Gęsta, gigantyczna mgła pod koniec marca rozciągała się nad Morzem Żółtym. Choć to podobno nic niezwykłego, widok satelitarny zaparł nam dech w piersiach.
Wiosną mgła potrafi unosić się nad płytkim, pełnym portów Morzem Żółtym nawet przez 50-80 dni w roku. Jednym z takich dni był 28 marca, kiedy to nad koreańskim wybrzeżem znajdował się należący do NASA satelita Aqua.
Za pomocą spektoradiometru znajdującego się na jego pokładzie, udało się wykonać zdjęcie satelitarne nisko położonych chmur. Ich warstwa przykrywała obszar o rozmiarze Półwyspu Koreańskiego - rozciągała się na 900 km od Zatoki Koreańskiej po chiński Szanghaj.
Stratocumulusy, aerozole
Na zdjęciu widać, że najgrubsze i najgładsze są krawędzie mgły. Im bliżej śodka, tym tekstura "kołderki" zaczyna być bardziej "puchata". Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że właśnie w tym miejscu nad mgłą występują stratocumulusy - kłębiaste, warstwowe chmury.
W oczy rzuca się także szary odcień obłoków z dołu obrazka. Stoją zanim napływające znad Chin, produkowane przez fabryki aerozole.
Autor: //map / Źródło: NASA