antenie TVN24, że na obszarze Polski w ostatnich latach nie odnotowano co prawda więcej dni burzowych, jednak wyładowania mają bardziej intensywny charakter.

Pyłki bylicy i ambrozji wirują w powietrzu

Zbliżające dni zapadną w pamięć źle reagującym na pyłki bylicy. Ta roślina, mająca silne właściwości uczulające, da się we znaki głównie w terenach podmiejskich. Warto odnotować, że zaczyna pylić ambrozja.

Piorun poraził czterech mężczyzn

Piorun poraził czterech mężczyzn podczas prac przy żniwach. Do wypadku doszło, gdy podczas burzy schronili się pod kombajnem, w który uderzyła błyskawica. Wszyscy czterej z poparzeniami trafili do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Wichury i burze niszczyły domy. Scena w Mrągowie zdemolowana

Pozrywane dachy i zniszczone miejscowości w kilku miejscowościach pozostawiły po sobie nawałnice, jakie po południu przeszły nad Mazowszem. - Nie do opowiedzenia. Nawet pięciu minut nie było - mówiła jedna z mieszkanek miejscowości Lasków, który najbardziej ucierpiał w czasie wichury. W innej miejscowości mieszkańcy mówili o trąbie powietrznej. w Mrągowie na Mazurach wiatr zdemolował scenę, której elementy raniły technika.

"Kilka minut i nas zalało"

Nad Polską grzmi i pada od samego rana. Kilka minut ulewy w Szczecinie wystarczyło, żeby zalane zostały ulice i chodniki. Obecnie najwięcej wyładowań jest w północno-wschodniej części Polski. Aktulaną sytuację pogodową na bieżąco rejestrują Reporterzy 24.

Sinice powoli znikają. Kąpieliska otwarte

Z przybrzeżnych wód Zatoki Gdańskiej powoli ustępują sinice. W niedzielę Sanepid zezwolił na korzystanie ze wszystkich kąpielisk w Sopocie i Gdańsku. Nadal obowiązuje zakaz kąpieli w Gdyni.

350 km pięknej trasy na Lubelszczyźnie. Nowa mekka rowerzystów?

Wspaniała informacja dla fanów pięknych krajobrazów i wycieczek rowerowych. Na Lubelszczyźnie powstanie ponad 350 km trasy wiodącej przez niezwykle malownicze tereny kilku parków krajobrazowych. Będzie to część długiego szlaku prowadzonego przez pięć województw Polski wschodniej, która ma powstać do końca 2015 r.

Rowerem wokół diabelskiego głazu. Zobacz uroki Mazur w obiektywie internautki

Wypoczynek na Mazurach nie musi się ograniczać do żeglowania, plażowania i biwakowania nad jeziorami. Ten region docenią także osoby, które lubią aktywnie spędzać czas i nie przepadają za siedzeniem w jednej miejscowości. Przekonuje o tym internautka gosiatomas, która na Kontakcie Meteo podzieliła się wrażeniami z wycieczki rowerowej po mazurskich trasach.

Żeglarz wskoczył do wody za czapką. Nie wypłynął

- Wskoczył nagle do chłodnej wody, mógł dostać szoku termicznego, skurczu czy zawału - opowiada o śmierci żeglarza na jeziorze Niegocin Tomasz Kurowicki z MOPR-u. Mężczyzna rzucił się do wody za czapką. Jego ciało odnaleziono dopiero następnego dnia po wypadku.

Wracają upały. Tak się chłodzi Poznań

Temperatura w całym kraju rośnie. W Poznaniu przed południem na termometrach było już 26 st. C. W najcieplejszym momencie dnia będzie o 4 st. C więcej. W taki upał wszyscy szukają sposobu na ochłodę. Dobrym pomysłem może być kurtyna wodna lub owocowa przekąska. Jak jeszcze chronić się przed upałem?

Bajeczne loty o zachodzie słońca

Letnie wieczory to znakomity czas na spacery, na przykład brzegiem jeziora. Jeśli jednak potrzebujesz czegoś bardziej emocjonującego, to spójrz na paralotniarzy, którzy z ptasiej perspektywy podziwiają zachód słońca. Grupę takich obserwatorów uchwyciła na zdjęciach Reporterka 24.

Rysy znów otwarte dla turystów

Szlak na Rysy ponownie otwarty dla ruchu turystycznego. Paweł Skawiński z Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformował, że po ustabilizowaniu się osuwiska, do jakiego doszło na początku lipca, wykonano prace eliminujące ruchome głazy.

Pyłki traw odpuszczają na miesiąc

Dobra wiadomość dla uczulonych na pyłki traw - ich stężenie do połowy sierpnia będzie niskie. We znaki będą się za to dawać bylica i zarodniki grzybów mikroskopowych. Do ataku rusza też kolejny silny alergen - ambrozja.

Co po największej powojennej klęsce polskich lasów?

Tysiące połamanych drzew, 45 tys. hektarów zniszczonych lasów, kilometry zerwanych linii telefonicznych i wysokiego napięcia. Największa klęska w historii powojennego leśnictwa. Minęło 10 lat od huraganu, który zniszczył ogromną część Puszczy Piskiej. Jak sytuacja wygląda dziś?

"Jest zimno jak cholera". Turyści źli na pogodę

Turyści nad Bałtykiem mogą śmiało surfować, ale po internecie. Pogoda nie skłania do wychylania nosa poza pokój hotelowy czy kwaterę. Oczywiście spacery się zdarzają, ale krótkotrwałe i w ciepłych swetrach, a o kąpieli można już tylko pomarzyć. Bikini i szorty zostały na dnie walizki i jeszcze kilka dni tam poleżą.

Opiekunka obozu utonęła nocą

37-letnia opiekunka obozu szermierzy utonęła podczas nocnej kąpieli w jeziorze Markusy. To już 36 ofiara wody na Warmii i Mazurach w tym roku.