Na wózku inwalidzkim i na własnych rękach na Halę Szrenicką

Krzysztof Jarzębski wjechał wózkiem na Halę Szrenicką
Krzysztof Jarzębski wjechał wózkiem na Halę Szrenicką
Krzysztof Jarzębski wjechał wózkiem na Halę Szrenicką

Krzysztof Jarzębski z Pabianic po raz kolejny udowodnił, że niemożliwe nie istnieje. Niepełnosprawny sportowiec pokazał to, wjeżdżając i wspinając się na Halę Szrenicką w Karkonoszach na wózku inwalidzkim oraz przy pomocy własnych rąk. - Kiedy ktoś mówi mi, że coś jest niewykonalne, to ja się tego podejmuję - mówi w rozmowie z tvnmeteo.pl.

Krzysztof Jarzębski w 1990 roku usłyszał od lekarzy diagnozę: nowotwór złośliwy kończyn dolnych. Pana Krzysztofa czekało długotrwałe leczenie, pięć amputacji, długa i żmudna rehabilitacja. Po każdej z operacji wracał do sportu. - Jadąc z Łodzi do Warszawy na zwykłym wózku inwalidzkim, brałem dawkę chemii - mówi sportowiec. - Akurat w momencie tej wyprawy wypadł termin jej przyjęcia - śmieje się Jarzębski. Ta wyprawa (150 kilometrów w 14 godzin) pozwoliła mu pozyskać sponsorów, dzięki którym otworzyła się droga do dalszych wyczynów.

Pasmo sukcesów

Sportowiec z Pabianic ma na koncie mnóstwo sukcesów, których nie sposób wymienić. W lutym 2008 roku pokonuje na handbike'u 900-kilometrową trasę z Gdańska do Zakopanego. Po dwóch dniach wraca do Gdańska tą samą drogą. Kilka miesięcy później podejmuje próbę pobicia rekordu świata jazdy na wózku na dystansie 100 kilometrów. Robi to w 4 godziny i 17 minut. Do rekordu brakuje kilku sekund. W lipcu 2011 roku w 11 dni pokonuje ponad 2500 kilometrów na trasie Warszawa - Ateny. W czerwcu 2012 na handbike'u przejeżdża ponad 4600 kilometrów ze wschodniego na zachodnie wybrzeże USA. - Bardzo lubię takie pomysły. W swojej głowie mam ich bardzo wiele. Lubię podejmować się rzeczy niemożliwych - mówi Jarzębski.

Krzysztof Jarzębski w San Francisco (foto: sunbud.com.pl)
Trasa z Berlina do Łodzi (foto: sunbud.com.pl)

Wózkiem na Halę Szrenicką

- Kiedy ktoś mówi mi, że coś jest niewykonalne, to ja się tego podejmuję - opowiada pan Krzysztof. - Tak właśnie było z wjazdem na Szrenicę w Karkonoszach - mówi. Jarzębski wyruszył 18 września o godzinie 10 spod Urzędu Miasta w Szklarskiej Porębie. Jak powiedział, nie musiał specjalnie przygotowywać się do tego wyczynu - O formę dbam nieustannie. Jako, że używam rąk, to siłownia jest dla mnie czymś obowiązkowym - opowiada.

Wprawnemu turyście wspięcie się ze Szklarskiej Poręby na Halę Szrenicką zajmuje od 1,5 do 2 godzin. Do pokonania jest przewyższenie rzędu 700 metrów. Szlak, którym się podchodzi, nie należy do łatwych - Jak idzie o Szrenicę, to tę górę i szlak do niej prowadzący, znałem tylko z internetu. Niestety zdjęcia nie odzwierciedliły do końca warunków panujących tam faktycznie - powiedział pan Krzysztof. Miejscami duże nachylenie oraz budowa szlaku, dały się Jarzębskiemu we znaki. - Skończyło się na tym, że musiałem wspinać się na własnych rękach. Wózek ciągnąłem za sobą na lince, którą zawsze zabieram na takie wyprawy. Do tej pory mam pokaleczone i poranione ręce, ale do tego jestem już przyzwyczajony.

Siła ducha najważniejsza

Jak mówi Jarzębski, nie robi tego wszystkiego tylko dla siebie. - Ważne jest to, że później zupełnie inaczej rozmawia mi się z innymi niepełnosprawnymi. To pokazuje im, że mogą naprawdę wiele. Kiedy gdzieś zaczyna brakować tej siły i na trasie forma spada, to do głosu dochodzi siła woli. Tak było teraz, podczas wjazdu na Halę Szrenicką - powiedział sportowiec.

