Jak pozbyć się kreta? Sprawdź skuteczne sposoby

[object Object]
Sposoby na kretyShutterstock
wideo 2/7

Kret, który zamieszkał w ogrodzie, potrafi zniszczyć najbardziej zadbany trawnik. Kopie podziemne tunele i tworzy kopce. Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Możesz zastosować pułapkę, repelenty zapachowe albo ultradźwięki.

Krety kopią tunele płytko pod ziemią.Ssaki te objęte są w Polsce częściową ochroną.Najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed kretem jest wkopanie siatki pod ziemią.

Kret w Polsce

W Azji i Europie żyje dziewięć gatunków kretów. Najczęściej spotkać można jednak kreta europejskiego (Talpa europaea). To właśnie on buszuje w polskich ogrodach. W Polsce krety występują na niemal całym obszarze – z wyjątkiem wysokich gór i wybrzeża.

Są to owadożerne ssaki, zaliczane do rzędu ryjówkokształtnych. Krety nie są dużymi zwierzętami. Dorosłe osobniki ważą maksymalnie 120 gramów. Mają walcowate ciało o długości dochodzącej do 17-20 centymetrów. Ich futro jest czarne, w dotyku aksamitne. Włosy wyrastają im prostopadle do skóry, dzięki czemu nie mierzwią się podczas wędrówki ciasnymi korytarzami. Krecie łapy są bardzo silne, a ich pazury są przystosowane do kopania podziemnych tuneli. Najważniejszym zmysłem kretów jest węch. Istotny jest jednak również dotyk.

Te małe ssaki żywią się dżdżownicami, drobnymi kręgowcami i larwami owadów.

Krety praktycznie całe życie spędzają pod ziemią w swoich korytarzach i norach. Co może stanowić problem dla właścicieli ogrodów, systemy korytarzy znajdują się dość płytko, na głębokości około 30 centymetrów. Zimą krety wkopują się do 70 centymetrów.

Kopiec kreta

Kiedy kret kopie kolejne tunele, czasami musi zrobić korytarz pionowy. Pełni on funkcję wentylatora, a dodatkowo kret może przez niego usunąć nadmiar ziemi. To właśnie te swoiste wywietrzniki obserwujemy na trawnikach.

Kopce najczęściej mają około 30 centymetrów. Zdarzają się jednak takie, które osiągają wysokość nawet pół metra i półtora metra średnicy.

Kret – zwierzę pod ochroną

Kret europejski objęty jest w Polsce ochroną częściową. Chronione są osobniki znajdujące się poza terenem:

- ogrodów,- upraw ogrodniczych,- szkółek leśnych,- trawiastych lotnisk,- ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych,

- obiektów sportowych.Kretów, które żyją poza tymi obszarami, nie można umyślnie zabijać, okaleczać ani chwytać. Nie można też ich transportować, zabijać młodych, hodować, niszczyć ich siedlisk, nor, sprzedawać. Wszystkie zakazy wymienione są w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Jeżeli kret pojawi się poza wymienionymi wyżej miejscami, walka z nim wymaga zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Kret w ogrodzie Kiedy kret pojawia się w ogrodzie, największym problemem są jego kopce. Potrafią one zrujnować trawnik. Problemem będą również wspomniane wcześniej położone nisko pod ziemią systemy korytarzy. Mogą one bowiem prowadzić do zapadania się ziemi.

Dla właścicieli ogrodów to duża niedogodność. Pamiętać trzeba jednak, że krety dzięki spulchnianiu i wietrzeniu gleby poprawiają jej żyzność. A zjadając bezkręgowce, pomagają pozbyć się z ogrodu niechcianych szkodników.

Walka z kretem – siatka pod ogrodem

Jeśli dopiero urządzamy ogród, skutecznym sposobem na krety jest umieszczenie na całym obszarze siatki z wytrzymałego materiału. Siatka powinna mieć oczka o średnicy dwóch centymetrów, tak by kret nie mógł się przez nie przedostać, a rośliny swobodnie wypuszczały korzenie.

