Nauka

Nauka

Chrząszcze mogą pomóc ustalić kryminalistykom, kiedy nastąpiła śmierć

Padlińce pospolite to padlinożerne chrząszcze odżywiające się zwłokami dużych kręgowców, w tym ludzi. Pokrywają je wytwarzającą ciepło powłoką, a to zapewnia korzystne środowisko dla rozwoju ich potomstwa - wykazały analizy polskich naukowców. Badacze opisują, w jaki sposób owady te mogą pomagać specjalistom w dokładniejszym określaniu momentu zgonu człowieka.

"Okrutny" atak psa na młodą fokę

W Londynie doszło do poważnego ataku psa na wypoczywające na wybrzeżu szczenię foki pospolitej (Phoca vitulina). Mimo błyskawicznej reakcji służb ratunkowych i wolontariuszy z organizacji zajmującej się ochroną dzikiej przyrody, rany Freddiego były zbyt poważne, by go uratować.

46 tysięcy lat temu na terenie Polski używano... wykałaczek

Naukowcy zbadali ząb neandertalczyka, który w 2010 roku znaleziono w jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Okazało się, że jego posiadacz dbał o higienę jamy ustnej na tyle, na ile mógł. Badacze odkryli, że na powierzchni zęba znajdowały się wgłębienia, sugerujące używanie prowizorycznej wykałaczki.

Wpływ pogody na pandemię COVID-19. WMO publikuje pierwszy raport

Częsta sezonowość wirusowych infekcji dróg oddechowych wywołała nadzieję, że nawet jeśli wirus SARS-CoV-2 pozostanie aktywny przez wiele lat, będzie powodować wzrost zachorowań w określonych sezonach roku. Światowa Organizacja Meteorologiczna opublikowała pierwszy raport na temat wpływu pogody i klimatu na pandemię COVID-19.

W laboratorium wyhodowano działające gruczoły łzowe

Naukowcom z Holandii udało się wyhodować miniaturowe wersje gruczołów łzowych. Na dodatek, dzięki właściwie dobranym substancjom chemicznym, udało się je pobudzić do wytwarzania łez. Wyniki eksperymentu mogą być przydatne w badaniach nad zaburzeniami narządu wzroku.

Grecy myli ręce już ponad 3000 lat temu

Naukowcy z Polski i Kanady ustalili, kiedy dawni mieszkańcy Grecji zaczęli myć ręce. Badacze przyjrzeli się między innymi misom, których używano do tego celu. Jak podkreśla doktor Bartłomiej Lis z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, "najważniejszym argumentem były ślady faktycznego użytkowania tych naczyń, a właściwie ich brak".

Naukowcy: susze w Europie największe od czasów Imperium Rzymskiego

Przez zmiany klimatu ostatnie susze w Europie były najpoważniejszymi od 2110 lat - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania. Jak podkreślił profesor Ulf Buntgen z Uniwersytetu Cambridge, ekstremalne warunki staną się częstsze, co może mieć katastrofalne skutki dla całych społeczeństw.

Kobiety w ciąży bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19. Analizy danych ze 192 krajów

Ciężarne są narażone na większe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 niż kobiety w wieku rozrodczym niebędące w ciąży, jak można przeczytać w "BMJ", brytyjskim naukowym czasopiśmie medycznym. Za ciężki przebieg COVID-19 autorzy analiz uznali ten, w którym dochodzi do hospitalizacji na oddziale intensywnej opieki medycznej i podłączenia do aparatury wspomagającej oddychanie.

Naukowcy: aż 50 genów odpowiada za kolor oczu

Za kolor oczu odpowiada znacznie więcej genów, niż nam się wydawało - poinformowali brytyjscy i holenderscy naukowcy. Zidentyfikowali aż 50 genów odpowiadających za barwę narządu wzroku. Ich odkrycie może wpłynąć na leczenie różnych chorób.

Lato przez pół roku? To nieodległa perspektywa

Kryzys klimatyczny może spowodować, że za kilkadziesiąt lat lato na półkuli północnej będzie trwać przez pół roku - wykazała analiza naukowców. Przedłużający się okres ciepła może wydawać się kuszący, ale badacze ostrzegają, że nie pozostanie to bez dramatycznego wpływu na zdrowie ludzi, rolnictwo i środowisko.

Stacja kosmiczna na Księżycu. Chiny i Rosja chcą ją stworzyć wspólnie

Dwa mocarstwa - Chiny i Rosja - ogłosiły plany budowy księżycowej stacji kosmicznej. - To będzie największy międzynarodowy projekt współpracy kosmicznej dla Chin, więc jest to bardzo ważne - powiedział Chen Lan, analityk z GoTaikonauts.com, serwisu internetowego specjalizującego się w chińskim programie kosmicznym.