Nauka

Nauka

"Potrzebne są generalne zmiany w naszym życiu"

Rozpoczynający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach ma ustalić zasady, zgodnie z którymi będziemy realizować Porozumienie Paryskie. O oczekiwaniach wobec szczytu mówiła we "Wstajesz i wiesz" dr Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery z portalu naukaoklimacie.pl.

WWF: mądre gospodarowanie energią kluczem do walki ze zmianą klimatu

Racjonalizowanie zużycia energii jest niezbędne dla ograniczania zmian klimatu. Działać powinniśmy już na poziomie własnych gospodarstw domowych, dbając o odpowiednie ocieplenie budynku, w którym mieszkamy. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w tak zwany dom pasywny. O tym w kolejnym odcinku serialu WWF "Punkt krytyczny. Energia odNowa" pod tytułem "Energia w naszych domach".

Energia wiatrowa to przyszłość. Bez niej czeka nas cywilizacyjny krach

Kończą nam się paliwa kopalne. Eksperci alarmują - potrzebujemy odnawialnych źródeł energii. Dzięki pozyskiwaniu jej z wiatru moglibyśmy zapewnić sobie większą stabilność oraz bezpieczeństwo. Kwestią energetyki w Polsce zajęła się fundacja WWF w filmie "Punkt krytyczny. Energia odNowa" oraz towarzyszącymi mu krótszymi odcinkami.

WWF: wprowadźmy w życie styl "zero waste"

Od milionów lat natura sama regulowała klimat na Ziemi. Jednak zaczął się on gwałtownie zmieniać za sprawą działalności człowieka. Zaśmiecamy środowisko, w którym żyjemy. Ale nadszedł czas na zmiany. Problem zmian klimatycznych i walki z odpadami poruszyła fundacja WWF w filmie "Punkt krytyczny. Energia odNowa".

Polski Kret już na Marsie. Wielki sukces NASA

Na Marsie wylądowała sonda InSight. Nasz kraj ma powody do dumy, ponieważ jednym z trzech urządzeń lądownika jest mechanizm napędowy Kret HP3, zaprojektowany i wykonany przez polską firmę Astronika.

InSight wyląduje dziś na Marsie. "Przygotowywaliśmy się do tego bardzo długo"

W poniedziałek około godziny 21 naszego czasu na Marsie ma wylądować sonda NASA InSight, czyli pierwsza w historii misja poświęcona badaniom głębokiego wnętrza Marsa. W zbadaniu wnętrza Czerwonej Planety będzie mieć udział polska firma Astronika, która zaprojektowała i wykonała mechanizm napędowy Kreta HP3. Wbije się on w marsjański grunt na głębokość pięciu metrów.

Podróż sondy InSight dobiega końca. Zbada wnętrze Marsa

Na poniedziałek planowane jest lądowanie amerykańskiej sondy InSight. Za pomocą między innymi badań sejsmologicznych i odwiertów ma ona pomóc naukowcom w badaniach wnętrza Marsa, a w konsekwencji także w zrozumieniu historii powstawania planet skalistych. InSight dołączy do kilku innych urządzeń, badających obecnie tę Czerwoną Planetę.

WWF: możemy nie nadążyć za zmianami klimatu

Świat nauki jest już prawie zgodny, że klimat się zmienia, także za sprawą działalności człowieka. Obecne przemiany zachodzą tak szybko, że możemy nie nadążyć z przystosowaniem się do nich. Problem zmian klimatycznych poruszyła fundacja WWF w filmie "Punkt krytyczny. Energia odNowa" oraz towarzyszącymi mu krótszymi odcinkami.

NASA wybrała miejsce lądowania na Marsie

Po pięciu latach poszukiwań NASA wybrała krater Jezero jako miejsce lądowania łazika w ramach misji "Mars 2020". Naukowcy chcą dzięki niej dowiedzieć się, czy na Czerwonej Planecie w przeszłości istniały warunki umożliwiające życie.

Rozbłyski słoneczne zdetonowały podwodne miny

Ogromna burza słoneczna, tak zwana fala konika morskiego, wystrzeliła 7 sierpnia 1972 roku. Po niej nastąpiła gwałtowna seria wybuchów min podwodnych, umieszczonych u wybrzeży Wietnamu Północnego przez wojska amerykańskie.

Ośmiornica jak słonik Dumbo

Ma płetwy przypominające uszy słonia i pływa w głębinach morskich. Mowa o ośmiornicy z rodzaju Grimpoteuthi, nagranej przez naukowców u wybrzeży Kalifornii.

Oumuamua może być "sondą umyślnie wysłaną w kierunku Ziemi przez obcą cywilizację"

Oumuamua - tajemnicze ciało niebieskie wciąż zadziwia naukowców. Dotąd nie udało się ustalić, czym tak naprawdę jest obiekt, który przemierzył Układ Słoneczny. Nad tematem pochylili się naukowcy z instytucji astrofizycznej Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Nie wykluczają, że Oumuamua może być "w pełni operacyjną sondą, umyślnie wysłaną w kierunku Ziemi przez obcą cywilizację".

Kosmos uśmiecha się do Ciebie

Wiele rzeczy potrafi wprowadzić nas w dobry nastrój. Zapewne jedną z nich jest zdjęcie, wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a, na którym widać "uśmiechające się" galaktyki.

Takiej gwiazdy jeszcze nie widzieli. Jest starsza niż Droga Mleczna

Gwiazdy, które powstały krótko po Wielkim Wybuchu, zazwyczaj obserwuje się bardzo daleko od Ziemi. Tymczasem astronomowie odkryli taki właśnie obiekt na "własnym podwórku", w Drodze Mlecznej. Wiek gwiazdy szacuje się na 13,5 miliarda lat, co sprawia, że jest jedną z najstarszych odkrytych do tej pory gwiazd. Świadczy to również, że nasza galaktyka jest dużo starsza, niż myślano.