Siatkę wkopuje się na głębokość 10 centymetrów i – co bardzo ważne – zabezpiecza się brzegi, aby krety nie mogły dostać się pod nią ani nad nią. Ten sposób jest najbardziej skuteczny i uchroni właścicieli ogrodów przed nieproszonymi gośćmi.

Domowe sposoby na kreta

Gdy ogród jest już urządzony, a na trawniku co i raz pojawiają się kopce, trzeba spróbować innych metod. Rośliny i zapachy odstraszająceBy zniechęcić kreta do rozgoszczenia się w ogrodzie, warto sadzić w nim czosnek, wilczomlecz i bazylię. Bezpośrednio do kreciego kopca wlać można ocet lub wrzucić spleśniałą skórkę cytryny.Pułapka na kreta z butelki lub słoikaKreta można również spróbować złapać w pułapkę – tak zwaną kretołapkę. Może być to pułapka zrobiona na przykład ze słoika lub butelki, albo gotowa kupiona w sklepie. Montuje się ją w korytarzu kreta. Dzięki klapce, która otwiera się tylko z zewnątrz, kret nie będzie mógł wydostać się z uwięzi. Pamiętaj, sprawdzaj pułapki co kilka godzin, ponieważ zwierzę w niej uwięzione nie przeżyje bez pożywienia. Wypuść je na wolność najlepiej z dala od zabudowań ludzi.

Specjalistyczne środki na kretaKolejnym sposobem są kupione w sklepie gotowe repelenty zapachowe. Dostępne są w formie płynów lub granulatów. Te granulatowe rozprowadza się po powierzchni gleby. Płynne natomiast wlewa się do korytarza wychodzącego z kopca kreta. Pozbycie się kreta za pomocą dźwiękówW ogrodzie można też zamontować urządzenia emitujące odstraszające sygnały ultradźwiękowe. Krety jednak dość szybko przyzwyczajają się do nieprzyjemnych dźwięków. Najlepsze są odstraszacze, które emitują dźwięki o zmiennej częstotliwości.

Autor: aw / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał kolejne ostrzeżenia przed burzami. Do listy miejsc, w których może nastąpić załamanie pogody, dołączono wschodnie części Mazowsza. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność w niedzielę.

Pogoda groźna dla zdrowia i życia. Ostrzeżenia IMGW dla kolejnej części kraju

Pogoda groźna dla zdrowia i życia. Ostrzeżenia IMGW dla kolejnej części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 26.05 w części Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Burz przybywa. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Mocno pada, wieje, sypie gradem

Gdzie jest burza? Mocno pada, wieje, sypie gradem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedziela to kolejny dzień, kiedy ze szczególną uwagą warto śledzić to, co dzieje się w pogodzie. Przez Polskę przechodzą burze z ulewnym deszczem, a miejscami także z opadami gradu. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze materiały pokazujące gwałtowne zjawiska pogodowe.

Kolejny niespokojny dzień. Pokazujecie nam tę burzową niedzielę

Kolejny niespokojny dzień. Pokazujecie nam tę burzową niedzielę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB został wysłany do osób przebywających na terenie 10 województw. W ciągu dnia spodziewane są burze i intensywne opady deszczu. Eksperci radzą, by w miarę możliwości pozostać w domu.

Alert RCB w 10 województwach. Tu sytuacja może być szczególnie trudna

Alert RCB w 10 województwach. Tu sytuacja może być szczególnie trudna

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Do Bangladeszu zbliża się cyklon Remal. Z przybrzeżnych terenów ewakuowano prawie 800 tysięcy osób. Służby meteorologiczne wydały alert najwyższego stopnia. Żywioł zagraża też sąsiadującym regionom Indii.

