Polska

Polska

Cztery województwa z najwyższym stopniem zagrożenia hydrologicznego

Sytuacja hydrologiczna w kraju, na skutek opadów, nie jest dobra. Dla Ziemi Lubuskiej, Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Górnego Śląska IMGW wydało ostrzeżenia 3. stopnia, które oznaczają, że stany wody w rzekach - zarówno te obserwowane, jak i prognozowane - układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

Sokoły będą wysyłać SMS-y

17 młodych sokołów wędrownych uczy się życia na wolności. Lasy Państwowe zaobrączkowały wszystkie ptaki, a trzy z nich wyposażyły w nadajniki, dzięki którym będą śledzić trasy ich wędrówek. Akcja ma przyczynić się do odbudowy populacji sokołów na Warmii i Mazurach.

Najgroźniejsze są górskie rzeki. Na Dolnym Śląsku dopada jeszcze 30 l/mkw.

Obfite opady deszczu są najbardziej niebezpieczne dla zagrożonych powodzią obszarów południowo-zachodniej Polski - twierdzi synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie niewielkich rzek podgórskich na Dolnym Śląsku, które po intensywnym deszczu gwałtownie wzbierają. Zdaniem synoptyka powodzie w Czechach i Niemczech mają niewielki wpływ na sytuację w naszym kraju.

Pożary, zerwane linie i połamane drzewa po burzach

Połamane drzewa, pozrywane linie energetyczne, uszkodzone samochody - to skutki nawałnicy, która przeszła w niedzielę przez Podlasie oraz Warmię i Mazury. W powiecie zambrowskim strażacy gasili trzy pożary spowodowane przez uderzenie pioruna. W Białymstoku połamane gałęzie uszkodziły kilka samochodów. Zdjęcia zamieścili w naszym serwisie internauci oraz Reporterzy 24.

Pas burz przeszedł przez północ kraju

Popołudniowe burze dały się w piątek we znaki mieszkańcom północnej Polski. Komórki burzowe uaktywniły się na froncie froncie atmosferycznym sięgającym od od Podlasia po Ziemię Lubuską i przemieszczały na północ. W niektórych miejscach opady były tak intensywne, że ulicami popłynęły rwące nurty wody.

"Wiatr zerwał dach". Nawałnice w Małopolsce i Wielkopolsce

Silny wiatr zerwał część dachu sali gimnastycznej - poinformował internauta z Rzuchowej (woj. małopolskie). Gwałtowne burze dawały się we znaki także mieszkańcom Wielkopolski, Podkarpacia i województwa świętokrzyskiego. Wystąpiły opady gradu, a internauci przysyłali na Kontakt 24 oraz Kontakt Meteo zdjęcia i filmy dokumentujące sytuację pogodową.

"W pięć minut zrobiło się ciemno"

Przed godz. 21.00 w Warszawie zaczęło się błyskać. Opady, jakie towarzyszyły grzmotom, były intensywne, poza tym mocno wiało. "To był istny koszmar" - relacjonowała nam internautka Natalia.

Burze wygasły, deszcz nie ustępuje

Burze wycofały się z terenu Polski w kierunku Kaliningradu. Synoptycy prognozują jednak, że w nocy zagrzmieć może na północy, w rejonie Trójmiasta i Bydgoszczy. Miejscami deszcz będzie intensywny, o sumie 30 l/mkw.

Widoki po ulewach: zalany tunel, podtopione posesje

Wybijające studzienki, zalane drogi, place zabaw, tunel - takie obrazy przewijają się na zdjęciach nadsyłanych przez mieszkańców województwa mazowieckiego. Zgodnie z przewidywaniami synoptyków gęste, deszczowe chmury zawisły nad centralną i północną częścią kraju, przynosząc w nocy i nad ranem obfite ulewy. Internauci i Reporterzy 24 powoli szacują straty, jakie deszcze wyrządziły w ich miejscowościach.

Spadło już nawet 60 l deszczu. To nie koniec

Nawet 60 litrów deszczu spadło miejscami w Polsce w ciągu ostatniej doby. Najbardziej obfite opady przeszły przez tereny Lubelszczyzny i południowo-wschodniego Mazowsza. Najbliższa doba też będzie mokra, ale deszczowa strefa ma się przemieszczać na północny zachód.

Jak się chronić przed komarami? Radzi Stefan Niesiołowski

- Nie ma nic dziwnego w tym, że komary zaczęły się pojawiać - mówi poseł PO Stefan Niesiołowski (PO), profesor entomologii. Polityk wyjaśnia także, jak radzić sobie z uciążliwymi owadami, czemu kąsają oraz dlaczego nie należy stosować masowych oprysków.

"Przyszedł wiatr i przesunął stodołę "

Potężna wichura z gradobiciem przeszła nad gminą Jedlińsk w okolicach Radomia w poniedziałkowe popołudnie i wieczór. Wiatr zerwał wiele dachów i zniszczył uprawy. - Tutaj jest już po żniwach, żyta w ogóle nie będzie - powiedział w TVN24 Marian Warchoł z najbardziej dotkniętej przez żywioł Kruszyny. - Szła taka fala i wszystko niszczyła - dodała mieszkanka położonych niedaleko Wierzchowin.

Burze słabną, ale to jeszcze nie koniec

Burze od samego rana dawały się nam we znaki. Towarzyszyły im opady gradu, porywisty wiatr, do 90 km/h, i ulewny deszcz. Strefę frontu śledzili z nami Reporterzy 24, od których dostaliśmy mnóstwo zdjęć i filmów z burzowej Polski. Front atmosferyczny słabnie, ale na noc synoptycy przewidują kolejne wyładowania.

Czas na "kosze-antymisie". Zwierzęta "będą musiały odejść z kwitkiem"

To jest miejsce, gdzie misie będą musiały się podrapać po głowie swoją włochatą łapą i odejść z kwitkiem - opisuje specjalny "antymisiowy" śmietnik Maciej Mażul, pracownik Babiogórskiego Parku Narodowego. To jeden ze sposobów zniechęcania niedźwiedzi do wchodzenia na ludzkie szlaki. Szukające łatwo dostępnego w zwykłych koszach pożywienia zwierzęta narażają na niebezpieczeństwo i turystów, i siebie.