Nauka

Nauka

Badacze z Toronto: pranie dżinsów szkodzi środowisku

Pranie dżinsów szkodzi środowisku - alarmują kanadyjscy naukowcy. Mikrocząstki włókien, które odrywają się od spodni i nie są wyłapywane przez oczyszczalnie ścieków, znaleziono nawet w Arktyce. Jak powiedziała współautorka badań, to "bardzo mocny przykład ludzkiego wpływu na środowisko"

Księżyc rdzewieje. "To nie powinno mieć miejsca"

Woda i tlen są niezbędne do powstania rdzy. Na Księżycu nie ma jednego z nich, a jednak Srebrny Glob rdzewieje. Takie wnioski płyną z ostatnich badań NASA i Uniwersytetu Hawajskiego. Badacze są zdania, że znają rozwiązanie tej zagadki.

Drzewa mogą pomóc odszukiwać ludzkie zwłoki

Rośliny mogą skrócić czas poświęcany na poszukiwanie zaginionych ludzkich ciał w lasach. Naukowcy żywią taką nadzieję w związku z tym, że drzewa i krzewy wokół rozkładających się zwłok zachowują się w określony sposób. Pierwsze swoje odkrycia określają jako "ekscytujące".

Wiadomo już, ile wody znajduje się w jeziorach polodowcowych

W ostatnich dziesięcioleciach na świecie znacznie wzrosła liczba jezior polodowcowych, a te które istniały, zwiększyły swoją powierzchnię - wynika z analizy setek tysięcy zdjęć satelitarnych. Dane pozwalają dowiedzieć się, jak dużo wody się znajduje się w tych zbiornikach.

Śpiewanie i mówienie a koronawirus. Badania z Bristolu

Naukowcy z Uniwersytetu Bristolskiego zbadali, jak śpiewanie wpływa na wydzielanie kropelek powietrza mogących doprowadzić do zakażenia koronawirusem. Wstępne analizy pokazują, że pod tym względem śpiew w zestawieniu z mówieniem znacząco się nie różnią. Wszystko zależy jednak od tego, jak głośna jest dana osoba.

WHO: mamy nadzieję, że pandemia zakończy się w ciągu dwóch lat

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus ma nadzieję, że pandemia koronawirusa zakończy się w ciągu dwóch lat. Na przykładzie grypy hiszpanki z 1918 roku wskazał, że współcześnie mimo szybszego rozprzestrzeniania się zakażenia, mamy także lepszą technologię i wiedzę.

WHO: nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie są bezpieczni

Szef Światowej Organizacji Zdrowia zaapelował na konferencji prasowej o wspólną walkę z COVID-19. - Działanie w sposób strategiczny i globalny leży w istocie rzeczy w narodowym interesie każdego kraju, nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie są bezpieczni - oznajmił Tedros Adhanom Ghebreyesus.