Maleńki skakun arlekinowy będzie dodatkowym pasażerem statku kosmicznego lecącego na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Astronauci sprawdzą na jego przykładzie, w jaki sposób pająki zachowują się w stanie nieważkości. Na pomysł eksperymentu wpadł 18-letni Amr Mohamed z Egiptu, który wygrał międzynarodowy konkurs "Space Lab".
Zwycięzca opisał swój pomysł w dwuminutowym zgłoszeniu wideo.
- Czytałem artykuł o zwierzętach, które zostały wystrzelone w przestrzeń kosmiczną. Była tam mowa o pająkach-tkaczach, a przecież nie wszystkie pająki polują w ten sposób. Zacząłem się zastanawiać, jak zachowają się pająki-skoczki, które muszą tak opracowywać tor swojego lotu, aby kompensować straty grawitacyjne. Byłem ciekawy, jak będą poruszać się w kosmosie, gdzie przyciąganie ziemskie nie obowiązuje - mówi Amr Mohamed.
Naukowcy wyślą w kosmos malutkiego skakuna arlekinowego, który skacze na swoją ofiarę zamiast łapać ją w sieć. Jak pająk ten zachowałby się w warunkach mikrograwitacji? Amr nie sądzi, żeby złapał swoją ofiarę, ale być może nauczy się polować w inny sposób. Już wkrótce zbadają to astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.Pająka będzie bardzo łatwo przetransportować na orbitę bowiem maleńki skakun ma zaledwie od 5 do 8 mm wielkości. Stosunkowo łatwo go też spotkać - występuje w Europie, Azji, północnej Afryce i Ameryce Północnej.
Poniżej film zgłoszeniowy młodego Egipcjanina:
W kosmos polecą też bakterie
Amr był zwycięzcą w grupie wiekowej 17-18 lat, natomiast w grupie wiekowej 14-16 lat wygrały dwie Amerykanki, Dorothy i Sara. Dziewczynki zainspirowały się badaniami nad bakteriami. Okazuje się bowiem, że te hodowane w Kosmosie są bardziej zakaźne niż w warunkach ziemskich.
Dzięki ich pomysłowi na Międzynarodową Stację Kosmiczną polecą bakterie, a astronauci sprawdzą, czy i jakimi substancjami uda się zatrzymać ich rozwój. Dzięki temu być może poznamy nowe sposoby zwalczania chorób na Ziemi.
Poniżej film zgłoszeniowy Amerykanek:
Polakom się nie udało
W konkursie "Space Lab" wzięli udział także młodzi Polacy. Chcieli sprawdzić, czy galaretka w kosmosie tężeje, co można zrobić z fekaliami kosmonautów, ale też czy w kosmosie można produkować wysokiej jakości insulinę. Znaleźli się w finale, ale zwycięzca mógł być tylko jeden.
Autor: mm/rs / Źródło: scientificamerican.cm, tvnmeteo.pl