Polska

Polska

We Wrocławiu ruszyły szkolenia osiedlowych liderów powodziowych. Konstruowanie i umacnianie wałów to główne informacje, jakie uzyskują podczas szkolenia. Osiedle Kozanów, na którym powstała inicjatywa odwiedził reporter TVN24, Tomasz Kanik.

Padający od kilku dni deszcz powoduje coraz większe utrudnienia. Najbardziej odczuli je w środę mieszkańcy Suwalszczyzny, a także Warszawy i okolic. - W Warszawie spadły 32 litry deszczu w ciągu doby, w Suwałkach 42 litry - mówił Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo. Problemy powodował też też silny, łamiący drzewa wiatr.

Tysiące osób ułożonych na ręcznikach i taplających się w wodzie - na historycznych fotografiach widać jak popularną rozrywką było plażowanie nad Wisłą. Czy te czasy wrócą? Jak informuje portal tvnwarszawa.pl, stołeczne plaże powoli odżywają, ale ich użytkowników bardziej mogą zaskoczyć informacje o samej rzece: według ekspertów w ciągu kilku lat Wisła będzie tak samo czysta jak pół wieku temu.

Do tej pory Polacy masowo wyjeżdżali za granicę, aby zobaczyć coś, czego w Polsce nie ma lub wypocząć mając gwarancję pięknej pogody. Prawdą jest, że w naszym kraju nie ma co liczyć na śródziemnomorską bryzę, upalne, kamieniste plaże i kolorowe rafy koralowe. Jednakże można znaleźć wiele wspaniałych, atrakcyjnych miejsc idealnie nadających się do wypoczynku.

Woda na peronach Dworca Centralnego, głęboka kałuża wzdłuż ulicy Puławskiej - to skutek deszczu, który od kilku dni nie opuszcza Warszawy. W wielu miejscach woda wycieka ze studzienek, a na skrzyżowaniach psują się sygnalizatory - pisze tvnwarszawa.pl.

Pogoda nie zachęca turystów do spędzania urlopu nad Bałtykiem. Mówi się nawet o exodusie urlopowiczów znad wybrzeża. Są jednak tacy, którzy potrafią wykorzystać nieprzyjemną aurę do utrwalenia malowniczych pejzaży naszego morza.

Na plażach, gdzie dochodziło na Mazowszu do największej liczby utonięć, staną w lipcu kolejne "czarne punkty wodne". To kontynuacja rozpoczętej w 2009 r. akcji oznaczania niebezpiecznych miejsc nad wodą. W sumie oznakowane jako "czarny punkt" będą 63 dzikie plaże.

Ulewne deszcze, padające przez kilka ostatnich dni, zmniejszyły zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej w Polsce. Jednak niedobór wody nadal utrzymuje się na ok. 18,3 proc. gruntów ornych - wynika z wtorkowego komunikatu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Nie bałtyckie plaże, a biura paszportowe przeżywają oblężenie. Polskie morze nie cieszy się w tym roku popularnością. Plażowiczów odstrasza brzydka pogoda i tłumnie walą do biur podróży. Jak podaje "Rzeczpospolita", z wakacji nad Bałtykiem zrezygnować może nawet 300 tys. Polaków.

Oglądając te zdjęcia łatwo zrozumieć, dlaczego Mazury są polskim kandydatem do nowych cudów natury. Reporter 24 klobuk w Kontakcie Meteo zamieścił efektowną galerię fotografii Wielkich Jezior.

- Kąpielisko miejskie na jeziorze Trzesiecko w Szczecinku zostało zamknięte z powodu zanieczyszczenia wody groźnymi bakteriami e.coli - poinformowano w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Zakaz obowiązuje do odwołania.

W ciągu ostatnich trzech dni strażacy interweniowali 856 razy, usuwając z dróg połamane drzewa i wypompowując wodę z piwnic domów i zalanych ulic. - Spodziewaliśmy się, że będzie gorzej - mówi Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej.

Wirtualny spacer to pomysł leśników. Chcieli zachęcić ludzi do odwiedzania Piersławka – jednej z najładniejszych leśniczówek w okolicach Olsztyna. – Chcemy przybliżyć las osobom, które z przyczyn zdrowotnych, czy finansowych nie są w stanie go odwiedzić. Większość ludzi nie wie też, jak z niego korzystać i chcemy im to pokazać – mówi w rozmowie z tvnmeteo.pl Małgorzata Błyskun, z nadleśnictwa Strzałowo.

"Grot", dąb z położonego w województwie lubelskim Dęblina, został laureatem ogólnopolskiego konkursu "Drzewo Roku" zorganizowanego przez wilkowicki Klub Gaja. Wygraną zawdzięcza internautom, którzy najchętniej oddawali na niego swoje głosy.

W jednej z sopockich marin już niebawem zacznie stacjonować karetka Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - dobrze wyposażona motorówka, dzięki której wypoczywający nad morzem turyści będą bezpieczni.

Wiem, wiem! Trudno znaleźć jakieś pozytywy, gdy za oknem pochmurna i deszczowa pogoda. Człowiek najchętniej zakopałby się pod kołdrę i przespał te dni śniąc o słonecznej Hiszpanii przy znakomitym utworze "Espana Forever" zespołu Maanam.