Ewakuacja blisko 800 tysięcy osób. Najwyższy stopień alertu

Ewakuacja blisko 800 tysięcy osób. Najwyższy stopień alertu

Źródło:
PAP, AP, Reuters

, między innymi za sprawą zastąpienia anomalii pogodowej El Nino przez La Ninę. Amerykańska Narodowa Służba do spraw Oceanu i Atmosfery podała, że od czerwca do listopada możemy spodziewać się nawet 13 huraganów, z czego siedem może być silnych. Meteorolodzy ogłosili także listę imion dla tych zjawisk.

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

Źródło:
Reuters, NOAA, tvnmeteo.pl

Do 670 wzrosła szacowana liczba ofiar śmiertelnych osuwiska, które w piątek zeszło w Papui-Nowej Gwinei. Pod zwałami kamieni i ziemi mogło znaleźć się nawet 2000 osób. Akcja ratunkowa jest bardzo trudna, ponieważ na miejsce katastrofy można dostać się tylko drogą powietrzną.

Zwały ziemi mogły pogrzebać prawie 700 osób. Jak dotąd znaleziono pięć ciał

Zwały ziemi mogły pogrzebać prawie 700 osób. Jak dotąd znaleziono pięć ciał

Źródło:
PAP, postcourier.com.pg, tvnmeteo.pl

Zalane ulice, zerwane linie wysokiego napięcia, grad na ulicach - tak wyglądała Polska po burzach, które przetoczyły się przez kraj w sobotę. Strażacy byli wzywani do interwencji ponad 260 razy, a w województwie wielkopolskim jeden z funkcjonariuszy odniósł niegroźne obrażenia. Burzowe zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy również na Kontakt 24.

Ranny strażak, powalone drzewa, zalane drogi. Bilans sobotnich burz

Ranny strażak, powalone drzewa, zalane drogi. Bilans sobotnich burz

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Meksyk zmaga się z wielotygodniową falą upałów, przynoszącą rekordy temperatury. Zalegająca nad krajem masa gorącego powietrza przyczyniła się do śmierci prawie 50 osób. Kraj zmaga się także z uciążliwą suszą. W wielu miastach regularnie odcinane są dostawy wody, co doprowadziło do protestów ludności.

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Źródło:
PAP, Reuters, CONAGUA

Pogoda na dziś. W niedzielę 26.05 ryzyko wystąpienia burz jest na przeważającym obszarze kraju. Synoptycy zapowiadają intensywne opady deszczu i grad. Będzie bardzo ciepło, a nawet gorąco.

Pogoda na dziś - niedziela 26.05. Kolejny dzień z burzami. Niebezpiecznie niemal wszędzie

Pogoda na dziś - niedziela 26.05. Kolejny dzień z burzami. Niebezpiecznie niemal wszędzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend czerwcowy. Na przełomie maja i czerwca czekają nas ciepłe, ale i deszczowe dni. Sprawdź wstępną prognozę pogody przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Wstępna prognoza nie nastraja optymistycznie

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Wstępna prognoza nie nastraja optymistycznie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Deszczowy las Borrowdale w północnej Anglii doczekał się statusu Narodowego Rezerwatu Przyrody. Ten typ ekosystemu charakteryzuje się bogatą, gęstą roślinnością i właściwie całorocznym okresem wegetacyjnym. Na dodatek lasy te są coraz rzadsze, przez co konieczna jest ich odpowiednia ochrona.

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

Źródło:
ENEX, gov.uk

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Tornado przeszło w środę nad środkowym Teksasem, przynosząc ze sobą porywy wiatru przekraczające 190 kilometrów na godzinę. Żywioł uderzył w miasto Temple, niszcząc ponad 500 budynków i raniąc 30 osób. W pamięci świadków najmocniej zapisał się ogłuszający ryk, jaki towarzyszył trąbie powietrznej.

