Polska

Polska

Bociany z Kłopotu błyszczą w sieci

Wygląda na to, że rodzą się kolejne, po bielikach z Kutna, ptasie gwiazdy polskiego internetu. Od kilku dni można podglądać online życie bocianów białych w Kłopocie (Lubuskie), gdzie mieści się jedyne w Polsce muzeum poświęcone tym ptakom.

Przed południem zagrzmiało na Podkarpaciu

Aktywny nad wschodnią częścią Polski front atmosferyczny skutkuje pierwszymi poniedziałkowymi burzami. Uaktywniły się one na Podkarpaciu i przesuwają się na północ. Burzowo-deszczowa pogoda to efekt niżu, który od niedzieli przemieszcza się nad Polską.

Fronty w podkowę przyniosły burze

Po pogodnej i ciepłej pierwszej części dnia w niedzielne popołudnie w wielu miejscach kraju trzeba było wyciągnąć parasole i kurtki przeciwdeszczowe. Za sprawą towarzyszących niżowi frontów atmosferycznych przez południe i wschód kraju przez cały wieczór i część nocy nad południową i wschodnią Polską przetaczały się burze. Najmocniej grzmiało na Śląsku, w świętokrzyskiem, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Mazowszu.

Nawałnica niszczyła domy. "To była trąba powietrzna"

"To trwało ze trzy minuty. To była trąba powietrzna", "Szyby w oknach ledwo wytrzymywały napór"- mówią o niedzielnej nawałnicy, mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Burze, jakie szalały po południu w okolicach Kielc zostawiły za sobą kilka zniszczonych budynków, zerwane linie energetyczne i powalone drzewa.

Trąba powietrzna przeszła nad Lubelskiem?

Nietypowa, wyglądająca jak zaczątek trąby powietrznej chmura zawisła w sobotę na niebie nieopodal Lubartowa (Lubelszczyzna). Czy nad okolicą faktycznie przeszła trąba powietrzna, zapytaliśmy synoptyka oraz miejscowych strażaków.

Ranne ryby we Władysławowie. Winne tajemnicze chemikalia?

Od kilku tygodni rybacy donoszą o tym, że w okolicach Władysławowa łowią z Bałtyku ryby, głównie dorsze, które mają na swoich ciałach rany wyglądające jak ślady po poparzeniu silnie żrącą substancją - pisze "Dziennik Bałtycki". Wielu rybaków ten fakt z pojawieniem się w maju na plaży pomorskiego Czołpina tajemniczej toksycznej substancji.

Grzmi od Kalisza po Sandomierz

Nad Polską uaktywnił się przypominający kształtem podkowę front atmosferyczny. Rozciąga się od Górnego Śląska przez zachodnią Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i Mazowsze, następnie wykręca na południe.

Poziomkowy deser prosto z puszczy

Pogoda w ostatnich dniach nie zachwyca, ale nie znaczy to, że spacery straciły swój urok. Internauta udowadnia, że kiedy nici z opalania, warto na przykład wybrać się do lasu. W Puszczy Bydgoskiej zaczął się właśnie sezon na poziomki. Już od samego patrzenia na apetyczne czerwone owoce robi się bardziej optymistycznie.

Biała tęcza nad niebem Arktyki. Lato już tuż-tuż

Przebywający na Arktyce badacze z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund donoszą, że u nich lato tuż-tuż. Świadczy o tym m.in. nie spadająca poniżej 0 st. Celsjusza średnia temperatura dobowa oraz kwitnące kwiaty. Obok tych informacji naukowcy w Kontakcie Meteo zamieszczają zdjęcie niezwykłej białej tęczy.

"Boskie promienie" spłynęły na Polańczyk

"Boskie promienie" słońca wyglądały zza chmur w poniedziałkowy poranek nad podkarpackim Polańczykiem. Był to prawdopodobnie jedyny - a przy tym bardzo widowiskowy - moment, w którym nasza dzienna gwiazda zaznaczyła swoją obecność na południowo-wschodnim niebie.

Wypadki w Tatrach. Jedna osoba nie żyje

Tragiczny wypadek małżeństwa ze Szczecina wędrującego po Tatrach w rejonie Świnicy. Turystka pośliznęła się i zginęła po upadku w przepaść, mężczyzna doznał niegroźnych obrażeń próbując jej pomóc. To drugi śmiertelny wypadek w tej okolicy w ciągu tygodnia. Również na szlaku na Rysy doszło dziś do wypadku.

Wał szkwałowy zawisł nad Bródnem

Chmurę o dziwnym kształcie wypatrzyli we wtorek wieczorem nad Warszawą internauci i wysłali je na Kontakt Meteo i Kontakt 24. - To chmura szelfowa, często nazywana wałem szkwałowym - wyjaśnia synoptyk Arleta Unton-Pyziołek. Takie zjawisko powstaje na aktywnych frontach atmosferycznych.

Amfiteatr jak stadion dla jaskiniowców

"Piątym stadionem dla grotołazów" nazwali speleolodzy nową salę, którą odkryli w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie (Dolnośląskie). To prawdopodobnie największa sala jaskiniowa w Polsce. Liczy ponad 100 m długości i 30 m wysokości, a na jej ścianach można znaleźć różnorodne formy naciekowe w kształcie żyrandoli i kaskad.

Spokojniej na niebie. Burze ucichły

Po południu grzmiało w pasie od Mazowsza po Warmię i Mazury. Wyładowania były o natężeniu słabym i umiarkowanym. Później front burzowy przesunął się na wschód i osłabł w okolicach Warszawy. Burze obecnie wygasły.

Burze ucichły. Kolejne możliwe w nocy

Zgodnie z zapowiedziami naszych synoptyków burze w poniedziałek po południu pojawiły się w Polsce południowej. Wiatr w porywach osiągał nawet 80 km/h, a w niektórych miejscowościach spadł grad. wieczorem burze ucichły, ale synoptycy przestrzegają, że w ciągu nocy pojawić się mogą kolejne: na Podlasiu i lokalnie na południu.

Plaża już wolna od dziwnej substancji. Wciąż jednak zamknięta

Poniedziałkowe oględziny plaży w Czołpinie, gdzie tydzień temu znaleziono niebezpieczne odpady, nie wykazały nowych śladów zanieczyszczenia - poinformowała dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego Katarzyna Woźniak. Niestety plaża wciąż jest zamknięta dla turystów. Do tej pory zebrano z niej ponad tysiąc litrów dziwnej substancji.

Ściółka w lesie jak podpałka

Jeśli wybieracie się do lasu w ten weekend, zachowajcie szczególną ostrożność. Wysokim zagrożeniem pożarowym objęte są niemal wszystkie zalesione tereny naszego kraju z wyjątkiem niektórych rejonów Małopolski, Rzeszowszczyzny i województwa świętokrzyskiego. Zakazu wstępu do lasów jeszcze nie ma, ale ryzyko zaprószenie ognia jest ogromne.

Badają Spitsbergen od ponad stu lat

Polskie tradycje naukowe na Spitsbergenie sięgają końca XIX wieku. Nasi badacze od ponad 100 lat pilnie śledzą zmiany klimatyczne i biologiczne w tym rejonie świata. Ich historię przybliżają naukowcy z Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie.

Koniec zimy w Tatrach. Ratownicy wydali ostatni komunikat lawinowy

W środę ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego po raz ostatni w tym sezonie wydali komunikat lawinowy. Nie oznacza to jednak, że na szlakach zapanowało już lato. Turyści wciąż mogą napotkać mocno zaśnieżone stoki wymagające dobrego przygotowania, odpowiedniego sprzętu i dużej ostrożności.

Burzowo przy zachodniej granicy. Zagrzmi jeszcze w nocy

Po bardzo ciepłym dniu burze pojawiły się na zachodzie kraju. Od godzin popołudniowych na tych terenach grzmiało i padało. Wieczorem komórki burzowe utrzymują się na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Synoptycy ostrzegają - to nie koniec burzowej aury tej nocy.

Jesteśmy w upalnej czołówce Europy

W Polsce ponownie upalnie. Napłynęło gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego znad Azji Mniejszej, znad północno-wschodniej Afryki i temperatura przekroczyła miejscami 30 st. C.

Odgrodzą nenufary od turystów

Grzybienie białe, przepiękne kwiaty nazywane zwyczajowo nenufarami bądź liliami wodnymi, które pływają po warmińsko-mazurskiej rzece Krutyni zostaną ogrodzone. Taką decyzję podjęły władze Mazurskiego Parku Krajobrazowego, przerażone tym, że rokrocznie rośliny są niszczone przez turystów.