Polska

Polska

Jest wiosna, są i bociany

Zaczęła się wiosna, więc bociany wracają z Afryki do Europy. Wiosna, ta astronomiczna, rozpoczęła się we wtorek 20 marca o godz. 6.14. Wyprzedziła o jeden dzień wiosnę kalendarzową, która co roku wypada 21 marca.

Po tatrzańskich szlakach z przewodnikiem w słuchawkach

Od kwietnia turyści będą mogli wędrować Doliną Kościeliską i do Morskiego Oka w towarzystwie elektronicznego przewodnika. Powstały już pierwsze trasy wycieczek. Pomysł spodobał się dyrektorowi Tatrzańskiego Parku Narodowego, według którego turyści skorzystają na zastąpieniu "anglosaskiego łomotu" w słuchawkach głosem lektora - informuje "Dziennik Polski".

Parhelion nad Bydgoszczą

Najczęstsze z najrzadszych optycznych zjawisk pogodowych zwanych halo pojawiło się na Polskim niebie. Tzw. parhelion został sfotografowany przez Reportera 24. Zjawisko pojawiają się wokół tarczy słońca i znane jest światu od starożytności.

Niedźwiedzie budzą się i są głodne

Bieszczadzkie niedźwiedzie budzą się ze snu zimowego. Szukające pożywienia zwierzęta mogą być niebezpieczne - ostrzegają leśnicy i doradzają turystom poruszanie się po ustalonych szlakach. - Drapieżniki, czując obecność człowieka, raczej nie korzystają z wytyczonych tras - tłumaczą.

Przebiśniegi, rude wiewiórki, kaczki: wiosnę widać gołym okiem

Początek astronomicznej wiosny zmobilizował Reporterów 24 do poszukiwania znaków charakterystycznych dla tej pory roku. Na zdjęciach, które napływają bez przerwy do naszej redakcji, widać m.in. bazie, kwitnące krokusy oraz wyraźnie ożywione zwierzęta, np. spacerujące po Giżycku kaczki.

Trawy płonęły 11,6 tys. razy. "W Polsce to niechlubna tradycja"

Dwie osoby nie żyją, a dwie zostały poważnie poparzone w pożarach łąk, które same wznieciły. - Wypalanie traw pogarsza jakość plonów o 5-8 proc. i nie użyźnia gleby - powtarzają eksperci. Mimo to straż pożarna odnotowała w miniony weekend prawie 11,6 tys. pożarów traw, pastwisk i lasów. więzienia.

Po zimie burze wróciły do Polski

W Polsce, po raz pierwszy od wielu tygodni, zagrzmiało. Wyładowania atmosferyczne pojawiły się w związku z ociepleniem, z jakim mieliśmy do czynienia w weekend. Zobaczcie, jak burze przeszły m.in. w Lubuskiem i koniecznie sprawdźcie, czy pojawią się w najbliższym czasie.

Jedna ofiara, karambol i 170 interwencji strażackich

Do dwóch zdarzeń związanych prawdopodobnie z wypalaniem traw doszło w sobotę w województwie świętokrzyskim. W gminie Bodzentyn na pogorzelisku znaleziono zwłoki mężczyzny, a niedaleko Łagowa doszło do karambolu z udziałem ośmiu samochodów.

"Wiosnę widać, słychać i czuć"

"Błękitne niebo, śpiew ptaków, ciepły powiew wiosennego powietrza" - to wrażenia internauty z wyprawy do lasu. Nie on jeden skusił się na marcowy spacer z aparatem. Zdjęcia na Kontakcie Meteo pokazuję, że przyroda z dnia na dzień staje się coraz bardziej wiosenna.

Narciarzom w Beskidach będzie gorąco

Szusowanie w Polsce w sobotę będzie bardzo przyjemne. Wysokie, często kilkunastostopniowe temperatury i pełnia słońca będą towarzyszyć tym, którzy spędzą dzień na rodzimych stokach. Najwięcej, bo 18 st. Celsjusza, pokażą termometry w beskidzkich Spytkowicach.

Przebiśniegi, krokusy, rozlewiska. Zima znika z krajobrazu

Zmianę pór roku dzień po dniu coraz wyraźniej widać w krajobrazie. Nie umykają one czujnym oczom internautów. Na Kontakcie Meteo przybywa zdjęć - nie tylko pierwszych wiosennych kwiatów, ale też podmokłych łąk i uwolnionych od lodu rzek.

TOPR-owcy w akcji. Tak było 80 lat temu

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe działa od ponad 100 lat. W tej branży nie ma mowy o urlopie. Co sezon, to nowe wyzwania, ale zawsze jedno priorytetowe - ratowanie życia. To, jak wyglądała praca ratowników w latach 30. i 40. XX wieku, można zobaczyć na zdjęciach opublikowanych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Najjaśniejsze spotkanie na marcowym niebie

Trwa jedno z najbardziej niezwykłych tegorocznych zjawisk na niebie. We wtorek wieczorem Jowisz i Wenus zbliżyły się do siebie na niewielką odległość trzech stopni. Od wczoraj dwie najjaśniejsze planety nie zdążyły się jeszcze od siebie oddalić. Na Kontakt Meteo dostaliśmy zdjęcia internautów z tego astronomicznego spotkania.

"Ocalić żabie kumkanie"

Wraz z nadejściem wiosny płazy migrują na tereny rozrodcze. Po drodze 75 proc. z nich ginie pod kołami samochodów, czemu chcą zapobiec poznańscy ekolodzy. Rozpoczęli budowę specjalnych płotków, zabezpieczających żaby przed wchodzeniem na jezdnię.

Ostatnie oznaki zimy topnieją w oczach

Z każdym dniem słońce grzeje coraz mocniej, powoli topiąc lód na mazurskich jeziorach. Odmarza też ziemia, pozwalając roślinom śmiało piąć się w górę. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wróżą rychłe nadejście wiosny, co rejestrują Reporterzy 24.

"Wiosna w świecie ptaków jest od dawna"

Powoli się ociepla, a wraz z pierwszymi wiosennymi roślinami pojawiają się ptaki, które wracają po zimie spędzonej w cieplejszym klimacie. Na Kontakcie Meteo pojawiają się nowe zdjęcia ptasich powrotów. Tymczasem dyrektor warszawskiego zoo przekonuje, że ptaki, które zimę spędziły w Polsce, już od dawna czują wiosnę.

Ciepło, ale bardzo wilgotno

Front atmosferyczny zalegnie nad Polską południowo-wschodnią. Słabe opady deszczu mogą wystąpić także na Suwalszczyźnie i na Mazurach. Przejasni się na zachodzie i na północy kraju.

Dziś możemy drzemać w pracy

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Drzemki w Pracy. Nie oznacza to oczywiście, że w majestacie prawa wszyscy możemy bezkarnie przespać się w biurze. Ale jeśli ktoś ma taką możliwość...

W Tatrach znowu rośnie zagrożenie lawinowe

Po opadach śniegu w niedzielę ratownicy TOPR zdecydowali o podwyższeniu stopnia zagrożenia lawinowego do drugiego. Na Kasprowym Wierchu leży już ponad 180 cm śniegu. Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo trudne.