Wody w zachodnim krańcu amerykańskiego jeziora Erie przybrały jaskrawozielony kolor. Na zdjęciu satelitarnym daje to malowniczy efekt, jednak na ziemi może być bardzo niebezpieczne. Jadowita zieleń to zakwit glonów, które mogą być silnie trujące dla roślin, zwierząt i ludzi.
Na zdjęciu wykonanym 26 września przez spektoradiometr MODIS z pokładu satelity Aqua wyraźnie widać jasnozielony obszar w zachodnim krańcu jeziora Erie, odbijający od ciemnej barwy reszty wód. Ten jadowity kolor jest efektem zakwitu glonów, które rozwijały się w jeziorze od połowy lipca.
Mogą uszkodzić wątrobę
To algi z rodzaju Microcystis - sinice produkujące bardzo silnie toksyny wątrobowe. Mikrocystyny są silnie trujące zarówno dla roślin, jaki i zwierząt oraz ludzi. Mogą powodować odrętwienie, nudności, wymioty, a nawet doprowadzić do niewydolności wątroby.
Słodkowodne glony z rodzaju Microcystis tworzą kolonie - tzw. zakwit, zwykle kiedy woda jest ciepła. W jeziorze Erie znajdują pożywkę w postaci odpływów z gospodarstw i trawników, które dostarczają im dodatkowych składników odżywczych.
"Pasą się" na odpływach z brzegu
Obecny zakwit, choć wygląda imponująco, jest mniejszy niż ten z 2011 r., uznany za rekordowy. Mimo to stężenie glonów w wielu miejscach utrzymywało się na niebezpiecznie wysokim poziomie przez całe lato. Pod koniec września zaczęło się powoli obniżać, ale woda w jeziorze nadal pozostaje zbyt ciepła, żeby alg znacząco ubyło.
Rozciągające się na granicy USA i Kanady Erie to jezioro słodkowodne, czwarte pod względem wielkości spośród Pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej.
Autor: js/rs / Źródło: NASA Earth Observatory
Źródło zdjęcia głównego: NASA image courtesy LANCE/EOSDIS MODIS Rapid Response Team at NASA GSFC