Polska

Polska

Ciągle pada na Podkarpaciu. "Ile jeszcze?"

"Ile jeszcze szkód wyrządzą tegoroczne ulewy?" - pytają zdenerwowani mieszkańcy Podkarpacia, którzy zamieszczają w serwisie Kontaktu 24 zdjęcia pokazujące skutki wieczornych i porannych ulew.

Strumienie wody na ulicach

Długotrwałe opady deszczu doprowadziły do zalania w woj. zachodniopomorskim. Strażacy najwięcej pracy mają teraz w Świnoujściu i Kamieniu Pomorskim. Większość dróg w regionie jest nieprzejezdna.

Dwa województwa w deszczu

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków TVN Meteo, dzisiaj możemy spodziewać się silnego deszczu w woj. podkarpackim i dolnośląskim. Przed intensywnymi opadami ostrzega IMGW.

Świętokrzyskie: ponad 500 posesji podtopionych

Według danych Starostwa Powiatowego w Sandomierzu (Świętokrzyskie) w wyniku wtorkowej ulewy w pięciu gminach powiatu zostało podtopionych ponad 500 domów, posesji i gospodarstw. W piątek strażacy nadal wypompowują wodę z rozlewisk.

Tak rodzi się trąba powietrzna

- Dziwne zjawisko na niebie w Bieruniu. Czyżby to była trąba? - zastanawia się Reporter 24 Rafal_scierski, który zamieścił w serwisie Kontaktu 24 zdjęcie, zrobione w czwartkowe popołudnie. Jak tłumaczy Tomasz Wasilewski, prezenter TVN Meteo, zdjęcie internauty dokumentuje zaczątek małej, lokalnej trąby powietrznej. Nie jest to jednak w pełni rozwinięte zjawisko.

Woda opada, trwa liczenie strat

Po ostatnich opadach deszczu w dwóch małopolskich gminach obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. W Sandomierzu i Tarnobrzegu trwa usuwanie skutków podtopień spowodowanych przez ulewy.

Wakacje za huragan

Prawie 600 dzieci z trzech dotkniętych przez nawałnice powiatów regionu radomskiego, skorzysta z letniego wypoczynku sfinansowanego w całości przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pierwsza grupa dzieci wyjedzie w niedzielę.

Pogotowie powodziowe w Małopolsce

Wydane przez IMGW ostrzeżenia hydrologiczne obowiązują już tylko w pięciu województwach: lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim. Niestety wciąż obowiązują tam stany alarmowe. Tymczasem trwa usuwanie szkód po środowych deszczach. Podtopione są m.in.: Sandomierz i Olsztyn, a w Małopolsce uruchomiono pogotowie przeciwpowodziowe.

Zalane wielkie ulice stolicy i stacje metra

Poranne oberwanie chmury przysporzyło mieszkańcom stolicy wiele problemów. Zalane ulice, podtopione przystanki, niedziałające sygnalizacje świetlne przyczyniły się do powstania gigantycznych korków. Jeśli dojechałeś dziś do pracy na czas, miałeś szczęście. Zdjęcia płynącej deszczem stolicy przesłali Reporterzy 24.

Woda wzbiera w mazowieckim i lubelskim

We wtorek wydano ostrzeżenia hydrologiczne dla dwóch województw: mazowieckiego i lubelskiego. Na Podkarpaciu obowiązuje pogotowie powodziowe. Poziom wody w Wisłoce może przekroczyć stany alarmowe, a na Wiśle ostrzegawcze.

Bociany też ucierpiały z powodu nawałnic

Nawałnice, które przeszły w ostatnich dniach nad Warmią i Mazurami, zniszczyły wiele bocianich gniazd, zagrażając tym samym bezpieczeństwu ptaków. Ekolodzy pomogli kilkudziesięciu młodym i przetransportowali je do ośrodków leczących dzikie ptaki. Codziennie do ekologów trafiają kolejne wezwania do bezdomnych boćków.

Podtopienia po niedzielnych burzach

Burza i gwałtowny deszcz, jakie przeszły w nocy z niedzieli na poniedziałek nad gminą Korzenna (Małopolskie), spowodowały podtopienia budynków w miejscowościach Łyczana, Korzenna i Wojnarowa.

Karkonosze, Tatry, Izery... Lubicie polskie góry

Tonące w chmurach szczyty, łagodne zielone zbocza i malownicze schroniska. Reporterom 24 udało się pokazać to, co w polskich górach najpiękniejsze. Jak zwykle, okazali się bardzo czujni - ich obiektywom nie umknęły zarówno płochliwe motyle, jak i wyniszczone przez działalność człowieka drzewa.

Wieczorne burze nad Polską

Po południu na południowym-wschodzie Polski pojawiły się burze o natężeniu umiarkowanym i silnym. Zdjęcia frontu, który przesuwa się na północ, nadsyłają do nas internauci i Reporterzy 24.

Woda w Odrze i Wiśle opada, ale powoli

W niedzielę wydano ostrzeżenia hydrologiczne dla pięciu województw Polski zachodniej i południowo-zachodniej. Tylko lokalnie rzeki pozostaną powyżej stanów alarmowych, większość utrzyma się w strefie stanów wysokich.

Po burzach. Uszkodzone 5 tys. hektarów lasów

Znane są już szkody jakie wyrządziła nawałnica, która 14 lipca przeszła nad lasami państwowymi w województwach mazowieckim i łódzkim. Leśnicy będą musieli usunąć tam połamane drzewa o masie ok. 30 tysięcy metrów sześciennych. Największe straty odnotowano w Nadleśnictwie Opoczno.

Burzowy tydzień okiem Doroty Gardias

W tym tygodniu w Polsce dominowały intensywne opadu deszczu i burze, więc tym właśnie zjawiskom i ich skutkom poświęcony jest odcinek. Przyglądamy się też kolejnej partii chmur, a w szczególności obłokom o nazwie Cumulonimbus mammatus, czyli kłębiastym chmurom deszczowym z wymionami.

Toksyczny amoniak 200 metrów od domów

Odpady aluminiowe, które składowane są w Kraśniku, pod wpływem kontaktu z pochodzącą z ostatnich ulew wodą, wydzielają szkodliwy amoniak. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco, a odpady wkrótce zostaną wywiezione.

Ostatnie burze: miesięczna norma w cztery dni

Jest poniedziałek 18 lipca 2011 roku. 984 hPa - takie ciśnienie ma ośrodek niżowy znad Szkocji, z którym związany jest, przechodzący przez Polskę chłodny front atmosferyczny. To on przyniesie ulewne deszcze, potężne podmuchy wiatru, grad i trąby powietrzne. W cztery dni spadnie więcej deszczu, niż w ubiegłych latach w całym lipcu.

Milion złotych strat w Rozogach

Jeden milion złotych wyniosły straty po nawałnicy, jaka przetoczyła się w środę nad gminą Rozogi w powiecie szczycieńskim (woj. warmińsko-mazurskie). Wichura uszkodziła tam 91 budynków, w tym 46 mieszkalnych, a mieszkańcy Rozóg wciąż nie mają prądu.

16 tys. strażaków w akcji, ponad 5,5 tys. interwencji

Straż pożarna cały czas walczy ze skutkami nawałnic, które od środy przechodzą przez Polskę. Do tej pory strażacy interweniowali już ponad 5,5 tys. razy - poinformował na rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

"W górach jest wszystko, co kocham"

Jeśli nie nie morze to... góry. Polacy decydując się na urlop w kraju nadal chętnie podróżują na południe, gdzie ukształtowanie terenu daje wiele możliwości na aktywny wypoczynek. Reporterzy24, miłośnicy gór, zdają fotorelację ze swoich górskich aktywności.

Lepsza strona burzy

Reporterom 24, podobnie jak większości z nas, szalejące w ostatnim czasie burze zdążyły zafundować zachwycające, choć i straszne spektakle. Zobaczcie, jak piękny potrafi być ten niszczycielski żywioł.

Skutki burz: 1 ofiara śmiertelna, 10 rannych, 3300 interwencji

Młoda kobieta zginęła przygnieciona dachem na Mazowszu. 10 osób odniosło rany. Strażacy interweniowali 3300 razy. Ponad 500 budynków zostało uszkodzonych. Zawaliło się więcej niż tysiąc drzew. Poza tym - zerwane linie energetyczne, zalane ulice, samochody i piwnice. To bilans skutków nawałnic, które przeszły w środę z południa na północ kraju.

2 tygodnie burz = 5 mln zł

W czwartek kolejne 3 mln zł na pomoc dla poszkodowanych przez wichury obiecał przekazać minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller. Ubiegłotygodniowe nawałnice kosztowały podatników już 2 mln zł.