Polska

Polska

Dziś możemy drzemać w pracy

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Drzemki w Pracy. Nie oznacza to oczywiście, że w majestacie prawa wszyscy możemy bezkarnie przespać się w biurze. Ale jeśli ktoś ma taką możliwość...

W Tatrach znowu rośnie zagrożenie lawinowe

Po opadach śniegu w niedzielę ratownicy TOPR zdecydowali o podwyższeniu stopnia zagrożenia lawinowego do drugiego. Na Kasprowym Wierchu leży już ponad 180 cm śniegu. Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo trudne.

Polskie weto ws. dwutlenku węgla. Meteorolog: To dobra decyzja

Po wielogodzinnych rozmowach ministrów środowiska Unii Europejskiej Polska zawetowała propozycję ws. obniżania emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Tomasz Wasilewski z TVN Meteo uważa, że to dobra decyzja, bo choć polska gospodarka produkuje dużo CO2, to jego wpływ na klimat jest niewielki.

Płock już bezpieczny. Lodołamacze w odstawkę

Sześć lodołamaczy, które od początku grudnia zajmowały się kruszeniem lodu na Zalewie Włocławskim, zakończyło pracę. Lód, jaki pozostał jeszcze w części akwenu, zdaniem specjalistów nie powinien powodować zatorów.

Wielkie karczowanie pod Narodowym. Ekolodzy straszą Komisją Europejską

Z prawego brzegu Wisły, w miejscu gdzie stanął Stadion Narodowy, warszawskie władze wycięły ponad 4 tys. drzew i krzewów. Ekolodzy alarmują, że złamano w ten sposób przepisy unijne i miasto może dostać surową karę z Komisji Europejskiej. Sprawę opisują reporterzy programu "Polska i Świat" w TVN24.

Czarnobyl odczuliśmy 25 tys. razy mocniej

Po największej w historii katastrofie atomowej od czasów Czarnobyla, cały świat wstrzymał dech w oczekiwaniu na możliwe konsekwencje. W rok po wypadkach w japońskiej Fukushimie Państwowa Agencja Atomistyki ocenia, że Europa nie była zagrożona poważnym skażeniem, ale odnotowano jego minimalne wartości.

Łagodna zima? Zniszczyła 30 proc. zasiewów

Z powodu tegorocznych mrozów ucierpiało co najmniej 30 proc. zasiewów. Największe straty są w zachodniej Polsce i dotyczą głównie pszenicy i pszenżyta - szacuje wstępnie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Spłonęło 70 ha parku narodowego. Podpalenie?

Około 70 hektarów łąk spłonęło w trudnodostępnym terenie, w północnej części Biebrzańskiego Parku Narodowego. Pożar nie zagrażał ludziom, nie ma też większych strat w środowisku przyrodniczym, ale leśnicy podejrzewają podpalenie.

Mgła nad Polską. Okęcie miało problemy

Mgła nad Warszawą zakłóciła dziś rano funkcjonowanie stołecznego Lotniskiem Chopina. Po godz. 10 rzecznik lotniska Przemysław Przybylski poinformował, że widzialność się poprawiła i port zaczął funkcjonować normalnie. Mgły pojawiły się w piątek nie tylko nad Okęciem, lecz także nad innymi miastami kraju.

Mróz, wiatr i "szklane góry" w Bieszczadach

W Bieszczadach można porządnie zmarznąć. W czwartek rano na Połoninie Wetlińskiej było -12 stopni i wiał silny wiatr. W ciągu dnia jednak temperatura wzrasta. Te wahania sprawiają, że bieszczadzkie szczyty zmieniły się w "szklane góry".

Alarm w Płocku odwołany. Lodołamacze pracują

W związku ze spadkiem poziomu Wisły w Płocku odwołano w środę po południu alarm powodziowy. Na terenie tego miasta obowiązuje obecnie stan pogotowia przeciwpowodziowego. Na rzece pracują wciąż lodołamacze, które rozbijają krę lodową.

Wkrótce dzień zrówna się z nocą

Nie trzeba być astronomem, żeby zaobserwować wydłużenie się dnia. Słońce zaczyna wstawać coraz wcześniej, i zachodzi później. Niedługo będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem równonocy wiosennej, po której pora dzienna zacznie dominować w ciągu doby. Zjawisko wydłużania się dnia zaobserwował Reporter 24.

Odnaleziono ciało turystki z Krakowa

- Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odnaleźli w środę ciało poszukiwanej od poniedziałku turystki z Krakowa - poinformował Bartłomiej Stoch-Michna z TOPR. 40-latka prawdopodobnie poślizgnęła się na stromym stoku w Dolinie Jarząbczej w Tatrach Zachodnich.

Na Mazury powróciła zima

Wszyscy z utęsknieniem czekamy na wiosnę, tymczasem zima nie daje o sobie zapomnieć. Na Mazurach spadł właśnie śnieg, co udokumentował Reporter24.

Nowy zator koło Płocka. Alarm powodziowy w mieście

Lodołamacze będą w środę kontynuowały akcję kruszenia lodu. Do rozbicia mają m.in. zator, jaki we wtorek utworzył się w powyżej Płocka. W związku z przyborem Wisły w mieście ogłoszono po południu alarm powodziowy. Władze nie prognozują jednak "wystąpienia realnego zagrożenia powodziowego".

Pszczoły wylegają na obloty, pszczelarze - na protesty

Pierwsze wiosenne obloty pszczół zaobserwowali pszczelarze na Lubelszczyźnie. Mimo silnych mrozów owady przetrwały zimę w niezłej kondycji. Ich opiekunowie planują natomiast 15 marca protest na ulicach Warszawy przeciw używaniu szkodliwych środkow ochrony roślin, które - jak przekonują pszczelarze - zabijają pszczoły.

Trzy sokoły będą patrolować park w Jaśle

Sokolnik z pomocą trzech przeszkolonych sokołów będzie zniechęcał gawrony do zakładania gniazd w Parku Miejskim w Jaśle (Podkarpackie) - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka jasielskiego ratusza Agata Koba.

Opada Wisła pod Wyszogrodem. Lodołamacze jeszcze pracują

Stabilizuje się sytuacja na Wiśle w rejonie Wyszogrodu. W okolicach Kępy Polskiej rzeka przekracza jeszcze stan alarmowy. Na Zbiorniku Włocławskim nadal pracują lodołamacze, które krusząc pokrywę lodową, płyną w kierunku Płocka.

Internauci: "Idzie wiosna". Dowody na zdjęciach

Chociaż do rozpoczęcia kalendarzowej wiosny zostało jeszcze trochę czasu, wiele osób nie może się jej doczekać. Nawet chłodniejsze dni, które przyszły po odwilży, nie zniechęcają do szukania jej oznak. Na Kontakt Meteo przychodzi wiele zdjęć kwiatów przebijających się przez śnieg, pąków na drzewach i pierwszych wracających po zimie ptaków.

Mars w opozycji na czystym niebie. Oglądacie?

W sobotę wieczorem Mars znalazł się w opozycji względem słońca i zbliżył się do Ziemi. Takie położenie to świetna okazja do obserwacji Czerwonej Planety. Miłośnikom astronomii sprzyja także pogodne niebo. Zdjęcia z "podglądania" Marsa możecie przysyłać na Kontakt Meteo i Kontakt24.

10 kandydatów do tytułu idola nauki

10 uczonych znalazło się w finale polskiej edycji konkursu FameLab na naukowego idola. Nazwiska finalistów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik. Zwycięzcę jury wyłoni 19 maja.