Przeprowadzono specjalne badania pokazujące, w których państwach na świecie ludzie są najzdrowsi. Opublikowano ranking krajów. Sprawdź co badano i jak wypadła Polska.
W brytyjskim medycznym czasopiśmie "The Lancet" opublikowano badania pokazujące, które państwa na świecie są najzdrowsze. Zaprezentowano ranking krajów i opisano poszczególne składowe, dające końcowy wynik. Dla Stanów Zjednoczonych, Chin i Rosji nie ma dobrych wiadomości. Ranking zamykają państwa afrykańskie, tam ludzie są najmniej zdrowi a higiena jest na bardzo niskim poziomie.
Badania sfinansowane przez Fundację Billa i Melindy Gates, zostały przeprowadzone w ramach SDG (ang. Sustainable Development Goals) przez Organizację Narodów Zjednoczonych. SDG to cele zrównoważonego rozwoju.
Podstawa badań
Kraje oceniano według danych publicznych, raportów farmaceutycznych i dokumentacji medycznej. Obszerne badania pochodzą z długoletniej współpracy, skoncentrowanej na występowaniu chorób na świecie.
Zespół z największej na świecie agencji prasowej Bloomberg przygotowywał i uporządkowywał dane uzyskane z różnych dziedzin, z całego świata.
Islandia liderem
Na szczycie listy znalazła się Islandia, na drugim miejscu jest Singapur, a na trzecim Szwecja. USA znalazło się na miejscu 28, Chiny aż na 92 a Rosja jest jeszcze dalej, na 119 miejscu. Polska zajęła nie najgorsze, 39 miejsce. Największym problemem według tych badań są u nas samobójstwa, planowanie rodziny, nowoczesna antykoncepcja i palenie.
- Nasza analiza podkreśla nie tylko znaczenie dochodu, edukacji i płodności, jako ogólną poprawę zdrowia, ale pokazuje, że inwestycje czynione na tych obszarach nie są wystarczające - tłumaczyli autorzy badań.
Poniżej prezentujemy kilkanaście pozycji z rankingu:
1. Islandia
2. Singapur
3. Szwecja
4. Andora
5. Wielka Brytania
6. Finlandia
7. Hiszpania
8. Holandia
9. Kanada
10. Australia
15. Niemcy
28. Stany Zjednoczone
39. Polska
92. Chiny
119. Rosja
Pełny ranking dostępny jest tutaj.
Jednym z większych problemów zdrowotnych w Polsce jest palenie. Zobacz jak je rzucić:
Autor: AP/rp / Źródło: iflscience.com
Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com (CC0 Public Domain)