Nauka

Nauka

Sonda z księżycowymi próbkami wraca na Ziemię

Sonda kosmiczna Chang'e 5 pobrała próbki księżycowego gruntu i rozpoczęła podróż powrotną - poinformowała w niedzielę Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna. Jeżeli misja zakończy się sukcesem, Chiny będą trzecim państwem, który sprowadził materiał z naszego naturalnego satelity na Ziemię.

"Jeden z większych sukcesów w dziedzinie ochrony przyrody ostatniego stulecia"

Szacowali, że gatunek ten przestanie istnieć na przełomie XX i XXI wieku, ale na szczęście się pomylili. Populacja wala grenlandzkiego, ssaka morskiego zamieszkującego arktyczne i subarktyczne morza, paradoksalnie powiększyła się w miarę ocieplania się Arktyki - donoszą naukowcy z Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA).

Niebezpieczna "utrata kontroli astmy". "Potencjalnie zwiększa podatność na SARS-CoV-2"

- Niepełna kontrola astmy może się objawiać częstszymi napadami kaszlu, co nawet przy bezobjawowym przebiegu choroby COVID-19 u pacjenta z astmą, może znacząco zwiększyć ryzyko transmisji zakażenia na osoby przebywające w najbliższym otoczeniu - przestrzegł specjalista chorób wewnętrznych i alergologii dr Piotr Dąbrowiecki. Eksperci przypominają, jak ważne jest stosowanie sterydów wziewnych przez osoby z astmą oskrzelową.

Eksperci o szczepionce: wynik wielu lat pracy nad technologią, która teraz znalazła zastosowanie

Członkowie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wystosowali specjalny list do polskich rządzących i społeczeństwa, by z dystansem przyjmować informacje dotyczące szczepionek przeciwko COVID-19 płynące z niewiarygodnych źródeł. Zapewnili, że szczepionki, które będą dopuszczone do użycia w Polsce, są całkowicie bezpieczne i właściwie przebadane.

"Wyciągajmy wnioski z tej epidemii. Najwyższy czas, by się poważnie zastanowić"

Niemal każdy kontakt z dzikimi zwierzętami czy ich tkankami wiąże się z pewnym ryzykiem transmisji patogenów i rozprzestrzeniania się chorób odzwierzęcych - twierdzi dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Skrajnym przypadkiem może być obecna pandemia COVID-19. - Najwyższy czas, by wprowadzić zmiany, wobec których jesteśmy oporni, a które dotyczą zarówno handlu dzikimi zwierzętami, myślistwa, jak i sposobu produkcji mięsa na świecie - przekonują badacze.

Chiny drugim krajem na świecie z flagą na Księżycu

Zdjęcie chińskiej flagi, wbitej w powierzchnię Księżyca, opublikowała w piątek Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna. Fotografię zrobiła kamera sondy kosmicznej Chang'e-5, zanim opuściła powierzchnię naszego naturalnego satelity.

ESA stworzyła nową mapę nieba. Wkład w misję mieli Polacy

Europejska Agencja Kosmiczna zebrała dane z trzech ostatnich lat misji Gaia i zaktualizowała mapę nieba. Naukowcy podali, że pomiary dla dwóch miliardów gwiazd są teraz o wiele dokładniejsze. W pracach zespołu misji uczestniczą astronomowie z całej Europy - w tym także eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Wrotami" przenikania koronawirusa SARS-CoV-2 do mózgu jest nos

COVID-19 nie jest uważany za chorobę wyłącznie układu oddechowego, może wpływać także na układ sercowo-naczyniowy, przewód pokarmowy oraz ośrodkowy układ nerwowy. Zdaniem specjalistów z Niemiec SARS-CoV-2 najprawdopodobniej przedostaje się do mózgu poprzez włókna nerwowe w błonie śluzowej nosa.

Ekspert: tych zasad nie wolno lekceważyć do czasu szczepionki

Skutecznie zwalczyć zagrożenie koronawirusem pozwoli reżim sanitarny w połączeniu ze szczepieniami - podkreślił profesor Maciej Banach z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. - Nie chciałbym, aby fakt bliskiej perspektywy szczepionki był dla kogokolwiek usprawiedliwieniem zaniechania dotychczasowych metod zabezpieczenia - zaznaczył.

Jedno z badań zakwestionowało skuteczność osocza. "Analiza oparta na małej grupie uczestników"

Terapia osoczem ozdrowieńców powinna być uwzględniona w standardzie leczenia COVID-19 przy jednoczesnej bieżącej weryfikacji badań w tym zakresie – ocenili eksperci w dyskusji w Agencji Badań Medycznych. To odpowiedź na opublikowane ostatnio wyniki badań argentyńskich naukowców, którzy zakwestionowali skuteczność tej metody, zwłaszcza w przypadku choroby o ciężkim przebiegu.

Remdesivir lekiem na COVID-19? WHO: nie wykazano znaczącego wpływu. Lekarz: to niepokojące

"Zebrane dowody nie wykazały żadnego znaczącego wpływu na śmiertelność, potrzebę mechanicznej wentylacji pacjentów, czas zdrowienia" - wyliczała w piątkowym komunikacie Światowa Organizacja Zdrowia, nie rekomendując stosowania przeciwwirusowego remdesiviru w leczeniu hospitalizowanych chorych z COVID-19. Jako "bardzo niepokojące" ocenił te zalecenia w rozmowie z TVN24 doktor Tomasz Karauda. Wcześniejsze badania prowadzone w USA sugerowały, że lek sprzyja skróceniu czasu chorowania.