Ciekawostki

Ciekawostki

Prognoza pogody na marzec pisana "nosem" synoptyka

Prognozowanie pogody nie zawsze przebiegało tak, jak dzieje się to teraz. Nasz synoptyk Artur Chrzanowski wspomina czasy, kiedy nie było cyfrowych modeli prognostycznych, a pogodę przewidywało się za pomocą... nosa.

Naukowcy dowiedli, że grube pingwiny częściej się przewracają

Pingwiny znacznie lepiej radzą sobie poruszając się w wodzie niż na lądzie. Jednak czasem są zmuszone do długich wędrówek na swoich krótkich nogach. Najnowsze badania ujawniają, że bardziej masywne osobniki mają problem z utrzymaniem się w pionie i częściej się przewracają.

Żelazne meteoryty pod lodem Antarktydy

Lód Antarktydy z pewnością skrywa wiele tajemnic. Ostatnio we wschodniej części tego lodowego kontynentu naukowcy odkryli największy kanion na świecie. Teraz nowe, eksperymentalne badania sugerują, że na Antarktydzie mogą znajdować się żelazne meteoryty i to nie głębiej niż pół metra pod powierzchnią lodu. Być może kryją one historię utworzenia się Układu Słonecznego.

Niezwykłe prosię wyszło na wybieg

Kito, młody mrównik afrykański, który przyszedł na świat latem ubiegłego roku, po raz pierwszy w życiu zobaczył swój wybieg w praskim zoo. Zwiedzał go pod czujnym okiem mamy - Kvidy.

Doradzamy, jak pozbyć się rozstępów

Problem rozstępów dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czerwone - łatwo uratować, białe - to już niestety blizny, z którymi niewiele da się zrobić. O sposobach na pozbycie się rozstępów opowiada znany lekarz medycyny estetycznej - Krzysztof Gojdź.

Pstrągi hodowlane bardzo szybko mutują

Najnowsze badania nad pstrągiem tęczowym przyniosły zaskakujące wyniki. Według badaczy z amerykańskiego stanu Oregon ryby żyjące dziko i te hodowane w wylęgarniach różnią się na poziomie DNA, a do tego różnice te mogą bardzo szybko postępować.

Zakwitła Dolina Śmierci w Kalifornii

Nazwa Dolina Śmierci przywodzi na myśl pewien konkretny obraz: pył, czaszki zwierząt i brak oznak życia. A tymczasem na tym pustynnym obszarze Kalifornii na zachodzie Stanów Zjednoczonych, właśnie kwitną polne kwiaty. I to nie pojedyncze sztuki. W tym najbardziej niesprzyjającym roślinności miejscu w Ameryce Północnej zrobiło się bardzo kolorowo.

Zabraknie czekolady? Zmiana klimatu

Dla osób kochających czekoladę to fatalna wiadomość. Według najnowszych badań wzrost temperatury wpłynie na uprawę kakaowców. Będzie coraz mniej plantacji, a co za tym idzie - zmniejszy się ilość produkowanej na świecie czekolady.

Polska z orbity nocą. Wygląda imponująco

Tego już dawno nie było. Dobra pogoda pozwoliła na bardzo dokładne uchwycenie Ziemi z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Z odległości 400 km wspaniale prezentują się największe polskie miasta, w tym Katowice, Warszawa, Poznań i Trójmiasto.

Tajemnica Amazonii. Woda w rzece o temperaturze 86 st. C.

W lasach deszczowych Amazonii na terenie Peru naukowcy odkryli nadzwyczajną rzekę, która do tej pory istniała tylko w opowieściach Indian. Badania nad tym niesamowitym miejscem trwają już cztery lata. Wszystko wskazuje na to, że jest unikatowa w skali światowej.

Więcej żołędzi w lesie, więcej chorych na boreliozę

Duża ilość żołędzi w danym roku oznacza większą liczbę zachorowań na boreliozę dwa lata później. Dlaczego? Bo im więcej żołędzi, tym więcej myszy - nosicielek krętka boreliozy, którego łatwo przekazują kleszczom. Te z kolei przenoszą krętka na człowieka.

Chcesz być zdrowszy? Wybieraj żywność organiczną

Wybierasz w sklepie żywność organiczną w trosce o środowisko? Naukowcy dowiedli, że to, co niektórzy postrzegają jako fanaberię, ma sens, ponieważ produkty tego typu na ogół są zdrowsze i bogatsze w korzystne dla nas składniki mineralne.

Na Mazowszu natknięto się na rzadki gatunek węża

W Puszczy Kozienickiej leśnicy odkryli rzadko występującego w Polsce węża - gniewosza plamistego. To gatunek, którego podobieństwo do jadowitej żmii zygzakowatej naraża go na częste ataki ze strony ludzi. Wąż objęty jest ścisłą ochroną.

Dąb Chrobry walczy o życie

Podpalony ponad rok temy wiekowy dąb Chrobry walczy o przeżycie. Jego stan jest cały czas monitowany przez leśników i ekspertów. Twierdzą, że tylko 1/4 głównych konarów jest zdrowa. Kluczowa dla oceny stanu zdrowia stanie się wiosna. Jeśli drzewo wypuści pąki, będzie to dobry znak.