Nauka

Nauka

Dzięki łazikowi Curiosity możemy oglądać panoramiczne zdjęcie powierzchni Marsa w rozdzielczości, w jakiej dotąd Czerwonej Planety nie widzieliśmy. Curiosity wykonał ponad 1000 zdjęć, z których sporządzono niezwykłą panoramę.

W szpitalu w Zielonej Górze przebywa pacjent, u którego potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Został poddany kwarantannie, podobnie jak jego rodzina. Jak mówił na antenie TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, izolacji powinny zostać poddane inne osoby, które miały kilkudziesięciominutowy kontakt z zakażonym. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną, całodobową infolinię 800 190 590.

W Polsce potwierdzono cztery kolejne przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Sprawdź, czym jest koronawirus i jakie wywołuje objawy, jak można się zabezpieczyć przed zakażeniem, czego nie należy robić, jak skutecznie myć ręce oraz jak postępować w przypadku powrotu z krajów, gdzie są ogniska koronawirusa. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną, całodobową infolinię 800 190 590.

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk opublikowali raport dotyczący koronawirusa SARS-CoV-2. Zdaniem specjalistów, przypadki śmiertelne dotyczą niemal wyłącznie osób obciążonych poważnymi schorzeniami. W raporcie odpowiadają między innymi na pytania: kto jest najbardziej narażony, ile osób zakażonych umiera oraz czy na chorobę wywoływaną wirusem jest jakieś lekarstwo.

Spacerujesz nadmorskim deptakiem, kupujesz przekąskę, aż tu nagle nadlatuje mewa - zupełnie nieskrępowana twoją obecnością - i kradnie ci jedzenie. Naukowców z Uniwersytetu w Exeter zaintrygowała niezwykła odwaga (a może i bezczelność?) tych ptaków, dlatego też przeprowadzili ciekawy eksperyment.

Koronawirus SARS-CoV-2 do tej pory na całym świecie zabił ponad 3,4 tysiąca osób. U ponad 100 tysięcy stwierdzono jego obecność. Dzięki badaczkom z amerykańskich laboratoriów Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych możemy zobaczyć, jak wygląda.

Krąży wokół naszej planety już około trzech lat, ale dopiero niedawno udało się go uchwycić. Polsko-amerykański duet naukowców z Uniwersytetu Arizony odkrył obiekt, który został "wciągnięty" na orbitę przez ziemską grawitację. Badacze określają asteroidę 2020 CD3 jako tymczasowy miniksiężyc.

Wzrost średniej temperatury mórz i oceanów, a także zakwaszanie wód mogą wyeliminować prawie wszystkie istniejące na świecie siedliska rafy koralowej do 2100 roku - poinformowali naukowcy na konferencji "Ocean Sciences Meeting 2020" w San Diego w Kalifornii. Przewidują, że w wyniku zmian klimatu i zanieczyszczeń wód, 70-90 procent raf zniknie już w ciągu najbliższych 20 lat.

W Korei Północnej potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - poinformowała w piątek południowokoreańska gazeta "Dzung-ang ilbo", powołując się na źródła w Pjongjangu. Liczba ofiar śmiertelnych wirusa wynosi 638, a ponad 31 tysięcy jest zakażonych.

Po trzech latach czekania na właściwy moment sonda kosmiczna Solar Orbiter rozpocznie swoją misję. Urządzenie ma dotrzeć do słabo widocznych z Ziemi biegunów Słońca. Jej głównym zadaniem będzie zebranie informacji dotyczących sposobu sterowania heliosferą przez naszą gwiazdę i poszerzenie wiedzy dotyczącej długotrwałej aktywności Słońca, mającej związek z klimatem.