Nauka

Nauka

Nie tylko płuca. COVID-19 może być chorobą wieloukładową

Niemal cały świat walczy z koronawirusem. W świetle najnowszych badań okazuje się, że po wyzdrowieniu z COVID-19 mogą pozostać poważne powikłania, takie jak zakrzepy w wielu narządach organizmu czy udar. Z powodu możliwych konsekwencji dla całego organizmu, COVID-19 może być uważana za wieloukładowe schorzenie.

Koronawirus w Polsce. Czy przez wodę w basenie można zakazić się SARS-CoV-2?

Od 6 czerwca ponownie w Polsce będzie można wybrać się na basen. Wiele osób obawia się jednak możliwości zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 przez kontakt z wodą, z której będą korzystali inni. Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny zapewnia, że nie stanie się tak pod warunkiem, że woda jest właściwie dezynfekowana. Zwraca też uwagę na inne, większe zagrożenia.

Polacy tworzą lek na COVID-19 na bazie osocza ozdrowieńców. "Jego rola w terapii może być olbrzymia"

Polskie instytucje badawcze mogą być pionierami w stworzeniu leku na chorobę COVID-19, opracowanego na bazie białek z osocza osób, którym udało się wrócić do zdrowia. W ciągu kilku miesięcy ma powstać środek, który mógłby być stosowany także w przypadku nawrotu epidemii. W pierwszej partii, dzięki osoczu pobranemu od około 230 osób, zostaną wyprodukowane około trzy tysiące dawek.

Europejska Agencja Leków: remdesivir zostanie zatwierdzony jako lek na COVID-19

Remdesivir, lek przeciwko eboli opracowany przez amerykańskich badaczy, zostanie zatwierdzony do leczenia koronawirusa SARS-CoV-2 przez Europejską Agencję Leków. Z przeprowadzonych badań wynika, że znacznie skraca on czas powrotu do zdrowia zakażonych. Wykorzystywanie lekarstwa na szeroką skalę może pomóc opanować pandemię COVID-19.

WHO o tajemniczej chorobie u dzieci: może mieć związek z COVID-19

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zajęła stanowisko w sprawie tajemniczej choroby u dzieci, której przypadki pojawiają się w ostatnim czasie w różnych krajach na świecie. We Francji zmarł dziewięciolatek. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania Kontroli i Chorób poinformowało, że zespół zapalny w Europie dotknął 230 dzieci.

Odnaleziono najstarsze jak dotąd szczątki homo sapiens w Europie

W bułgarskiej jaskini Baczo Kiro odnaleziono fragmenty skamielin kostnych oraz zębów trzonowych mające ponad 45 tysięcy lat. Zdaniem badaczy znalezisko pozwala stwierdzić, że populacja homo sapiens, czyli człowieka rozumnego, dotarła do Europy - będącej wtedy bastionem neandertalczyków - wcześniej niż sądzili naukowcy.

Kleszcza spotkasz również w mieście. "Nie są tam rzadkością"

Kleszcze można spotkać praktycznie wszędzie tam, gdzie jest zielono, nie tylko w lesie czy na łące, ale również w parkach miejskich i na placach zabaw. Anna Grochowska, biolog badająca patogeny przenoszone przez te pajęczaki apeluje, aby także po powrocie ze spaceru w zieleni miejskiej sprawdzić, czy nie wracamy z nieproszonym gościem.

Susza zagraża zabytkowym kościołom

Susza, z którą zmaga się Polska, może być szkodliwa dla zabytkowych budowli, w tym kościołów. Konserwatorka Bogumiła Rouba wskazuje, że bardzo niebezpieczne może być przegrzewanie się drewnianych konstrukcji dachowych pod wpływem wysokiej temperatury i opisuje, w jaki sposób można skutecznie dbać o budynki.