Usłyszeli syreny i ogłuszający ryk. Wtedy nadciągnął wiatr

Usłyszeli syreny i ogłuszający ryk. Wtedy nadciągnął wiatr

Źródło:
Reuters, NBC DFW

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Poniedziałkowa burza w Gnieźnie spowodowała wiele strat, a także wywołała wiele emocji, zresztą bardzo uzasadnionych. Tego dnia podobnych komórek burzowych nad północno-zachodnią częścią kraju było więcej, jednak to właśnie wielkopolskie miasto najmocniej odczuło załamanie pogody. O tym, co stało się 20 maja w Gnieźnie, pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pakistan od pewnego czasu zmaga się z falą upałów. Są miejsca, gdzie temperatura sięga blisko 50 stopni Celsjusza. Taka pogoda w dramatyczny sposób wpływa na mieszkańców - szpitale przyjmują setki osób z objawami udaru słonecznego. Według meteorologów spiekota ma utrzymać się jeszcze co najmniej tydzień.

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Źródło:
PAP, AP, tvnmeteo.pl

W rosyjskim Komsomolsku nad Amurem trzymany w mieszkaniu koczkodan napił się alkoholu i wydostał na ulicę. Zanim zwierzę udało się złapać, pogryzło kilka osób.

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Źródło:
PAP, Russian Traveler, fontanka.ru

W amerykańskim stanie Iowa tornado przewróciło tira na autostradzie. Zdarzenie zarejestrowała kamera. W związku ze zniszczeniami spowodowanymi gwałtowną pogodą gubernator stanu w 15 hrabstwach ogłosił stan wyjątkowy.

Tornado przewróciło tira na autostradzie. Nagranie

Tornado przewróciło tira na autostradzie. Nagranie

Źródło:
ENEX, tvn24.pl

50-latek z Auckland w Nowej Zelandii został ukarany grzywną po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak skacze z łodzi do wody wprost na orki pływające w pobliżu. Działanie mężczyzny oceniono jako "celowe, szokujące i głupie".

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Źródło:
ABC News, DOC

Co najmniej pięć osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych - to bilans ofiar po przejściu potężnego tornada we wtorek przez miasteczko Greenfield w amerykańskim stanie Iowa. Duża część miejscowości została zniszczona. - To trwało kilka sekund - mówią mieszkańcy, którzy przy pomocy służb usuwają skutki żywiołu. 

"To trwało kilka sekund", "mój dom jest całkiem zniszczony"

"To trwało kilka sekund", "mój dom jest całkiem zniszczony"

Źródło:
CNN, Reuters, tvnmeteo.pl

Starship, czyli najpotężniejsza rakieta świata, czeka na swój czwarty testowy lot. Ma się on odbyć za około dwa tygodnie - poinformował Elon Musk, właściciel firmy SpaceX, która skonstruowała statek kosmiczny.

Megarakieta Elona Muska poleci czwarty raz. Podano datę

Megarakieta Elona Muska poleci czwarty raz. Podano datę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Lokalne władze apelują o spokój po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi we Włoszech, w wyniku którego konieczna była ewakuacja mieszkańców. Chociaż zniszczenia okazały się niewielkie, aktywność sejsmiczna budzi niepokój - została bowiem odnotowana w rejonie największego superwulkanu Europy, Pól Flegrejskich.

"Czuliśmy, jak ziemia porusza się pod naszymi stopami"

"Czuliśmy, jak ziemia porusza się pod naszymi stopami"

Źródło:
PAP, The Guardian, La Reppublica

Od trzech miesięcy odwiedzający zoo w Walencji w Hiszpanii widzą poruszające zachowanie jednej z mieszkających tam szympansic. Zwierzę o imieniu Natalia straciło młode kilka dni po narodzinach i od tego czasu nie chce się z nim rozstać.

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Źródło:
Reuters, abc.es, The Olive Press

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych trwającej od początku maja ogromnej powodzi w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii. Zginęło prawie 160 osób, niemal 90 osób jest poszukiwanych - podały władze. Utrzymujące się opady i wysoka woda doprowadziły do pojawienia się drapieżnych zwierząt na zalanych ulicach miast tego regionu.

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl