Nauka

Nauka

Media: pierwszy przypadek koronawirusa w Korei Północnej

W Korei Północnej potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - poinformowała w piątek południowokoreańska gazeta "Dzung-ang ilbo", powołując się na źródła w Pjongjangu. Liczba ofiar śmiertelnych wirusa wynosi 638, a ponad 31 tysięcy jest zakażonych.

Położenie planet nareszcie jej sprzyja. Zbliża się start sondy ku biegunom Słońca

Po trzech latach czekania na właściwy moment sonda kosmiczna Solar Orbiter rozpocznie swoją misję. Urządzenie ma dotrzeć do słabo widocznych z Ziemi biegunów Słońca. Jej głównym zadaniem będzie zebranie informacji dotyczących sposobu sterowania heliosferą przez naszą gwiazdę i poszerzenie wiedzy dotyczącej długotrwałej aktywności Słońca, mającej związek z klimatem.

Na razie nazywa się 2019-nCoV. Niedługo powinno się to zmienić

Koronawirus z Chin nie otrzymał jeszcze swojej oficjalnej nazwy, ale w ciągu najbliższych dni powinno się to zmienić. Pracuje nad tym zespół naukowców z Uniwersytetu w Teksasie. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), problemy mogą stwarzać też jednak oficjalne terminy.

30 próbek, 24 godziny analiz, 12 naukowców. Tak bada się, czy Polacy mają koronawirusa

Polskie Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że w żadnej z badanych próbek pochodzących od Polaków, którzy wrócili z Wuhanu, nie stwierdzono obecności koronawirusa. Według relacji dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZ-PZH) Grzegorza Juszczyka, nad analizą materiału pracowała grupa 12 naukowców w laboratorium o najwyższym standardzie bezpieczeństwa.

"Zakażenie szerzy się w zastraszającym tempie". Koronawirus z Chin

- Trudność polega na tym, że leczenie jest wyłącznie objawowe - mówiła w TVN24 profesor Iwona Mozer-Lisewska, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych Szpitala imienia Józefa Strusia w Poznaniu. Według niej, próby zbadania pochodzenia i wyizolowanie koronawirusa mogą być kluczowe dla powstania szczepionki. Za wątpliwe uznała jednak jedyne na razie znane rozwiązanie - koktajl z leków przeciwko grypie i wirusowi HIV.

Wakacje w pokoju z widokiem na Ziemię

Rakieta wystartowała, załogowa kapsuła się od niej oddzieliła i uruchomiła własne silniki. Chwilę później zobaczyliśmy eksplozję, a fragmenty Falcona 9 spadły do Atlantyku. Wyglądało jak nieudany start, a był to tak naprawdę wielki sukces firmy SpaceX. Ostatni test przed pierwszym załogowym lotem zdany na "szóstkę". - Cały świat widzi, że prywatna firma potrafi bezpiecznie latać w kosmos - komentował we "Wstajesz i wiesz" na TVN24 Jerzy Rafalski, astronom z Planetarium w Toruniu.

Znaleźli "próbki gwiazd" na Ziemi. Są starsze od Słońca

Naukowcy znaleźli najstarsze kosmiczne próbki na Ziemi. Gwiazdy, z których pochodzą, mogły powstać nawet siedem miliardów lat temu. - To jedno z najbardziej ekscytujących badań, nad którym pracowałem - mówi Philipp Heck główny autor artykułu opublikowanego w czasopiśmie naukowym "PNAS".

Sztuczna inteligencja może skuteczniej niż lekarz zdiagnozować raka piersi

Sztuczna inteligencja dokładniej od lekarzy może diagnozować nowotwór piersi. Taki wniosek sugeruje badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, opublikowane w czasopiśmie "Nature". Zdaniem naukowców wykorzystywanie sztucznej inteligencji pozwoli na szybsze postawienie diagnozy i odciążenie lekarzy.

Po godzinie 16 nad Polską przelecą satelity Starlink

Dziś po południu będziemy świadkami niecodziennego widowiska. Nad Polską przeleci kilkadziesiąt satelitów Starlink, tworząc na niebie świetlisty łańcuch. Wszystko będzie można zobaczyć gołym okiem, ale warto zadbać o odpowiednie miejsce do obserwacji.

"Ryzyko zachorowania na nowotwory można zmniejszyć nawet o połowę"

Z powodu chorób nowotworowych na świecie umiera rocznie prawie 15 milionów osób, a według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia będzie ich przybywać. Zdaniem ekspertów wystarczy kilka podstawowych zasad, aby uchronić się przed zachorowaniem, a jedną z kluczowych jest aktywność fizyczna. Powinniśmy też przeciwdziałać zanieczyszczaniu atmosfery - szacuje się, że z tego powodu umiera rocznie 6,5 miliona ludzi.

"Australijczyków czeka coraz wyższa temperatura"

Pożary i rekordowe wartości na termometrach w Australii, grudniowy "żar tropików" i kolejne jesienne Boże Narodzenie w Polsce. We "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 klimatolog Bogdan Chojnicki komentował ostatnie rekordy temperatury na świecie i tłumaczył, jak możemy powstrzymać zmiany klimatyczne.

Eksplozja na Słońcu, jakiej dotąd nie widziano

Amerykańska agencja kosmiczna zaobserwowała na powierzchni naszej gwiazdy nowy typ eksplozji magnetycznej. Naukowcy teoretyzowali o nim już około 15 lat temu, jednak dopiero teraz zauważono go dzięki obserwatorium dynamiki Słońca.

Północny biegun magnetyczny przesuwa się w kierunku Rosji

Północny biegun magnetyczny Ziemi, w przeciwieństwie do geograficznego, od lat zmienia swoje położenie. Służy jako narzędzie do nawigacji, co sprawia, że bardzo ważne jest dokładne ustalenie jego pozycji. Naukowcy właśnie zaktualizowali Globalny Model Pola Magnetycznego.

Polska może przejść na zieloną stronę. "Jesteśmy przed gigantyczną szansą"

Przyjechali wozem strażackim i zawiesili na budynku Rady Europejskiej baner z płomieniami i napisem "climate emergency". To przesłanie od aktywistów dla liderów państw, którzy wezmą udział w szczycie klimatycznym. Porozumienie w sprawie neutralności klimatycznej na razie pewne nie jest. - Pytanie, czy premier leci na szczyt jako lobbysta przemysłu gazowego i węglowego, czy jako przedstawiciel nas - zwykłych Polek i Polaków - mówił na antenie TVN24 Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.