Najnowsze

Najnowsze

W Alpach spadnie do 100 cm śniegu. To początek sezonu?

Świeża porcja śniegu spadnie w Alpach w najbliższy piątek. Szacuje się, że może spaść od 30 do 100 cm świeżej warstwy białego puchu. Razem z opadami nad Alpy nasunie się front atmosferyczny, który przyniesie ochłodzenie. Oznacza to zarówno utrudnione warunki na drogach, jak i prawdopodobne rozpoczęcie sezonu narciarskiego.

Argentyna się zatrzęsła. 6.2 w skali Richtera

Ziemia w północnej prowincji Argentyny, Jujuly, zatrzęsła się w czwartek o 08:12 czasu lokalnego. Trzęsienie miało siłę 6.2 st. w skali Richtera. Do tej pory nie odnotowano żadnych poważnych strat.

Wrzesień uratował tegoroczny sezon żeglugi

90 tys. osób skorzystało w tym roku z rejsów statkami Żeglugi Augustowskiej. To zdecydowanie mniej niż w ostatnich latach. Tylko dzięki pięknej pogodzie we wrześniu wynik będzie lepszy niż się spodziewano.

Smoczy park cudem świata?

Komodo, Indonezyjski Park Narodowy, zamieszkały głównie przez wymierający gatunek waranów, jest pretendentem do tytułu nowego cudu świata. Położony w centrum archipelagu indonezyjskiego, składa się z trzech głównych wysp - Komodo, Rinca i Padar. Wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. By zdobyć zacny tytuł musi pokonać 26 innych finalistów.

Chińczycy oszaleli na punkcie małych pand

Aż 12 pand urodziło się w tym roku w Ośrodku Rozrodczym Pandy Wielkiej w Chinach. Na początku października wreszcie mogli zobaczyć je zwiedzający. Już pierwszego dnia na miejsce przybyły dziesiątki tysięcy ludzi.

10 tysięcy żurawi u ujścia Warty

Na początku października przyrodnicy doliczyli się ponad 10 tysięcy żurawi na terenie Parku Narodowego Ujście Warty. To dziesięciokrotnie więcej niż podczas jesiennych liczeń z minionych lat.

Złota polska jesień odchodzi

Wrzesień i początek października rozpieszczały nas ciepłem i słońcem. Dzięki korzystnej aurze mogliśmy cieszyć się złotą polską jesienią. Niestety od północy nadciąga do nas front atmosferyczny, który zakończy bezdeszczowy okres.

Globalne ocieplenie zagraża czekoladzie

Naukowcy podali do wiadomości bardzo niepokojącą informację: ocieplający się klimat może bardzo zaszkodzić uprawom kakaowca, a tym samym czekoladzie. W 2050 roku może się ona stać towarem luksusowym.

Woda na Ziemi może pochodzić z komet

Pierwszy raz w historii na komecie wykryto wodę o składzie podobnym do wody oceanicznej. Odkrycie potwierdza teorię, że to właśnie komety dostarczyły znaczącą ilość wody do ziemskich oceanów. Te z kolei ukształtowały się około 8 mln lat po powstaniu planety.

Śliskie jezdnie i silny wiatr na północy

Dobre warunki na drogach zastaną kierowcy w Polsce centralnej i południowej. Natomiast na północy i północnym zachodzie jazdę będą utrudniać deszcz i silny wiatr, w porywach dochodzący nawet do 70 km/h.

Chcesz słońca? Nie jedź nad morze

W czwartek można śmiało wypoczywać na świeżym powietrzu w województwach centralnych i południowych naszego kraju. Słońce i wysokie temperatury czekają na nas także za granicami Polski. Szerokim łukiem omijajmy nadbałtyckie plaże. Tam silnie powieje i pokropi.

Tak topnieje Arktyka. Lodu coraz mniej

We wrześniu powierzchnia lodu na Oceanie Arktycznym była drugą najniższą w historii. Na zdjęciu wykonanym z satelity NASA widać, jak wiele go ubyło.

Fale jak bloki w Wielkiej Brytanii

Rekordową wysokość fal zanotowano w Wielkiej Brytanii w poniedziałek. Miały wysokość 4-piętrowego bloku. Na szczęście nie spowodowały żadnych zniszczeń na lądzie.

Nobel dla Izraelczyka za odkrycie kwazikryształów

- Odkrycie laureata Nagrody Nobla z chemii fundamentalnie zmieniło wyobrażenia chemików o budowie ciał stałych - napisał Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania tegorocznej nagrody Danielowi Shechtmanowi. Izraelski naukowiec został uhonorowany za odkrycie kwazikryształów, które stosowane są m.in. w maszynkach do golenia.

Wybory w deszczu i chłodzie. Nadchodzi pochmurny weekend

Wszystko wskazuje na to, że w niedzielę do głosowania Polacy pójdą z parasolami w rękach. Synoptycy na najbliższe dni i weekend zapowiadają chmury, deszcz i ochłodzenie. Aż do poniedziałku będzie nie tylko mokro, lecz także wietrznie. Na Bałtyku może wystąpić sztorm.

Czerwony Krzyż apeluje o pomoc dla Filipin

Przedstawiciele Czerwonego Krzyża zaapelowali na arenie międzynarodowej o udzielenie pomocy finansowej setkom tysięcy Filipińczyków, którzy wciąż zmagają ze skutkami przejścia tajfunów Nesat i Nalgae. By naprawić zniszczenia i wspomóc mieszkańców, potrzeba prawie 4 mln dolarów.

Jesień w Europie widać z kosmosu

Żółknące liście i mgły nad Jeziorem Bodeńskim - to wszystko można dostrzec z kosmosu. Piękne zdjęcie zmieniającej się pod wpływem jesieni Europy Zachodniej wykonał należący do NASA satelita Aqua. Koniecznie je obejrzyjcie.

Burza piaskowa doprowadziła do karambolu

Jedna ofiara śmiertelna, 15 rannych - to bilans karambolu, do którego doszło podczas potężnej burzy piaskowej. Żywioł nadciągnął w czwartek po południu czasu lokalnego nad drogę krajową w pobliżu Phoenix w Arizonie (USA).

Spuszczają ścieki przy warszawskiej Starówce

Kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków wpada do Wisły w samym sercu miasta. Na bulwarach śmierdzi fekaliami, tymczasem wodociągowcy zapewniają, że wszystko jest pod kontrolą. O sytuacji zaalarmował portal tvnwarszawa.pl Piotr Tomczyk, Reporter 24.

Niż, chłód i senność

Europę północną obejmują układy niżowe. Pozostałą część kontynentu zalegają wyże. Polska jest pod wpływem niżu znad Morza Norweskiego. Napływa nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie (PPm) z zachodu.

Za szybą chmury i deszcz

Środę przyjemniej będzie spędzić w aucie niż na świeżym powietrzu. Wiać będzie silny i porywisty wiatr, na północy dochodzący do 60 km/h. Jazdę utrudni też deszcz, zwłaszcza na północy i w centrum kraju.