Polska

Polska

Wciąż są poszkodowani bez prądu

Po czwartkowych nawałnicach, jakie przeszły nad powiatem opoczyńskim, prądu pozbawionych jest nadal ok. 140 odbiorców z tego regionu. Uszkodzonych jest ponad 440 budynków, z czego 204 mieszkalnych. Z kolei wszystkie, zniszczone przez burze, sieci średniego napięcia w województwie mazowieckim są już naprawione. Bez prądu pozostaje jednak wciąż część poszkodowanych w powiecie przysuskim.

Awionetka rozbiła się w Jastarni

Dwie osoby zostały ranne w wypadku awionetki w Jastarni. Do zdarzenia doszło tuż przed godziną 7 rano, w okolicy miejscowego lotniska. Maszyna turystyczna AERO AT-3, na pokładzie której znajdowały się dwie osoby, stanęła w płomieniach. O zdarzeniu poinformował nas @Michał, który przesłał do redakcji Kontaktu 24 zdjęcia.

Toruń niczym Pampeluna

Otwarciem wystawy prac Luisa Martineza del Rio, artysty pochodzącego z Madrytu, rozpoczęła się w poniedziałek Hiszpańska Fiesta w Toruniu. Festiwal potrwa do soboty. Podczas jego trwania zaplanowano cykl imprez, które maja na celu przybliżyć Polakom kulturę półwyspu iberyjskiego.

Polacy za mało się smarują

Prawie trzy czwarte respondentów nie używa kremów do opalania z filtrem lub robi to bardzo rzadko – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na zlecenie "Newsweeka". Magazyn stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak jest.

Wisła oddała warszawiakom plażę

Warszawiacy znowu mogą odpoczywać pod Mostem Poniatowskiego - donosi tvnwarszawa.pl. Plaża przez kilka dni była niedostępna, bo zalała ją rzeka, której stan podniósł się po kilku dniach ulewnych deszczy.

Oni na wakacje wybrali Polskę

Reporterzy 24 nie zrażają się niespecjalnie wakacyjną pogodą i na miejsce wypoczynku chętnie wybierają Polskę. Kierunki ich podróży są bardzo różne - od Bałtyku, przez pojezierza, aż do Tatr. Część z nich postanowiła podzielić się z nami pięknem rodzimych stron.

Nadal 2 tys. osób bez prądu po nawałnicach

Po czwartkowych nawałnicach, które przeszły nad powiatem opoczyńskim (Łódzkie) prądu pozbawionych jest nadal ok. 2 tys. osób z tego regionu. Oprócz sieci średniego i niskiego napięcia nawałnice uszkodziły też ponad 440 budynków.

Tak wichura zrywa dach

Ponad 200 rodzin ucierpiało podczas nawałnic w gminie Białaczów (łódzkie). Kamera przemysłowa jednego z zakładów zarejestrowała, jak wiatr z impetem zrywa poszycie dachowe jednego z jednorodzinnych domów.

Odszkodowania po nawałnicach

Mieszkańcy zniszczonej przez czwartkowe nawałnice gminy Białaczów jako pierwsi otrzymają wsparcie finansowe. Pozostali poszkodowani przez huraganowe wiatry w województwach łódzkim i mazowieckim otrzymają pieniądze na początku nadchodzącego tygodnia. Jak zapewnił minister rolnictwa Marek Sawicki, pomoc będzie realizowana tak jak w stosunku do powodzian.

Gdzie spadają gradziny?

W ciągu kilku dni w roku doświadczamy w Polsce opadów gradu. Jak wynika z badań klimatologów, w centrum kraju zdarza się to średnio od dwóch do pięciu razy w ciągu roku. Gorzej jest na południu i południowym-wschodzie Polski oraz na Pomorzu, tutaj tych dni jest nawet ponad 10.

Lodowe piłki spadły na Szczawnicę

Grad wielkości piłeczek do ping-ponga spadł w piątkowe popołudnie w Szczawnicy. Oberwanie chmury zarejestrowali Reporterzy 24. Zobacz ich relacje.

Taką siłę mają trąby powietrzne

Tetsuya "Ted" Fujita opracował w 1977 roku skalę oceniającą poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń, a nie ich fizycznych właściwości. Jest ona teoretycznie 7 stopniowa, przy czym najwyższy stopień F6 nie jest praktycznie używany.

Grunwaldzka bitwa o cud natury

"Mazurska bitwa o głosy" - to nazwa promocji, jaka odbędzie podczas sobotniej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Widzowie, którzy przyjadą na Grunwaldzkie Pola obejrzeć rekonstrukcję, będą mogli zagłosować w konkursie Mazury Cud Natury.

