Nauka

Nauka

Susza zagraża zabytkowym kościołom

Susza, z którą zmaga się Polska, może być szkodliwa dla zabytkowych budowli, w tym kościołów. Konserwatorka Bogumiła Rouba wskazuje, że bardzo niebezpieczne może być przegrzewanie się drewnianych konstrukcji dachowych pod wpływem wysokiej temperatury i opisuje, w jaki sposób można skutecznie dbać o budynki.

Zamknęła się największa dziura ozonowa nad Arktyką

Naukowcy korzystający z danych z satelity Copernicus Sentinel-5P zauważyli w marcu silną redukcję ozonu nad Arktyką. Warunki atmosferyczne, włączając w to bardzo niską temperaturę w stratosferze, doprowadziły do otwarcia dziury w warstwie ozonowej. Po kilku tygodniach dziura sama się zamknęła.

Remdesivir w leczeniu COVID-19. "Wyniki są wczesne, ale bardzo obiecujące"

Doktor George Diaz, specjalista chorób zakaźnych, który leczył pierwszego pacjenta z COVID-19 w USA, przekazał, że wstępne wyniki leczenia osób zakażonych koronawirusem za pomocą leku remdesivir są "bardzo obiecujące". Podkreślił przy tym, że nie jest on panaceum na COVID-19, a dopóki nie mamy szczepionki, naszą najskuteczniejszą obroną jest dystans społeczny.

Jaki jest zasięg "rażenia" kaszlu. Eksperyment naukowców

Eksperci z amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób zalecają, aby zachowywać dystans społeczny wynoszący 1,8 metra. Ale czy taka odległość naprawdę chroni nas przed wirusem? Naukowcy z Florida Atlantic University zmierzyli zasięg "rażenia" kaszlu.

Naukowcy na tropie "brakującego ogniwa" w pandemii COVID-19

Od początku wybuchu pandemii COVID-19 zainteresowania nie przestaje budzić pytanie, co jest źródłem koronawirusa. Według Światowej Organizacji Zdrowia patogen ma pochodzenie naturalne i - zdaniem badaczy - przedostał się na ludzi z nietoperzy. Zdaniem ekspertów kluczowe znaczenie powinien mieć nosiciel pośredni, czyli tak zwane "brakujące ogniwo". A tego nie znają.

COVID-19 u alergików i astmatyków. Zaskakujące wnioski naukowców

W związku ze specyfiką infekowania koronawirusa, naukowcy spodziewali się, że było bardzo wielu cierpiących na alergie układu oddechowego wśród chorych na COVID-19 w Chinach, na początku wybuchu epidemii. Stwierdzili jednak, że działanie jednego z genów u tych osób sprawia, iż COVID-19 może przybierać u nich łagodniejszą formę.

Wirusolog: jesteśmy na początku drogi, to nie koniec epidemii

Do potencjalnej drugiej fali zakażeń świat będzie lepiej przygotowany, powstaną specjalne narzędzia i będziemy rozumieć, jakie zagrożenie niesie - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Polacy sprawdzą, czy szczepionka na gruźlicę hamuje COVID-19

Polscy specjaliści chcą zbadać, czy szczepionka na gruźlicę (BCG) może zapewnić lepszą ochronę przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Wszystko to po badaniach naukowców z Nowego Jorku, którzy wykazali, że w krajach, gdzie nie ma obowiązkowego szczepienia na gruźlicę, na COVID-19 zmarło więcej osób niż tam, gdzie masowo się szczepi.

"Długotrwała izolacja dla każdego jest trudna"

W związku z pandemią COVID-19 od ponad miesiąca nie spotykamy się z bliskimi osobami tak często, jak wcześniej. Większość z nas pracuje zdalnie i dużą część dnia spędzamy w domach. Zdaniem psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego długotrwała izolacja dla każdego jest trudna. Ale jak sobie z nią radzić?