Krzysztofowi Jarzębskiemu udało się dotrzeć do wyznaczonego celu po pięciu godzinach wysiłku.

Spływ z Krakowa do Gdańska (foto: sunbud.com.pl)

Ambitne plany

To nie koniec wielkich planów. Po jeździe z Berlina do Łodzi, rekordzie świata w 24-godzinnej jeździe handbike'm czy spływie kajakiem z Krakowa do Gdańska, Jarzębski ma kolejny pomysł. - Chciałbym dotrzeć na handbike'u do Kairu. Chcę tam dojechać wyłącznie drogą lądową - mówi. Podróż miałaby przebiegać między innymi przez Turcję, Liban i Syrię. - Chciałbym wyruszyć wiosną. Planuję przejeżdżać około 250 kilometrów dziennie - powiedział polski rekordzista.

Autor: Marcin Kargol / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Nowiny Jeleniogórskie

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc 2025. W świetle najnowszych prognoz tuż przed świętami temperatura sięgnie miejscami aż 25-26 stopni Celsjusza. Gorąca aura nie potrwa długo, bo już w Wielki Piątek nad Polską ma przejść deszczonośny układ niżowy. Poza opadami przyniesie on także burze. - Będzie kształtować pogodę od Wielkiego Piątku do lanego poniedziałku - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl.

Pogoda na Wielkanoc. Jest ryzyko pojawienia się burz

Pogoda na Wielkanoc. Jest ryzyko pojawienia się burz

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed przymrozkami. Miejscami przy gruncie temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niska temperatura o poranku. Są alarmy IMGW

Niska temperatura o poranku. Są alarmy IMGW

Źródło:
IMGW

Włoski wulkan Etna nie daje o sobie zapomnieć. W powietrze trafiła porcja lawy, która rozświetliła niebo. Lokalne lotnisko funkcjonuje jednak bez żadnych utrudnień.

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Źródło:
ANSA, Reuters

Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach

Pogoda na dziś. W sobotę 12.04 pojawią się miejscami opady deszczu lub mżawki. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 18 stopni Celsjusza. Warunki biometeo w północnej połowie kraju będą niekorzystne, w południowej - neutralne.

Pogoda na dziś - sobota 12.04. Zrobi się cieplej, termometry pokażą 18 stopni

Pogoda na dziś - sobota 12.04. Zrobi się cieplej, termometry pokażą 18 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Choć weekend zapowiada się pochmurno, z lokalnymi słabymi opadami deszczu, to przyniesie ocieplenie. Nabierze ono na sile w nowym tygodniu, kiedy napłynie do nas powietrze znad Morza Śródziemnego i północnej Afryki.

Czeka nas "wrzut" gorącego powietrza

Czeka nas "wrzut" gorącego powietrza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Źródło:
PAP

Kolejne dni mogą przynieść ulewne opady deszczu w Europie Zachodniej. Miejscami przez tydzień spadnie nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy, co zwiastuje podtopienia. Czy intensywne opady zawitają także do Polski?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima powróciła do wschodniej Polski. Po nocnych opadach śniegu w piątkowy poranek miejscami wciąż było biało. Materiały pokazujące to jak się zabieliło, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Mikoszewie w województwie pomorskim znajduje się najmłodsza plaża w Polsce. Nowy fragment wybrzeża powstał w lutym 2025 roku, ale jak pokazują zdjęcia satelitarne z lat 2017-2025, zmiany linii brzegowej to następstwo wieloletniego procesu nanoszenia osadów. Piaszczysty skrawek od razu zyskał sporą popularność.

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Źródło:
Copernicus.eu, tvn24.pl, Radio Gdańsk

Sezon alergiczny może stawać się coraz dłuższy. Jest to związane z postępującymi zmianami klimatu - wydłużony okres wegetacyjny roślin oznacza zwiększoną ekspozycję na czynniki drażniące układ odpornościowy. Wyższe temperatury mogą także wpływać na stężenie pyłków produkowanych przez rośliny.

Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu

Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu

Źródło:
Discover Magazine, AAFA

Przed nami spory skok temperatury, co nie pozostanie bez wpływu na naszą kondycję psychofizyczną. Jak wyjaśnił biometeorolog IMGW Grzegorz Kaliński, w cieplejszym powietrzu znajdzie się mniej tlenu, co może powodować m. in. uczucie senności. Istnieją jednak sposoby na walkę z negatywnymi skutkami ocieplenia.

