Najnowsze

Najnowsze

Wiatr odpuści tylko na chwilę. Potężny niż znad Islandii zafunduje nam kolejne porywy

Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek zauważa, że pierwszy tydzień stycznia kończymy z dość wietrzną aurą. Kolejne dni, zdaniem meteorolog, powinny być nieco spokojniejsze - Polska znajdzie się pod wpływem wyżu, który znacznie osłabi podmuchy wiatru. Niestety, silniejsze podmuchy osłabną jedynie na chwilę - przed końcem tygodnia czeka nas "powtórka z rozrywki" za sprawą rozległego niżu scentralizowanego w rejonie Islandii.

Wichura w Kaliningradzie. Na morzu sztorm, na lądzie drzewa spadają na samochody

Mieszkańcy Kaliningradu kolejny dzień zmagają się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Gwałtowna wichura jest szczególnie niebezpieczna na morzu, gdzie szaleje sztorm. Niemniej groźnie jest jednak także na lądzie - media donoszą o kilku powalonych na auta drzewach. Żywioł odciął od dostaw prądu 4 tys. gospodarstw domowych.

"Tatry wciąż rosną, ale kiedyś zastąpi je morze"

Na razie Tatry wciąż rosną, ale za miliony lat staną się niską równiną albo wręcz zastąpi je morze - tak, jak miliony lat temu. O historii Tatr w perspektywie geologicznej opowiada PAP prof. Jan Środoń z Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie.

Dwumetrowe fale nacierają na Szlezwik-Holsztyn

Od trzech dni nasi zachodni sąsiedzi doświadczają porywów wiatru dochodzących do 100 km/h. W nocy z piątku na sobotę fale w porcie w Dagebüll w Północnej Fryzji osiągnęły dwa metry wysokości.

Awarie prądu w czterech województwach

Od piątkowego wieczora trwa przywracanie energi elektrycznej mieszkańcom czterech województw w kraju. Rano prądu nie było u 2,5 tys. odbiorców. Linie energetyczne zerwał silny wiatr.

Jedyna okazja, by podziwiać Lovejoy. W styczniu koniecznie spójrzcie w niebo

W nocy siódmego stycznia na niebie będziemy mogli zaobserwować lecącą kometę, która została odkryta przez australijskiego astronoma-amatora Terrego Lovejoya. Według szacunków obiekt minie Ziemię w odległości 70 mln km i będzie widziany gołym okiem. Warto go obserwować, bo zbliży się do Słońca po raz pierwszy i ostatni.

Pięć miejsc zasilanych potężnymi elektrowniami słonecznymi

Po świecie jest rozsianych wiele obiektów, które wymagają dobrego oświetlenia. Część z nich zasilana jest przez liczne kolektory słoneczne, w których dochodzi do konwersji energii promieniowania na ciepło. Zobaczcie listę pięciu miejsc, do których prąd jest dostarczany z potężnych elektrowni słonecznych.