21 sierpnia miliony par oczu spojrzą w niebo. Temperatura spadnie, a środek dnia w ciągu chwili zamieni się w zmierzch. Przez niecałe 200 sekund szczęśliwcy będą oglądać spektakularne całkowite zaćmienie Słońca.
Zjawisko zostało nazwane Wielkim Amerykańskim Zaćmieniem, bo zobaczą je jedynie osoby przebywające w Stanach Zjednoczonych.
Długość obserwowania zjawiska będzie zależała od miejsca - maksymalnie 2 minuty i 40 sekund. Zaćmienie rozpocznie się około godziny 17 czasu uniwersalnego (GMT). Najlepiej widoczne będzie na terenie stanów: Oregon, Montana, Idaho, Wyoming, Nebraska, Iowa, Kansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Tennessee, Georgia, Karolina Północna i Karolina Południowa.
Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy innych rejonów świata zupełnie nie doświadczą tego widoku. W Europie tarcza słoneczna będzie częściowo przysłonięta między innymi we Francji - około godziny 19:42 czasu miejscowego. Częściowe zaćmienie będzie także można zobaczyć w Hiszpanii i Portugalii, a także Wielkiej Brytanii. Na obejrzenie zaćmienia można liczyć również przebywając na obszarze Półwyspu Skandynawskiego.
Nie tym razem
W Polsce zjawisko niestety nie będzie widoczne. Ostatnie częściowe zaćmienie widoczne w naszym kraju miało miejsce 20 marca 2015 roku. Na następne przyjdzie nam poczekać do 2020 roku.
Z kolei ostatnie całkowite zaćmienie widoczne nad Wisłą miało miejsce 30 czerwca 1954 roku. Trwało 2 minuty i 39 sekund.
Gotowi na zaćmienie
Ci z nas, którzy będą mieli okazje obserwować sierpniowe zaćmienie w Europie czy USA, powinni się do tego odpowiednio przygotować i zaopatrzyć w specjalne akcesoria. Do wyboru mamy różnego rodzaju filtry wykonane z aluminiowej folii mylarowej czy też kamery otworkowe. Należy unikać bezpośredniego patrzenia w kierunku Słońca bez żadnej ochrony.
Zaćmienie Słońca występuje wtedy, kiedy Księżyc znajdzie się między Słońcem a Ziemią. W odpowiednich miejscach na Ziemi tarcza słoneczna przesłonięta jest całkowicie, w innych tylko częściowo. Ten fenomen przedstawia również możliwość zaobserwowania korony słonecznej oraz chromosfery gwiazdy (czyli cienkiej powłoki atmosfery słonecznej).
Autor: ao/ja / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA