Komary w natarciu. Jak uchronić się przed ukłuciem

Sposoby na komary (wideo z 2014 roku)
Sposoby na komary (wideo z 2014 roku)
tvn24
Sposoby na komary (wideo z 2014 roku)tvn24

Ukłucie komara, a szczególnie jego skutki, są bezdyskusyjnie nieprzyjemne. Sprawdźcie, w jaki sposób wybiera ofiary oraz jak bronić się przed tym insektem.

Jedni cierpią częściej i bardziej, inni trochę mniej. Komary. Nie kojarzą się pozytywnie, a zapewne większość pała do nich nienawiścią. Dlaczego tak się dzieje? I jak można sprawić, żeby ukłucia zdarzały się rzadziej?

Zdobycz musi być łatwa

Insekty poszukują przede wszystkim łatwego i zdrowego pożywienia, więc preferują osoby, które nie zauważają ich obecności i nie przeszkadzają im w posiłku.

- Wybierają również osoby, które nie cierpią na anemię oraz mają naczynia krwionośne położne płytko pod skórą - mówił Joseph Conlon, doradca techniczny Amerykańskiego Stowarzyszenia Kontroli Komarów.

Owady te są również nęcone przez uwarunkowaną genetycznie przemianę materii.

- Komary znajdą żywiciela poprzez wydzielany przez niego dwutlenek węgla. Zupełnie jak rekin lokalizujący zdobycz przez wyczucie zapachu krwi w wodzie - tłumaczył Conlon.

Istnieje więcej niż 300 różnych zidentyfikowanych substancji, które wydzielają się z ludzkiej skóry. Niektóre z nich są przyciągające, inne działają jak repelenty. Colon twierdzi, że naukowcy są dopiero na początku ich identyfikowania i kategoryzowania.

Jedną z substancji, która przyciąga te insekty, jest pot. Zawiera on w sobie kwas mlekowy, który jest kolejnym z atrakcyjnych zapachów razem z dwutlenkiem węgla.

Ofiary muszą się różnić

Jeżeli pięć osób będzie siedziało na dworze i wszyscy mieliby tą samą skórę oraz taki sam zapach, wtedy byłyby dla komarów tak samo atrakcyjne. Owad wybrałyby ofiarę na podstawie jej ubioru oraz położenia w stosunku do insekta.

- Jeżeli komar postrzega Cię jako potencjalne źródło krwi, wtedy zacznie się nią żywić i nie przestanie, dopóki ktoś nie przeszkodzi mu w posiłku. Myślę, że nie możemy snuć żadnych przypuszczeń, jakoby komary wybierały swoje ofiary na podstawie grupy krwi. Istnieje wiele innych czynników - tłumaczył Colon.

Również światło nie jest dla komarów specjalnie atrakcyjne. Inaczej dzieje się to w przypadku komara egipskiego, znanego również jako ten, który przenosi żółtą febrę.

- Preferuje ciemniejsze kolory i kontrast pomiędzy nimi, a barwami jaśniejszymi. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że może żywić się w ciągu dnia. Większość gatunków woli jeść w nocy, wtedy kolor nie ma znaczenia - mówił Conlon.

Legenda, jakoby osoby pijące w danej chwili piwo były dla tych insektów szczególnie interesujące, również zapewne mija się z prawdą.

- Badania nad zależnością picia piwa, a atrakcyjnością osoby pijącej dla komarów, były przeprowadzone tylko raz, przez Filipińczyków. Według mojej wiedzy, to są jedyne badania tego typu - powiedział Conlon, zaznaczając, że te nie były przeprowadzone na dużą skalę, stąd trzeba je traktować bardzo ostrożnie.

Jak nie dać się ukłuć?

Jeżeli to możliwe, trzeba zaplanować swoje zajęcia tak, aby zapobiec wykonywania ich w czasie największej aktywności komarów, czyli w okolicach zmierzchu i świtu.

- Komary zaczynają atakować przed zmierzchem, aktywność utrzymuje się do godziny 21-22, rano budzą się około 5-6 i atakują przed południem. W wilgotne i pochmurne dni mogą być aktywne przez cały dzień. Nie znoszą silnego słońca i suchego powietrza - wyjaśnił dr Jarosław Pacoń z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Powinno również ubierać się w luźne ubrania o jasnych kolorach.