Tysiąc domów zrujnowanych

Strażacy mają najnowsze dane na temat zniszczeń dokonanych przez burze w województwach mazowieckim i łódzkim podczas ostatniej doby. Uszkodziły one około tysiąca domów. W wielu miejscach nie ma prądu i wody. W usuwaniu skutków nawałnicy pomaga 700 strażaków i policjantów. MSWiA przeznaczyło 2 mln zł na wsparcie poszkodowanych.

Nocny festiwal piorunów

W dzień gwałtowne nawałnice niszczące domy i gospodarstwa, a w nocy - silne grzmoty i festiwal piorunów. Pogoda w ostatnich dniach daje się we znaki mieszkańcom wielu części Polski, co na bieżąco rejestrują nasi Reporterzy 24. Oto zdjęcia nocnych wyładowań atmosferycznych:

Uderzył piorun. Spłonęło pięć pojazdów

Na kilkadziesiąt tysięcy złotych wyceniono straty, jakie poniósł jeden z mieszkańców Grodźca (woj. opolskie). W wyniku pożaru garażu spalił się samochód i cztery zaparkowane tam motocykle. Budynek zapalił się najprawdopodobniej od uderzenia pioruna.

Upał zatrzymał krakowskie tramwaje. Słońce zdeformowało tory

W czwartek w Krakowie tramwaje zamarły, a wielu mieszkańców miasta nie mogło wydostać się ze swoich osiedli. Wszystko za sprawą fali upałów, która spowodowała deformację torów i uniemożliwiła poruszanie się po nich tramwajów. Zablokowane były ulica Basztowa i Limanowskiego.

Grube zasłony przykryły niebo

Burze, które przeszły w nocy nad Polską, uwiecznili Reporterzy 24. W Kontakcie Meteo zamieścili zdjęcia i filmy m.in. z Zielonej Góry, Bydgoszczy i Konina.

Przeszła ulewa, podtopiła Gdynię

Mieszkańcy Gdyni cierpią z powodu nocnej ulewy. W okolicy rzeki Chylonki obfite deszcze doprowadziły do zalania kilku mieszkań. Na miejscu pracują strażacy, którzy wypompowują wodę z zalanych pokojów, piwnic i samochodów.

Ciemno nad Warszawą

Nad Warszawę nadciągnęły burze. Grzmi i pada w wielu miejscach stolicy. Takiej pogody można spodziewać się do jutra.

Wyłowiono zwłoki wędkarza z Rybnika

Po kilku dniach poszukiwań płetwonurkowie odnaleźli w środę zwłoki 31-letniego wędkarza z Rybnika, który w minioną sobotę łowił ryby w zbiorniku wodnym w miejscowości Olza w województwie śląskim. Policja wyjaśnia okoliczności utonięcia mężczyzny.

Quady najeżdżają lasy

Liczba motocykli crossowych, quadów i samochodów, które rozjeżdżają leśne drogi na Warmii i Mazurach, ciągle rośnie. Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy ponad 600 kierowców zostało zatrzymanych przez straż leśną, która zapowiada nasilenie kontroli podczas wakacji.

Omenaa: gdzie są w Polsce dzikie plaże?

Czy wypoczywanie w pełnym ścisku na polskiej plaży to faktyczny wypoczynek? Kiedyś pamiętam byłam w Rewalu i w piękny słoneczny dzień niestety nie można było wcisnąć przysłowiowej szpilki.

Nie tylko dla nas świeci słońce

Większość dnia spędza w powietrzu, bo tam znajduje dla siebie pożywienie. Dziennie przelatuje wiele kilometrów. Lata zwinnie i szybko. Czasem jednak musi odpocząć. Jeden z Reporterów 24 przyłapał jaskółkę dymówkę na relaksie.

Goprowcy uzbrojeni w nowoczesny sprzęt

System informatyczny, który ma usprawnić pracę ratowników górskich i przyspieszyć podejmowane przez nich akcje ratunkowe w trudno dostępnych miejscach, został w środę przekazany podhalańskiej grupie GOPR. Nowoczesny sprzęt kosztował ponad milion złotych.

Turyści odpływają z Mazur

Tak kiepskiego początku sezonu turystycznego nie było na Mazurach od lat. Puste są kwatery, pensjonaty i hotele. W mazurskich portach zwykle o tej porze roku było tłoczno i gwarno, dziś bez problemu można znaleźć wolne miejsce na kei, a firmy czarterowe kuszą coraz niższymi cenami. Załamani są mazurscy samorządowcy.

Kradną znaki i wpuszczają ludzi na łosie

Znikają znaki ostrzegające kierowców przed możliwością spotkania łosia na drodze. Tablice dewastują wandale, nie zważając, że taki wybryk może kosztować ludzkie życie.

Polska praży się na plaży

Wtorkowa pogoda rozpieszczała turystów wypoczywających na plażach zachodniego Pomorza. – Na plaży rajska sielanka! Gry i zabawy, tańce, siatkówka, lody i piłki i latawce. Dla każdego coś innego – relacjonuje Tomasz_Stolz, autor serwisu fotorelacja.com.