Ciekawostki

Ciekawostki

Małżeństwo zmienia wszystko. Twój układ odpornościowy także

W powiedzeniu "z kim przestajesz, takim się stajesz" jest sporo naukowo dowiedzionej prawdy, przynajmniej w przypadku małżeństw. Naukowcy udowodnili, że podobieństwo między partnerami przejawia się nie tylko w ubiorze i sposobie mówienia, ale także... na poziomie komórkowym.

Menstruacja to nadal wstydliwy temat

Menstruacja w XXI wieku to wciąż temat tabu w wielu krajach świata, wynika z najnowszego badania przeprowadzonego m.in. przez Międzynarodową Koalicję Zdrowia Kobiet. Kobiety nie mają wystarczających informacji na temat miesiączki, niechętnie rozmawiają o niej z mężczyznami, a czasami nawet nie wychodzą z domu podczas "tych dni".

Kosmiczni rekordziści już na Ziemi

Astronauci Scott Kelly i Michaił Kornijenko wrócili na Ziemię. Po 340 dniach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wylądowali w kapsule Sojuz na poligonie w Kazachstanie o 5:25 naszego czasu.

Zaskakująca przyczyna upadku cywilizacji Majów

Upadek cywilizacji Majów jest jedną z największych zagadek w historii. Naukowcy od zawsze zastanawiali się, co go spowodowało. Być może w końcu udało się znaleźć odpowiedź. Kluczową rolę, według najnowszych badań, odegrały zmiany klimatyczne.

Krwawe urodziny lwów w australijskim zoo

Lwiątka z zoo w Dubbo na zachodzie Australii obchodziły pierwsze urodziny. Z tej okazji pracownicy ogrodu przygotowali dla Zuri, Makeby i Baako smakołyki. Kocięta dostały lody z mleka i zamrożonej krwi.

Naukowcy ustalili, dlaczego nasza skóra się starzeje

Brytyjscy naukowcy dokonali ogromnego postępu w kierunku skutecznej terapii procesów starzenia się skóry. Określając precyzyjnie proces odpowiedzialny za pogłębiające się z wiekiem zmarszczki, umożliwiają firmom opracowanie skutecznych kosmetyków oraz leków.

Prestiżowe wydawnictwo podróżnicze docenia Polskę

Lonely Planet, prestiżowe wydawnictwo podróżnicze, opublikowało ranking dziesięciu krajów, do których warto wybrać się w 2016 roku. Na liście znalazła się także Polska. Co ciekawe - zabrakło takich pozycji, jak Hiszpania, Francja czy Chorwacja.

Dziś 29 lutego. Taki dzień zdarza się raz na cztery lata

Dziś ostatni dzień lutego, jednak jest on dość niezwykły. Przez to, że mamy do czynienia z rokiem przestępnym, luty ma 29 zamiast 28 dni, a rok jest o jeden dzień dłuższy. 29 lutego występuje raz na cztery lata. A czym jest to spowodowane?

Jak pozbyć się cellulitu?

Cellulit to zmora większości kobiet. Jak sobie z nim poradzić? Podpowiada Krzysztof Gojdź lekarz medycyny estetycznej.

Technologie z kosmosu, które zrewolucjonizowały nasze życie

Robisz zdjęcia, odkurzasz czy wygodnie śpisz dzięki technologiom, które kilka dekad temu dostępne były wyłącznie astronautom. Wiele wynalazków trafiło do życia codziennego, w niektórych dziedzinach totalnie je rewolucjonizując. Poznajcie najciekawsze technologie NASA, które na dobre znalazły zastosowanie w kuchni, sporcie czy też modzie.

Psy i naczelne wyczuwają pole magnetyczne Ziemi

Naturalna zdolność do postrzegania pola magnetycznego Ziemi jest czymś, czego ludzie nie posiadają. Natomiast potrafią to niektóre zwierzęta, m.in. ptaki, różne gatunki nietoperzy, żółwie, mrówki, a nawet rekiny. Cząsteczki odpowiedzialne za tę zdolność odnaleziono także w oczach innych ssaków. Zdaje się, że pole magnetyczne jest wyczuwane przez znacznie więcej stworzeń niż do tej pory sądzono.

Ekstremalne upały dotkną ponad połowę Ziemi

Klimat na całym świecie nieustannie się zmienia i fale śmiertelnego gorąca są obecnie coraz bardziej powszechne. Szczególnie narażone są na nie miejsca takie jak Środkowy Wschód, które już teraz zmagają się z upałami w ciągu lata. A według prognoz w innych regionach wcale nie będzie lepiej.

Pierwsze zwierzęta na Ziemi? Gąbki

Nie gady, nie płazy i nie słynne dinozaury. Najstarszymi zwierzętami na Ziemi okazały się niepozorne gąbki. Najnowsze badania datują, że pojawiły się one na naszej planecie przynajmniej 640 milionów lat temu.

Tłuste komórki są bardziej żywotne od "szczupłych" koleżanek

Nadmiar tłuszczu szkodzi sercu? Otóż nie zawsze, czego dowodem jest medycznie potwierdzony "paradoks otyłości". Dotyczy on osób, które mimo nadmiaru ciała są zdrowe, a tłuszcz wydaje się chronić je, redukując ryzyko przedwczesnego zgonu w wyniku chorób serca.

Droga Mleczna tak dokładna jak nigdy dotąd

Naukowcy zakończyli przegląd naszej Galaktyki. Z tej okazji opublikowali ośmiominutowy film, na którym widoczna jest cała płaszczyzna i podzielili się szeregiem zdjęć, które zostały wykonane radioteleskopem APEX. Jest to pierwszy tak dokładny przegląd Drogi Mlecznej w historii.

Podróż na Marsa w pół godziny? Według NASA to możliwe już teraz

Od wielu lat marzymy o szybszych formach napędu statków kosmicznych. Teraz jeden z naukowców twierdzi, że ma pewien pomysł i to całkiem realny. Tzw. napęd skierowanej energii wiąże się ze skierowaniem wiązki lasera na mały statek tak, by przyspieszyć go do ułamka prędkości światła. Dzięki temu podróż na Marsa mogłaby trwać mniej niż godzinę, zamiast, jak obecnie, wiele miesięcy.

Depresja - śmiertelnie groźna i trudna do dostrzeżenia choroba

Depresję, przez lata bagatelizowaną zagrażającą życiu chorobę trudno dostrzec. U starszych smutek jest maskowany przyklejonym uśmiechem, u młodszych - wybuchami złości lub apatią skrywaną w czterech ścianach pokoju, z którego dziecko lub nastolatek nie wychodzi. O objawach i sygnałach, na jakie warto być wyczulonym, w studiu TVN 24 mówiła psycholog Maria Rotkiel.