Gryzą zazwyczaj w okolicach ust, stąd ich nazwa. Tak zwane całujące robaki przenoszą pasożyta, który wywołuje chorobę Chagasa. Według najnowszych wyników badań jest ona o wiele bardziej śmiercionośna, niż do tej pory sądzono.
Od lat prowadzone są badania, które mają odpowiedzieć na pytanie, czym są rozbłyski na powierzchni Ziemi widoczne na zdjęciach satelitarnych. Teraz naukowcom udało się rozwiązać tę zagadkę.
Włoski superwulkan jest bliższy wybuchu, niż dotąd uważano. Wyniki nowych badań są bardzo niepokojące. Powierzchnia ziemi w tej okolicy podniosła się i - jak uważają naukowcy - może to mieć związek z produkcją magmy.
Jak alarmują naukowcy, spożywanie surowych ryb może skończyć się źle. Niektóre z nich mogą być nosicielami pasożyta wywołującego anisakiozę. Co to za choroba?
Połączenie dwóch gatunków grzybów, które pozyskano z silnie toksycznej kopalni, dało bardzo ciekawe rezultaty. Okazało się, że powstał w ten sposób związek, który zabija cztery odporne na antybiotyki szczepy groźnych bakterii.
Silny wiatr oraz fala uderzeniowa stanowiłyby największe zagrożenie dla ludzi po uderzeniu w Ziemię asteroidy - twierdzą naukowcy na łamach "Geophysical Research Letters". Według ich obliczeń te dwa zjawiska odpowiadałyby za nawet 60 procent ofiar śmiertelnych katastrofy.
Naukowcy rozszyfrowali słynne starożytne symbole znajdujące się w jednej z tureckich świątyń. Okazuje się, że są tam informacje o siejącym zniszczenie uderzeniu komety sprzed ponad 13 tys. lat.
Zmiana koloru oczu owada nie była przypadkowa. Był to efekt modyfikacji genetycznej, którą przeprowadzili naukowcy. Uzyskane wyniki mogą przyczynić się do odkrycia sposobu na ochronę przed malarią i innymi chorobami.
Potężnych rozmiarów asteroida minionej nocy minęła Ziemię. Od kilkunastu lat tak duży obiekt nie przeleciał w tak niewielkiej odległości od naszej planety.
Naukowcy NASA opublikowali nową nocną mapę oświetlenia świata. Dzięki niej wyraźnie widać, jak rozmieszczone są miejsca zamieszkiwane przez ludzi na naszej planecie.
Ukąszenie kleszcza może być niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie jeśli jest on zakażony boreliozą. Jest to groźna choroba, która może powodować wiele poważnych problemów zdrowotnych.
Amerykańska agencja badawcza NASA ogłosiła w czwartek, że na jednym z księżyców Saturna może istnieć środowisko, które pozwala na rozwinięcie się tam życia. To odkrycie czyni Enceladusa jedynym miejscem - poza naszą planetą - gdzie badacze odkryli bezpośrednie dowody na istnienie potencjalnego źródła życia.
Amerykańscy naukowcy wyjaśnili pewien palący problem: dlaczego sznurowadła same się rozwiązują. Opisali siły działające na sznurówki podczas chodzenia i choć temat może wydawać się błahy, badania mogą pomóc nawet w ratowaniu ludzkiego życia.
W ciągu 36 milionów lat na Ziemi doszło do 42 ogromnych erupcji superwulkanów. Ich skutki były katastrofalne. Obecnie istnieje siedem takich obiektów, a jeden z nich znajduje się w Europie. Jakie jest prawdopodobieństwo jego wybuchu?
Czy jest możliwe, aby w walce z globalnym ociepleniem klimat obronił się sam? Czy potencjalne, przyszłe ochłodzenie może zrównoważyć szkodliwą działalność człowieka?
Wielkanoc coraz bliżej i przygotowania do niej trwają w najlepsze. Niektórzy już zaczynają przyozdabiać świąteczne pisanki. Jedna powstała nawet w Kosmosie. Stworzyła ją sonda kosmiczna Gaia.
Naukowcy odkryli po raz pierwszy tak dobrze zachowane czerwone krwinki ssaka sprzed kilkudziesięciu milionów lat. Krople krwi odnaleziono w bursztynie. Otaczały opitego nią kleszcza.