W maju tego roku st臋偶enie dwutlenku w臋gla w atmosferze okaza艂o si臋 najwi臋ksze od pocz膮tku historii cz艂owieka. Temperatura wzros艂a w ci膮gu ostatniego stulecia o 1 st. C. Jaki ma to wp艂yw na flor臋 i faun臋? Odpowiedzi na to pytanie szukali badacze z Uniwersytetu Wschodniej Anglii.
W ci膮gu ostatniego stulecia temperatura na Ziemi wzros艂a o 1 stopie艅, co jest zupe艂nie nieodczuwalne dla cz艂owieka. Co jednak z flor膮 i faun膮 naszego globu? Czy dla tych organizm贸w to te偶 tylko nieistotny 1 stopie艅?
1 stopie艅 robi r贸偶nic臋
Wed艂ug Mi臋dzyrz膮dowego Zespo艂u ds. Zmian Klimatu (IPCC) podwy偶szenie temperatury na Ziemi sprawia, 偶e wiele gatunk贸w ro艣lin i zwierz膮t staje si臋 zagro偶onych. Wzrost o kolejne 2-3 st. C to niebezpiecze艅stwo wygini臋cia dla 20-30 proc. gatunk贸w.
Utrata naturalnego 艣rodowiska
Problem wymierania zwi膮zanego z ociepleniem kliamtu zainteresowa艂 naukowc贸w z Uniwersytetu Anglii Wschodniej (UEA). Niedawno opublikowali swoje wyniki bada艅 w "Nature Climat Change". Wynika z nich, 偶e je艣li do 2080 roku st臋偶enie dwutlenku w臋gla w atmosferze nie b臋dzie spada膰, a temperatura b臋dzie nadal wzrasta膰 to ponad 60 proc. ro艣lin i po艂owa gatunk贸w zwierz膮t na ziemi straci ponad po艂ow臋 swoich siedlisk. Dalej, gdy temperatura wzro艣nie o 4 st. C, bogactwo gatunkowe 偶ywych organizm贸w Ameryki 艢rodkowej, Afryki Subsaharyjskiej, Amazonii i Australii zmizernieje i stanie si臋 wr臋cz ubogie. Ale zwierz臋ta i ro艣liny wy偶szych szerokosci geograficznych r贸wnie偶 nie mog膮 czu膰 si臋 bezpieczne. Maj膮 one bowiem zbyt ma艂o czasu, by przystosowa膰 si臋 do zmian, kt贸re nadejd膮 ju偶 nied艂ugo.
- Nasze badania prognozuj膮, 偶e zmiany klimatu b臋d膮 znacznie zmniejsza膰 bior贸偶norodno艣膰 i dotkn膮 nawet bardzo popularne gatunki wyst臋puj膮ce w wielu cz臋艣ciach 艣wiata. Poprzaz spadek r贸偶norodno艣ci biologicznej zubo偶eje biosfera i ekosystem globalny. Brali艣my pod uwag臋 zar贸wno wzrost temperatury, jak i ekstremalne zjawiska pogodowe, choroby czy na przyk艂ad rozw贸j szkodnik贸w. Skupili艣my si臋 na wielu elementach tak, aby nasze badania by艂y jak najbardziej wiarygodne - powiedzia艂a dr Rachel Warren z UEA.
Jest szansa
Jest jednak dobra wiadomo艣膰: gor膮ca przysz艂o艣膰 nie musi by膰 pewna. Wed艂ug szacunku naukowc贸w, je艣li globalne st臋偶enie dwutlenku w臋gla w powietrzu zacznie spada膰, na Ziemi zachowa si臋 wiele gatunk贸w. Nawet, je艣li terminy ogranicze艅 wyd艂u偶one zostaj膮 do roku 2030.
Autor: kt / 殴r贸d艂o: Time