TVN Meteo | Nauka

Ile trwa lot na Marsa? 

TVN Meteo | Nauka

Autor:
aw//mro
"Potrzebujemy 30 lat, żeby człowiek poleciał na Marsa"
"Potrzebujemy 30 lat, żeby człowiek poleciał na Marsa"TVN24
wideo 2/6
TVN24"Potrzebujemy 30 lat, żeby człowiek poleciał na Marsa"

O locie człowieka na Marsa myślą agencje kosmiczne z całego świata. Na razie wydaje się, że będzie trzeba jeszcze na to poczekać. Odpowiadamy na pytanie - ile trwa lot na Marsa.

● Mars jest czwartą planetą od Słońca. ● Czerwona Planeta jest najlepiej poznaną planetą Układu Słonecznego. ● Załogowe misje na Marsa przede wszystkim planują NASA i SpaceX.

Mars - co to za planeta?

Mars jest czwartą planetą od Słońca w Układzie Słonecznym. Należy do grupy planet skalistych. Jeden dzień na Marsie trwa nieco ponad 24 godziny. Mars obiega Słońce w ciągu 687 dni ziemskich. To zimna planeta o bardzo cienkiej atmosferze, składającej się głównie z dwutlenku węgla, argonu, azotu i niewielkiej ilości tlenu i pary wodnej. Mars ma dwa księżyce - nazywają się Phobos i Deimos. Planeta ta nie ma jednak żadnych pierścieni.

MarsPAP

Lot na Marsa - przygotowania

Mars to jedna z najlepiej poznanych przez człowieka planet. To jedyna planeta, na którą udało się wysłać łaziki, które przesyłają naukowcom cenne informacje. Tylko NASA ma obecnie na Marsie dwa łaziki (Curiosity i Perseverance), lądownik (InSight) i jeden mały śmigłowiec-dron (Ingenuity), które eksplorują jego powierzchnię.

Pierwszą sondą, która dokonała przelotu w niewielkiej odległości od Marsa, była amerykańska sonda Mariner 4. Największym i najbardziej zaawansowanym technologicznie łazikiem NASA był Perseverance, który wylądował na Marsie 18 lutego 2021 roku. Jego podróż z Ziemi na Marsa trwała 203 dni, w tym czasie przeleciał 472 miliony kilometrów. 

W samym 2021 roku w okolice Marsa dotarły aż trzy statki kosmiczne. 9 lutego przybyła tam emiracka sonda Al Amal (nazywana również Hope), której celem było badanie marsjańskiej atmosfery. 10 lutego do Marsa dotarła chińska misja Tianwen-1, a 15 maja łazik Zhurong wylądował na powierzchni planety. Co za tym idzie - Chiny zostały drugim krajem, których łazik z sukcesem wylądował na powierzchni Czerwonej Planety.

Zobacz zdjęcia z Marsa, jakie wykonał chiński łazik

Mars badany jest jednak przede wszystkim z orbity, po której krąży międzynarodowa flota ośmiu sond. Trzy z nich należą do NASA (2001 Mars Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter, MAVEN), jeden do Chin (Tianwen-1 orbiter), jeden do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Hope), jeden do Indii (Mars Orbiter Mission - Mangalyaan), jeden do ESA (Mars Express), a jeden jest wspólnym projektem ESA i Rosji (ExoMars Trace Gas Orbiter).

Załogowa wyprawa na Marsa - ile się leci na Marsa?

Ludzie w latach 60. XX wieku dotarli na Księżyc. Kolejnym krokiem wydaje się być Mars. Bliżej Ziemi jest co prawda Wenus, ale warunki panujące na tej planecie, są dla człowieka bardzo niesprzyjające - temperatura sięga nawet 480 stopni Celsjusza. Załogowa misja na Marsa wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami i zagrożeniami, jednak wiele osób uważa, że człowiek dużo efektywniej zbadałby tę planetę niż jakiekolwiek samodzielne maszyny.

Jednym z dużych problemów, jaki trzeba pokonać podczas takiej misji, jest odległość, którą należy przebyć. Specjaliści szacują, że taka podróż na Marsa będzie trwała około dziewięciu miesięcy. SpaceX w swoich materiałach zakłada jednak, że lot będzie trwał około siedmiu miesięcy. Oznacza to, że konieczne będzie zabranie zapasów paliwa i sprzętu na co najmniej kilka lat.

Wśród zagrożeń czyhających na człowieka na Czerwonej Planecie wymienia się między innymi rzadką atmosferę, mniejsze przyciąganie grawitacyjne, niebezpieczne burze pyłowe. Problemem będzie najpewniej samo lądowanie. Przygotowaniem do niego są i będą lądowania bezzałogowe. Dużym wyzwaniem będzie również uprawa roślin, ponieważ zapasy przywiezione z Ziemi nie wystarczą na długo.

NASA w swoich planach ma wysłanie misji załogowej na Marsa przed 2030 rokiem. Wcześniej amerykańscy astronauci mają wrócić na powierzchnię Księżyca. Program księżycowy Artemis ma być jednym z kroków milowych w drodze na Marsa.

Plany załogowej misji na Marsa ma również SpaceX, firma Elona Muska. W tym celu testowana jest rakieta Starship. Przewidywany termin to rok 2026.

Autor:aw//mro

NASA, SpaceX

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości