Polska

Polska

Potoki na ulicach, błyskawice na niebie. Spadł i grad

Gwałtowna ulewa przeszła w piątek po południu nad Kielcami - ulice zamieniły się strumyki. Nad pozostałymi częściami Polski przechodził burzowy front atmosferyczny - na niebie szalały pioruny. W Skierniewicach spadł grad. Zobacz podsumowanie szalonej pogody 4 maja na zdjęciach czujnych Reporterów 24.

Grzmi na Lubelszczyźnie. Burze będą wygasać

W piątek po południu burze pojawiły się na linii od Mazur po Małopolskę i powoli sunęły na wschód. Wieczorem najbardziej aktywne były na pograniczu Mazowsza i Lubelszczyzny. W nocy komórki burzowe mają wygasać, ale w sobotę wrócą nad Polskę.

"Było gęsto od ryb na dnie"

Około 5 ton śniętych ryb pływało w rzece Biała Tarnowska w Tarnowie w pobliżu oczyszczalni ścieków. - Po prostu katastrofa ekologiczna - ocenia prezes tarnowskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego Ignacy Piskorski. Jego zdaniem ryby były warte nawet kilkaset tysięcy złotych, a odbudowa ekosystemu zajmie nawet 10 lat.

Nocą na niebie zatańczyły pioruny

Burze, które w czwartek wkroczyły do Polski wraz z frontem atmosferycznym, zapewniły Reporterom 24 niezwykłe wrażenia. Nasi internauci, oczarowani spektaklem tanecznym, jaki odegrały przed nimi pioruny, nie ustawali w robieniu im zdjęć.

GOPR w Bieszczadach ma pełne ręce roboty

Bieszczadzkie GOPR przeprowadziło sześć akcji ratowniczych i kilkanaście interwencji od początku majowego weekendu. Dwa razy w akcjach uczestniczył śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Gradobicia i burze. Majówka nie wszędzie jest pogodna

Po pierwszym upalnym w tym roku tygodniu przyszła pora na pogorszenie pogody. Od południowego zachodu przez kraj przechodzą burze, którym towarzyszą nieraz grad i silne ulewy. Reporterzy 24 na bieżąco relacjonują, co dzieje się w ich regionach.

Bielik przegrał starcie i walczy o życie

Poważnie rannego bielika znalazła w środę kobieta, która spacerowała po lesie nieopodal Choszczna (woj. zachodniopomorskie). Ptak, który ucierpiał prawdopodobnie na skutek podniebnego pojedynku, trafił pod opiekę weterynarza oraz pracowników Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Szczecinie. Decydujące dla niego będą najbliższe godziny.

Środowa strefa burz na zdjęciach

Strefa burz w środę rozciągała się późnym wieczorem nad Podkarpaciem, Śląskiem i Małopolską. W nocy burze powoli gasły, ale znad Czech i Słowacji nadciągnął kolejny front. W czwartek strefa burz rozciągnie się jeszcze nad województwa zachodnie.

Pioruny i ulewy na zachodzie kraju. "Tylko na to czekałem"

We wtorek po południu zachodnia Polska odczuła skutki frontu atmosferycznego. Na niebie pojawiły się ciemne chmury i błyskawice, padał ulewny deszcz. Gwałtowne zjawiska rejestrowali internauci. "Tylko na to czekałem" - napisał jeden z nich.

Polacy czasu wolnego mają mało. Spędzają go i tak z pilotem w ręku

Przeciętny Polak ma średnio 4 godziny i 39 minut wolnego czasu w ciągu doby - wynika z raportu CBOS. Głównie wykorzystuje go na oglądanie telewizji, a chciałby jeździć na wycieczki i uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Badania pokazują też, że najmniej czasu na odpoczynek mają kobiety w wieku 25-44 lata, a najwięcej mężczyźni emeryci.

Bielik-celebryta ujrzał światło dzienne. Orzeł i Reszka rodzicami

Co najmniej jedno pisklę bielika z dwóch, na których narodziny wielu z nas czekało przed ekranami swoich komputerów, przyszło na świat. Orzeł i Reszka, para bielików spod Kutna, została rodzicami - prawdopodobnie pomiędzy 26-27 kwietnia. Wtedy to internauci śledzący transmisję online zauważyli zmianę w zachowaniu ptaków.

"Jeśli się wpatrzymy uważnie, to zobaczymy coś zabawnego"

Srebrny Glob, Czerwona Planeta i błękitnobiały Regulus spotkają się w poniedziałkowy wieczór na niebie. Żeby dojrzeć te jasne obiekty, nie trzeba nawet wyjeżdżać z miasta, tym bardziej że obserwacjom powinno sprzyjać bezchmurne w większości kraju niebo. O koniunkcji, a także o tym, co łączy na niebie lwa z żelazkiem, opowiada szefowa planetarium stołecznego Centrum Nauki Kopernik, Weronika Śliwa.

