Nauka

Nauka

Niebezpieczna "utrata kontroli astmy". "Potencjalnie zwiększa podatność na SARS-CoV-2"

- Niepełna kontrola astmy może się objawiać częstszymi napadami kaszlu, co nawet przy bezobjawowym przebiegu choroby COVID-19 u pacjenta z astmą, może znacząco zwiększyć ryzyko transmisji zakażenia na osoby przebywające w najbliższym otoczeniu - przestrzegł specjalista chorób wewnętrznych i alergologii dr Piotr Dąbrowiecki. Eksperci przypominają, jak ważne jest stosowanie sterydów wziewnych przez osoby z astmą oskrzelową.

Eksperci o szczepionce: wynik wielu lat pracy nad technologią, która teraz znalazła zastosowanie

Członkowie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wystosowali specjalny list do polskich rządzących i społeczeństwa, by z dystansem przyjmować informacje dotyczące szczepionek przeciwko COVID-19 płynące z niewiarygodnych źródeł. Zapewnili, że szczepionki, które będą dopuszczone do użycia w Polsce, są całkowicie bezpieczne i właściwie przebadane.

"Wyciągajmy wnioski z tej epidemii. Najwyższy czas, by się poważnie zastanowić"

Niemal każdy kontakt z dzikimi zwierzętami czy ich tkankami wiąże się z pewnym ryzykiem transmisji patogenów i rozprzestrzeniania się chorób odzwierzęcych - twierdzi dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Skrajnym przypadkiem może być obecna pandemia COVID-19. - Najwyższy czas, by wprowadzić zmiany, wobec których jesteśmy oporni, a które dotyczą zarówno handlu dzikimi zwierzętami, myślistwa, jak i sposobu produkcji mięsa na świecie - przekonują badacze.

Chiny drugim krajem na świecie z flagą na Księżycu

Zdjęcie chińskiej flagi, wbitej w powierzchnię Księżyca, opublikowała w piątek Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna. Fotografię zrobiła kamera sondy kosmicznej Chang'e-5, zanim opuściła powierzchnię naszego naturalnego satelity.

ESA stworzyła nową mapę nieba. Wkład w misję mieli Polacy

Europejska Agencja Kosmiczna zebrała dane z trzech ostatnich lat misji Gaia i zaktualizowała mapę nieba. Naukowcy podali, że pomiary dla dwóch miliardów gwiazd są teraz o wiele dokładniejsze. W pracach zespołu misji uczestniczą astronomowie z całej Europy - w tym także eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Wrotami" przenikania koronawirusa SARS-CoV-2 do mózgu jest nos

COVID-19 nie jest uważany za chorobę wyłącznie układu oddechowego, może wpływać także na układ sercowo-naczyniowy, przewód pokarmowy oraz ośrodkowy układ nerwowy. Zdaniem specjalistów z Niemiec SARS-CoV-2 najprawdopodobniej przedostaje się do mózgu poprzez włókna nerwowe w błonie śluzowej nosa.

Ekspert: tych zasad nie wolno lekceważyć do czasu szczepionki

Skutecznie zwalczyć zagrożenie koronawirusem pozwoli reżim sanitarny w połączeniu ze szczepieniami - podkreślił profesor Maciej Banach z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. - Nie chciałbym, aby fakt bliskiej perspektywy szczepionki był dla kogokolwiek usprawiedliwieniem zaniechania dotychczasowych metod zabezpieczenia - zaznaczył.

Jedno z badań zakwestionowało skuteczność osocza. "Analiza oparta na małej grupie uczestników"

Terapia osoczem ozdrowieńców powinna być uwzględniona w standardzie leczenia COVID-19 przy jednoczesnej bieżącej weryfikacji badań w tym zakresie – ocenili eksperci w dyskusji w Agencji Badań Medycznych. To odpowiedź na opublikowane ostatnio wyniki badań argentyńskich naukowców, którzy zakwestionowali skuteczność tej metody, zwłaszcza w przypadku choroby o ciężkim przebiegu.

Remdesivir lekiem na COVID-19? WHO: nie wykazano znaczącego wpływu. Lekarz: to niepokojące

"Zebrane dowody nie wykazały żadnego znaczącego wpływu na śmiertelność, potrzebę mechanicznej wentylacji pacjentów, czas zdrowienia" - wyliczała w piątkowym komunikacie Światowa Organizacja Zdrowia, nie rekomendując stosowania przeciwwirusowego remdesiviru w leczeniu hospitalizowanych chorych z COVID-19. Jako "bardzo niepokojące" ocenił te zalecenia w rozmowie z TVN24 doktor Tomasz Karauda. Wcześniejsze badania prowadzone w USA sugerowały, że lek sprzyja skróceniu czasu chorowania.

NASA wróciła do planów budowy teleskopu na Księżycu

Przed kilkoma laty NASA rozważała pomysł budowy ogromnego teleskopu na Księżycu, który miałby służyć obserwacjom pierwszych gwiazd. Niedawno naukowcy powrócili do tej koncepcji. Ultimately Large Telescope, bo tak roboczo nazwano instrument, miałby mieć średnicę 100 metrów i zwierciadło ciekłe oraz korzystać z energii słonecznej.

Asteroida Apophis zmieniła trajektorię. Co to oznacza dla naszej planety?

300-metrowa asteroida Apophis zmieniła nieznacznie swoją trajektorię. Prognozowano, że w nadchodzących dziesięcioleciach minie naszą planetę dwa razy. Naukowcy wywnioskowali, że z powodu oddziaływania specyficznego efektu, wpływającego na jej orbitę, spotkanie, do którego dojdzie w 2068 roku, może być potencjalnie niebezpieczne.