Nadciąga ocieplenie. Może źle na nas wpłynąć

Nadciąga ocieplenie. Może źle na nas wpłynąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Meteoryt mógł spaść nieopodal Opola. Jak podał serwis Skytinel, fragment kosmicznej skały pochodzi z bolidu, który rozświetlił niebo nad Polską 27 marca. Według obliczeń największy kawałek może ważyć 100 gramów.

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Źródło:
Skytinel

Piorun trafił w grupę uczniów w Japonii w czwartek. Jak podały lokalne media, do zdarzenia doszło podczas treningu szkolnej drużyny piłkarskiej. Do szpitala trafiło sześcioro uczniów, a dwóch chłopców jest w stanie ciężkim.

Piorun trafił w grupę uczniów

Piorun trafił w grupę uczniów

Źródło:
AP News, asahi.co.jp

Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień 2025.

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

W weekend warto spojrzeć w niebo, bo zalśni na nim Różowy Księżyc. Przed nami pierwsza wiosenna pełnia tego roku. Inne nazwy tego zjawiska to Pełnia Kiełkującej Trawy, Pełnia Jajeczna i Pełnia Rybna.

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

Ponad 120 razy interweniowały w ostatnim czasie służby na Wyspach Kanaryjskich, a to w związku z przejściem burzy Olivier. Obfite opady deszczu doprowadziły do osuwisk. Według prognoz burza ma w weekend przenieść się na Półwysep Iberyjski.

Z nieba polały się strugi deszczu. Burza Olivier idzie dalej

Z nieba polały się strugi deszczu. Burza Olivier idzie dalej

Źródło:
AEMET, ENEX, La Razon

C/2025 F2 (SWAN) to kometa, która niedawno została potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Odkryty przez amatora obiekt przykuwa uwagę wielu pasjonatów astronomii, bo już niedługo będzie można go zobaczyć go gołym okiem.

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

Światło księżycowe może mieć wpływ na ryzyko zaatakowania pływaków przez rekina - do takiego wniosku doszedł doktor Steven Minaglia. Naukowiec przyjrzał się incydentom z udziałem rekina foremkowego, który zamieszkuje głębiny oceanów.

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Źródło:
CNN, Hawaii News Now

Fala upałów nawiedziła Indie. W środę w stolicy kraju - Nowym Delhi - temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD) wydał ostrzeżenia przed spiekotą.

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters

Kamera obserwująca bocianie gniazdo w gminie Czerwieńsk w województwie lubuskim uchwyciła potyczkę pomiędzy ptakami. Nowo przybyły bocian próbował przejąć gniazdo zamieszkiwane od lat przez parę tych ptaków. Nagranie starcia otrzymaliśmy na Kontakt24 od jednego z naszych czytelników.

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

Źródło:
Kontakt24

Dwóch mężczyzn zginęło na polu golfowym w amerykańskim stanie Georgia. Jak donoszą lokalne media, kiedy próbowali znaleźć schronienie przed burzą, spadło na nich drzewo.

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Źródło:
CNN, fox5atlanta.com, people.com

Zdaniem naukowców postępująca zmiana klimatu sprawi, że Wenecja do 2150 roku może okresowo znajdować się pod wodą. Polscy badacze wskazują, że czarny scenariusz może dotyczyć także naszych miast.

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Źródło:
PAP

Z danych amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) wynika, że około 10-20 procent dorosłych na całym świecie jest uczulonych na koty. Co za tym stoi? I czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Źródło:
The Conservation, NIH, PetMD

Mieszkaniec hrabstwa Woodford w stanie Kentucky uratował kilka kotów i kociąt z zalanych w trakcie powodzi domów. Gdy jego sąsiedzi w popłochu uciekali przed wielką wodą, mężczyzna ruszył na ratunek pozostawionym futrzakom.

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Źródło:
CNN

W Boliwii panuje katastrofalna powódź. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy życie straciło co najmniej 55 osób. Do opuszczenia domów zmuszone były całe rodziny, aby uciekać przed wielką wodą. Trudna sytuacja panuje także na terenach rolniczych, a największe zmartwienie mają hodowcy bydła.

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Źródło:
Reuters

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Maine został zaatakowany przez lisa na własnym podwórku. Zwierzę najpierw zaatakowało jego psa. Mężczyzna próbował się bronić, aż w końcu został zmuszony zastrzelić intruza. Wyniki badań wykazały, że lis był chory na wściekliznę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

Źródło:
WMTW, "Fakty po Południu" TVN24