Ciekawostki

Ciekawostki

Tajemnice krótko przespanych nocy. Trump w gronie "nieśpiochów"

Prezydent Donald Trump sypia w nocy zaledwie cztery do pięciu godzin. To jedno z ustaleń, jakie przekazano dziennikarzom po corocznych szczegółowych badaniach lekarskich amerykańskiego przywódcy. Nauka próbuje wytłumaczyć, dlaczego niektórzy z nas potrzebują mniej snu niż inni.

Zatopione przez nawet 300 lat

Trzy interesujące obiekty odkryli archeolodzy na dnie morza w okolicy niewielkiego portowego miasteczka Sisal (półwysep Jukatan). Odnaleziono wrak holenderskiego okrętu wojennego z XVIII wieku, dziewiętnastowieczny brytyjski parowiec oraz starą latarnię morską.

Dlaczego zimą tyjemy

Badania wykazały, że komórki tłuszczowe znajdujące się pod naszą skórą kurczą się pod wpływem niebieskiego światła. Odkrycie to może pomóc wytłumaczyć, dlaczego wielu z nas w trakcie zimy przestaje się mieścić w ubrania.

Jak dbać o skórę zimą

Trudne warunki pogodowe zimą mogą bardzo negatywnie wpłynąć na skórę, pozbawiając ją naturalnej wilgoci i pozostawiając uczucie suchości, napięcia, a czasem swędzenia.

Płeć tych zwierząt zależy od temperatury. Niebawem może zabraknąć samców

Płeć żółwi zielonych nie jest determinowana przez chromosomy, jak to jest w przypadku ludzi i większości ssaków. Wśród tych gadów to temperatura na zewnątrz jaja jest decydująca o tym, czy wykluje się z niego samiec czy samica. Naukowcy twierdzą jednak, że przez to może dojść do zagrożenia gatunku w miarę jak klimat się ociepla.

Ptasi podpalacze? Te zwierzęta mogą rozprzestrzeniać ogień

Temperatura w Australii w ostatnich dniach przekraczała 45 stopni Celsjusza. Na południu kraju wybuchły pożary. Do ich rozprzestrzeniania mogą przyczyniać się tak zwane "ogniste" ptaki drapieżne. Chwytają w szpony płonącą gałązkę i przenoszą ją w inne miejsce.

Zniszczył jaskinię. Kara? 25 milionów euro i więzienie

Sąd w mieście Huesca skazał hiszpańskiego przedsiębiorcę na pół roku więzienia i grzywnę w wysokości 25,5 miliona euro za zniszczenie neolitycznej jaskini Cueva de Chaves. Uważana była ona za jedno z najcenniejszych miejsc archeologicznych w Hiszpanii.

Śnieg na Saharze. Niecodzienny widok

Jeśli słyszymy o śniegu w Afryce, kojarzymy to raczej ze szczytem Kilimandżaro niż z pustynią. Tymczasem to właśnie piaski Sahary pokryły zaspy, miejscami nawet 40-centymetrowej grubości.