Ciekawostki

Ciekawostki

Monique. Kura, która przemierza świat

Zwierzęta potrafią przystosowywać się do nowych sytuacji. Także kura Monique, która podróżuje po całym świecie razem ze swoim towarzyszem globtrotterem.

Jedna trzecia ludności Ziemi nie widzi Drogi Mlecznej

Włoscy naukowcy opracowali najnowszą mapę zanieczyszczenia światłem. Według nich, aż jedna trzecia mieszkańców naszej planety nie może zobaczyć Drogi Mlecznej. Najbardziej zanieczyszczona światłem jest zachodnia część Europy.

Samolot wyłania się z burzy na lotnisku Chopina

Ulewa może być wykorzystana w bardzo artystyczny sposób. Dowodem na to jest zdjęcie spottera, na którym samolot wyłania się z burzy. Mężczyzna uchwycił maszynę w piątek na warszawskim lotnisku Chopina.

Pszczyna ma nowego mieszkańca. To malutki żubr

Pod koniec maja w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie przyszedł na świat młody żubr. Krówka ma się dobrze i dołączyła niedawno do stada. Nie ma jeszcze imienia, ale niedługo zostanie ono wybrane w konkursie.

Czy życie na Ziemi zawdzięczamy burzom słonecznym?

Słońce w swoich młodzieńczych latach było o wiele bardziej aktywne niż teraz. Naukowcy z NASA twierdzą, że ogromny superrozbłysk słoneczny był kluczowy dla powstania życia na Ziemi. Zjawisko jest znane jako paradoks słabego, młodego Słońca.

Rój pszczół obsiadł rowery w Chicago

Mieszkańcy Chicago byli świadkami niezwykłego zdarzenia. Po południu lokalnego czasu na jednym ze skrzyżowań w centrum miasta rój pszczół obsiadł latarnię i przypięte do niej rowery.

Podczas gradu noś kask, nie parasol

Zastanawiało Cię jak ochronić się przed gradem? Mateusz Świerczyński z Nadleśnictwa w Cisnej zna świetny sposób - zamiast parasola zabierz ze sobą kask. To już kolejne nagranie z cyklu: rady od leśnika.

Sprawdź, jak wykryć u siebie boreliozę

Lato to okres zachorowań na boreliozę, infekcję bakteryjną, przenoszoną przez kleszcze. Pajęczaki czają się na nas w trawie i wykorzystują każdą okazję, by ugryźć.

Pioruny zabijają, bo ciało człowieka jest lepszym przewodnikiem niż powietrze

Wyładowania atmosferyczne są wyjątkowo groźne dla ludzi. - Ciało człowieka jest lepszym przewodnikiem niż powietrze - tłumaczył naukowiec, który opowiedział jak powstają pioruny. Ratownik medyczny zaznaczył, że "działania i reakcja świadków wypadku decydują o rokowaniu stanu poszkodowanego". Ratując człowieka, warto skorzystać z dostępnego w miejscach publicznych defibrylatora.