Narciarz spadając potrącił turystkę. Nie żyją

Tragedią zakończył się zjazd skialpinisty z Rysów. Mężczyzna upadł i uderzył w turystkę poruszającą się pieszo po szlaku. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy odbywali niedaleko ćwiczenia, nie byli w stanie im pomóc. Oboje zginęli.

Cieplej niż na Bałkanach. Polska najgorętsza w Europie

Ci którzy spędzali weekend w zachodniej Polsce raczej nie powinni żałować, że nie wyjechali na majówkę gdzieś na południe Europy. W niedzielę najcieplejszym miejscem na naszym kontynencie okazał się Wrocław, a kilka innych polski miast znalazło się w temperaturowej czołówce. W tym samym czasie na północy i zachodzie Europy termometry pokazywały mniej niż 15 st. C.

Szansa na kolejne rekordy? "Jak obstawiacie?"

Ależ to był weekend. Padły, aż dwa rekordy ciepła. Najpierw oczy synoptyków (i prezentera pogody) zwrócone były na Słubice. Temperatura maksymalna wyniosła tam 31,5 st. Celsjusza.

32 stopnie we Wrocławiu. Padł rekord z 1968 roku

Pogoda w miniony weekend bardziej kojarzyła się z upalnym latem niż z wiosną. Tak ciepłych kwietniowych dni nie było od dziesięcioleci. W sobotę rekord z 1968 r. pobiły Słubice wartością 31 st. C. Jednak już następnego dnia na pierwsze miejsce w meteorologicznych statystykach wysunęły się 32 st. C odnotowane we Wrocławiu.

Płoną lasy i trawy. Łatwo zaprószyć ogień

Utrzymująca się w Polsce wysoka temperatura oraz silne wiatry sprawiają, że strażacy mają pełne ręce roboty. Pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa mówią wręcz o pogodzie pożarowej. Z pożarami traw i lasów zmagają się strażacy m.in. z Płocka i Opola.

Wiatr powalił drzewo na jadący samochód

"Silne podmuchy wiatru powodują zniszczenia na Opolszczyźnie, a strażacy mają ręce pełne roboty" - informuje na swoim profilu w Kontakcie 24 serwis 24opole.pl. Kilka minut po godzinie 12, pod Czarnowąsami, na jadący drogą samochód spadło powalone przez wiatr drzewo.

Ponad 31 st. C - padł rekord Polski

- W sobotę na polu temperatury padł rekord dla kwietnia - informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. - Temperatura maksymalna w cieniu przekroczyła 31 st. Celsjusza w Słubicach, a w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim Toruniu oraz Bydgoszczy sięgnęła tego pułapu - wylicza i porównuje, jak 28 kwietnia było przez ostatnich 10 lat.

Tłum chętnych na unikalne pochylnie i śluzy

Pierwszego dnia żeglugi na Kanale Elbląskim znalazło się tylu pasażerów, że trzeba było zorganizować dodatkowe rejsy. Atrakcją wodnej trasy z Ostródy do Elbląga jest jedyny na świecie czynny system śluz i pochylni. Można go oglądać podczas rejsów do końca sezonu, bo potem szlak zostanie zamknięty na dwa lata.

Pogłębianie Wisły za 4 mln zł

Widowiskowe, ale i niezwykle kosztowne pogłębianie dna Wisły rozpoczęło się w sobotę w okolicach Płocka. Dzięki operacji, która potrwa do połowy czerwca, zabezpieczone przed powodziami zostaną takie miejscowości, jak m.in. Świniary i Dobrzyków.

Sowieci uderzyli na Pałac Jedlinka

Punktualnie o godzinie 15 oddziały sowieckie zaatakowały obsadzony przez wojska hitlerowskie Pałac Jedlinka w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Choć nad polem bitwy krążyły niemieckie Messerschmitty, a z moździerzy i karabinów sypał się grad kul, to nie było się czego obawiać - to tylko rekonstrukcja potyczki z maja 1945 roku.

Multimedialna i mobilna astronomia w Olsztynie

Olsztyńskie planetarium wraca po remoncie wzbogacone o multimedialne wyposażenie, energooszczędną iluminację i infokioski. Dzięki tym ostatnim odwiedzający będą mieli dostęp do baz wiedzy z geografii, fizyki i astronomii. To nie koniec atrakcji: w trasę po regionie rusza przenośne planetarium, które odwiedzi miejscowości letniskowe, a potem szkoły.