Wiatraki mogą skutecznie rozproszyć zapachy, które zwabiają komary do swojej ofiary. Istnieją również świeczki odstraszające owady. Mają w swoim składzie więcej repelentu niż inne, jak na przykład pochodnie, wydzielające dym.

- W nierównej walce z tymi krwiopijcami możemy wykorzystać pachnące gatunki, które można posadzić nawet w skrzynkach balkonowych czy doniczkach na parapecie, jak lawenda i melisa indyjska - radziła botanik, prof. Ewa Fudali z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Conlon sugeruje używanie repelentów zawierających substancję odstraszającą komary DEET. Dla osób preferujących naturalne produkty poleca olejek cytrynowo-eukaliptusowy. Odstrasza również kleszcze.

Przez wiele lat za repelent uznawana była również kocimiętka. Istnieją również ubrania pokryte odstraszaczami.

Z życia komara

Z powodu niskich temperatur panujących w kwietniu i maju tego roku, szczyt rozwoju komarów przesunął się o kilka tygodni. Na przełomie czerwca i lipca wykluje się z jaj najwięcej komarzych pokoleń, jak uważa Pacoń.

Insekty w lecie żyją średnio dwa do trzech miesięcy. Zapłodnione samice mogą zimować m. in. w jaskiniach czy piwnicach. Żyją wtedy nawet do 8 miesięcy. Wiosną składają jaja.

Komar staje się dorosły między drugim a szóstym tygodniem życia. Jego rozwój jest związany ze stojącą wodą. Ważna jest również temperatura otoczenia.

- Ciepłe i wilgotne lata, to więcej komarów. Chłodna i bezdeszczowa pogoda hamuje ich rozwój - powiedział Pacoń.

W Polsce występuje około 50 gatunków i odmian komarów. Najczęściej spotykanymi są komar widliszek, komar brzęczący i komar leśny - doskwierz. Krwią żywią się tylko samice, samce zaś sokami roślinnymi.

Zobacz jak walczyć z komarami

Jak chronić się przed komarami
Jak chronić się przed komarami

Autor: ao/aw / Źródło: accuweather.com, PAP

Pozostałe wiadomości

Niedziela w części kraju upływa pod znakiem gwałtownej aury. Superkomórka burzowa przeszła po południu przez Mielec (Podkarpackie). Wiatr łamał drzewa i uszkadzał linie energetycznie. Doszło też do zalań piwnic. Strażacy w całym województwie przeprowadzili ponad 200 interwencji.

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami. Najgroźniejsze są spodziewane na Podkarpaciu - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Noc w części kraju będzie deszczowa, a miejscami burzowa. Poniedziałek 8.07 przyniesie wytchnienie od upalnej pogody, ale nie od wyładowań atmosferycznych. Termometry pokażą maksymalnie 27 stopni.

Pogoda na jutro - poniedziałek 8.08. Deszczowa noc w części kraju

Pogoda na jutro - poniedziałek 8.08. Deszczowa noc w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne. Skutki gwałtownej pogody były odczuwalne także w innych regionach.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Beryl sunie w kierunku Teksasu. Według Amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Huraganów, żywioł przybierze jeszcze na sile i uderzy w ląd jako huragan pierwszej kategorii. Przyniesie ulewne opady deszczu, które mogą doprowadzić do powodzi.

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Źródło:
NHC, CNN, houstonchronicle.com

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W piątek strażacy z Kalifornii walczyli z 20 pożarami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Temperatura w północnych regionach stanu przekroczyła miejscami 47 stopni Celsjusza.

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Cal Fire

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Beryl, huragan drugiej kategorii, po tym jak przetoczył się między innymi przez Karaiby, w piątek dotarł do Meksyku. - Niebo zrobiło się bordowe i zaczęło lać, dość porządnie. Niektóre pokoje w hotelu pozalewało - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Dariusz, który przebywa w Cancun.

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, Kontakt 24

Z powodu aktywności wulkanu Etna na Sycylii czasowo zamknięte zostało lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie. Linia lotnicza Ryanair odwołała w piątek część lotów do i z tego miasta. Przed godziną 17 w piątek lotnisko wznowiło działalność.

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, euronews.com, aeroporto.catania.it

Doszło do erupcji sycylijskiego wulkanu Etna. Z krateru wydobyły się ogromne ilości pyłu i popiołu wulkanicznego, które przysłoniły niebo. Zamknięto lotnisko w Katanii, a także wprowadzono zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe