Najnowsze

Najnowsze

Słonecznie tylko nad Bałtykiem. Góry będą tonąć w deszczach

Jeśli ktoś nie wybrał, w której części Polski chce spędzić piątek, niech zastanowi się nad polskim wybrzeżem, gdzie słońca nie zabraknie. W kilku miejscowościach na Warmii i Mazurach również, choć synoptycy prognozują burze i przelotne opady w tej części kraju. Zagrzmi również na południu Polski, zmuszając miłośników górskich wspinaczek do pozostania u podnóży szczytów.

"45 st. w suchym powietrzu jest lepsze niż 35 st. przy wysokiej wilgotności"

W ostatnich dniach na ustach mieszkańców Polski, jak i turystów, często gości słowo upał, heat (ang.), grande chaleur (franc.) czy Affenhitze (niem). Warto podać więc dokładną definicje zjawiska. Upał to pojęcie meteorologiczne opisujące taki stan pogody, gdy temperatura powietrza w warstwie przypowierzchniowej, na wysokości około 2 m, przekracza +30°C.

Świat drży przed wirusem Ebola. Ekspert o tym, jak uniknąć choroby

Na razie lekarze uspokajają. Wirus nie przedostał się na terytorium Europy, jednak narażeni na kontakt z Ebolą powinni szczególnie dbać o higienę. Wystarczy dobrze myć ręce. O przyczynach powstania epidemi, źródłach i po tym, jak się chronić, mówił w TVN24 dr biotechnologii Krzysztof Kucharczyk.

Skąd się wziął cytrynowy Księżyc?

Amerykański zespół naukowców z Kalifornijskiego Uniwersytetu opracował teorię "cytrynowego" kształtu naszego satelity. Według badaczy Księżyc został uformowany, kiedy jeszcze był ciepły, a w jego wnętrzu płynęła gorąca magma. Wpływ na kształt satelity miały siły pływowe i obrotowe oddziałujące w dalekiej przeszłości.

101 gejzerów na Enceladusie to dowód na istnienie podziemnego morza

Naukowcy nanieśli na mapę 101 gejzerów, które wybuchały na Enceladusie, lodowym księżycu Saturna. Z analiz wynika, że może się na nim znajdować podziemne morze z wodą, która tryska ponad powierzchnię. Badacze wykorzystali dane z sondy Cassini, która miała za zdanie zbadać atmosferę Saturna oraz jego księżyce.

Komunikat dla alergików

W szczytowym okresie pylenia są bylice. W pogodne dni na przeważającym obszarze kraju przewidywane jest średnie stężenie pyłku bylicy. Wysokie stężenie pyłku bylicy wystąpi na obszarach porośniętych przez chwasty, ugorach i nieużytkach.

Deszcz, burze, grad. Na polskich drogach będzie ślisko

Czwartek nie będzie najlepszym dniem do jazdy po polskich drogach. Na wschodzie bezpieczną jazdę utrudnią burze, opady deszczu i grad. W trakcie wyładowań może spaść nawet 30 l/mkw. deszczu. Wiatr w porywach osiągnie prędkość do 90 km/h.

40 st. C w Hurgadzie, w Chorwacji grzmoty

W Europie pogoda będzie sprzyjać opalaniu. Powód do narzekania mogą mieć jedynie turyści wypoczywający nad Adriatykiem w Chorwacji. W kurortach światowych turyści mogą spodziewać się burz tylko nad Zatoką Meksykańską i nad Indonezją.

Na ulicach stoi metr wody. "To typowe belgijskie lato"

W części prowincji Brabancja Walońska w Belgii we wtorek kolejny dzień padał ulewny deszcz. Zostawił po sobie podtopione ulice i piwnice. W niektórych miejscach stoi jeden metr wody. Wiele tuneli zostało zamkniętych. Strażacy otrzymali ponad dwieście zgłoszeń związanych z nawalnymi deszczami.

Coraz więcej pary w atmosferze. To nasili ocieplenie klimatu

W nadchodzących dziesięcioleciach czeka nas coraz intensywniejsze ocieplenie klimatu. Według amerykańskich naukowców kluczowym czynnikiem nasilającym wzrost temperatur jest zwiększający się poziom atmosferycznej pary wodnej. Badacze wykazali jednak, że to my sami przyczyniamy się do coraz większego "nawilżenia" w wysokich warstwach atmosfery.

Tajemnicze kręgi na polu w Bawarii: "Czuje się energię tego miejsca. Pochodzi wprost z Ziemi"

- Czuje się energię emanującą z tego miejsca. Jest zupełnie inna, pochodzi wprost z Ziemi - opisuje kobieta, która przyjechała do Bawarii by na własne oczy zobaczyć niezwykłe kręgi w zbożu. - Panuje tutaj niezwykły spokój - dodaje inna. Podobnie twierdzą dziesiątki innych "pielgrzymów", którzy pośród kopuł astronomicznych spacerują, leżą lub medytują w wygniecionym w zbożu kręgu.

Konflikt lokalny, skutki globalne: wojna atomowa przyniosłaby 20-letnią zimę

Co się stanie z Ziemią i zamieszkującymi ją ludźmi, gdyby któreś z państw zdecydowało się na wszczęcie wojny nuklearnej? Na całym świecie zapanowałaby zima, a ludzie umieraliby z głodu lub szeregu chorób - odpowiadają naukowcy z Kolorado, którzy mają nadzieję że opublikowane przez nich badania skłonią supermocarstwa do rezygnacji z broni atomowej.

Poranna nawałnica zalała Bonn

Nawałnicom, jakie przetoczyły się przez zachodnie landy Niemiec, towarzyszyły obfite ulewy. Spora ilość deszczu spowodowała, że w Bonn (Nadrenia Północna-Westfalia), oddalonym o około 30 na południe od Kolonii, wystąpiła z brzegów przepływająca przez centrum rzeka Ren. Zalanych zostało kilkanaście okolicznych ulic i piwnice budynków znajdujących się w pobliżu.

Prognoza pogody na 5 dni: od upałów odpoczniemy najwcześniej w piątek

W środę znowu będziemy narzekać z powodu wysokich temperatur i burz. - W ciągu dnia wielki upał, największy na wschodzie, gdzie będzie do 32 st. C. Na zachodzie kraju z powodu zachmurzenia i docierającego chłodniejszego powietrza temperatura będzie niższa, bo 25, 26 stopni. To i tak bardzo ciepło, ale chłodniej niż ostatnio - zapowiada prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski.

Meteopaci będą cierpieć podwójnie

Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Niziny Szczecińskiej i związanego z nim frontu atmosferycznego - tylko na wschodzie zaznacza się wpływ wyżu rosyjskiego. Nastąpi spadek ciśnienia, a do tego dominować będzie termiczne odczucie upału.

Strefa burz nad Polską: ulewy, opady gradu i bardzo silny wiatr

W gorącej zwrotnikowej masie powietrza po południu we wtorek zaczęło rozwijać się zachmurzenie kłębiaste. Sprzyja temu obszar obniżonego ciśnienia, który znajduje się nad Polską. W efekcie pojawiały się burze. W godzinach wieczornych grzmiało m.in. w woj. opolskim i wielkopolskim. Wyładowania pojawiały się nawet późno w nocy.