Polska

Polska

W nocy było nawet -25,2 st. C!

Za nami niezwykle mroźna noc i poranek. W Olsztynie temperatura spadła aż do -25,2 st. Celsjusza! W godzinach porannych najzimniej było na Kujawach i na zachodzie kraju, gdzie wyż przyniósł bardzo niskie wartości na termometrach. Dużo cieplej po drugiej stronie frontu rozpościerającego się od Białegostoku po Wrocław. Na przykład w Krakowie tylko -4 st. C.

Wilkom dobrze na jeziorach

Policzono wilki na Warmii i Mazurach. W dwóch tamtejszych puszczach, a także w przylegających do nich lasach, żyje 150 osobników. To oznacza, że drapieżniki czują się w regionie bardzo dobrze.

Nie wychodźcie w Bieszczady

Porywisty wiatr, mocno ograniczona widzialność, nieustające dostawy śniegu, zagrożenie lawinowe, mróz. W Bieszczadach, jak informuje GOPR, panują trudne warunki turystyczne.

Sypało, sypie i będzie sypać. Biało w całym kraju

W połowie marca zima się rozkręciła. Od kilku godzin intensywnie pada śnieg, skutecznie utrudniając życie kierowcom i pieszym, którzy spieszą się do pracy. Na drogach i chodnikach jest ślisko. Auta trzeba odśnieżać kilka minut. No i ten chłód. W wielu miejscach kraju słupki rtęci pokazują ujemne wartości.

Zima dobiega końca. Będziecie tęsknić?

Zima dobiega końca - prognoza pogody pokazuje, że zostanie z nami zaledwie do końca tygodnia. Niektórzy się cieszą, bo mają już dość śniegu i mrozu. Innym będzie za tym tęskno. Jakie są te ostatnie dni zimy?

Latem pojedziemy śladami mennonitów

Niecodzienny szlak rowerowy powstanie jeszcze w tym roku niedaleko Kanału Elbląskiego. 32 kilometrowa trasa będzie wiodła śladami osadników mennonickich, którzy w XVI wieku przybyli na Żuławy. To właśnie tej wspólnocie zawdzięczamy rozwój gospodarczy w Dolnie Dolnej Wisły.

Na Mazurach można zebrać 600 ton ślimaków

Maksymalnie 600 ton ślimaków będzie można zebrać w tym roku na Warmii i Mazurach. Przy zbiorze z winniczkami trzeba obchodzić się w sposób humanitarny - nie przetrzymywać w foliowych workach, ani nie zbierać zbyt małych osobników. Mięczaki trafią później na stoły m.in. Hiszpanów, Włochów i Francuzów.

Policzyli żubry. Spierają się, czy jest ich za dużo

Dokładnie 504 żubry żyją na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Takie wyniki przyniosło doroczne liczenie tych zwierząt, które przeprowadzili pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego z pomocą leśników. Specjaliści nie są zgodni, czy białowieskie stado jest za duże w stosunku do obszaru, który zamieszkuje, czy zwierząt jest jeszcze na tyle mało, że wciąż można mówić o zagrożeniu gatunku.

Pszczoły wychodzą z uli

Pierwsze w tym roku obloty pszczół zaobserwowali pszczelarze na Podkarpaciu. Zimę pszczoły przetrwały w dobrym stanie - poinformował prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Roman Bartoń.

Odwilż niebezpieczna w Tatrach i Bieszczadach

W polskich górach odwilż. Warunki narciarskie i turystyczne w Tatrach i w Bieszczadach są bardzo trudne. Śnieg ma słabą jakość, lokalnie wieje z prędkością 90 km/h, ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Tatry: halny wieje z prędkością 126 km/h

Prędkość 126 km/h osiąga w porywach halny, który wieje w Tatrach. Wiatr unieruchomił kolejkę linową na Kasprowy Wierch. Sprawił też, że zagrożenie lawinowe wzrosło do drugiego stopnia. Zdaniem synoptyków, halny przyniesie nawrót zimy.

Wiosna budzi zoo do życia. Po słoniach trudno cokolwiek poznać

Przyroda budzi się z zimowego snu, przynajmniej w Krakowie. Jak relacjonuje z tamtejszego ogrodu zoologicznego reporter TVN24 Leszek Kabłak, ożywiają się ptaki i zaczynają kwitnąc typowe dla przedwiośnia kwiaty. Zwierzęta ciepłolubne, w tym słonie, wciąż wolą wypoczywać w swoich nagrzanych boksach, ale krótkim przedwiosennym spacerem w promieniach słońca nie gardzą.

Dużo słońca i zapach wiosny. Zima ustępuje

Najczarniejszy scenariusz pogodowy na szczęście się nie sprawdził. W ostatnich dwóch dniach co prawda sypnęło śniegiem, jak przewidywała prognoza weekendowa, ale nie w całej Polsce. Od piątku mamy dużo słońca i ciepła. W powietrzu czuć już wiosnę, o czym przekonują nas zdjęcia Reporterów 24.

Wiosna zawitała do Poznania

Coraz dłuższe dni, więcej słońca i wyższa temperatura - wszystko to wskazuje, że do stolicy Wielkopolski powoli wprowadza się wiosna. Podobnego zdania są poznaniacy, coraz liczniej korzystający z pierwszych słonecznych dni tego roku.

Do Polski wracają kormorany. Wiosna tuż-tuż

Kormorany po zimie wracają do Polski z cieplejszych części Europy. W czwartek klucze ptaków widziane były na Mazurach. Leśnicy twierdzą, że to znak, iż wiosna zbliża się wielkimi krokami.

Rzeki mocno wezbrały. Wszystko przez roztopy

W 7 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 11 w dorzeczu Odry przekroczony został stan ostrzegawczy - poinformował w komunikacie w piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW uspokaja jednak, że na razie nie ma zagrożenia powodziowego.

Ciemno jak w Bieszczadach. Powstanie Park Gwiezdnego Nieba?

Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie jest jednym z najciemniejszych miejsc w Europie. By chronić je przed sztucznym światłem, przyrodnicy i miłośnicy astronomii chcą powołania tam Parku Gwiezdnego Nieba "Bieszczady" chronić nieskażone smogiem świetlnym niebo - informuje "Dziennik Polski".

Wojsko i PAN budują polskie NASA

Już za 10 lat Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej (KCIKiS) ma być najlepszą instytucją związaną z technologiami kosmicznymi w kraju - zapowiadają jego założyciele, Wojskowa Akademia Techniczna i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Gęsta mgła nad lotniskiem Kraków-Balice

Problemy wystąpiły rano na lotnisku Kraków-Balice. Jak poinformowała Urszula Podraza, rzeczniczka prasowa portu lotniczego, mgła opóźniała wyloty i przyloty samolotów. Sytuacja wróciła do normy o godz. 9.20.

Nad Bałtykiem najlepiej widać zmianę aury

Bałtyk w ostatnich dniach prezentował swoje groźne, ale jednocześnie piękne oblicze. Unosiły się nad nim ciemne chmury, a morskie fale wzburzał wiatr. Doskonale pokazują to zachwycające zdjęcia Reporterów 24. W czwartek nad morzem będzie królowało słońce.

Helodermy wylęgły się na Mazowszu

W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (woj. mazowieckie) wykluły się helodermy meksykańskie. Te jadowite jaszczurki, żyjące na wolności w Ameryce Środkowej, płockie zoo hoduje jako jedyne w Polsce.