Nawet tonę materiałów wybuchowych mogła zawierać mina morska, którą znaleziono przy falochronie w gdyńskim porcie. Akcję usuwania pierwszego z pięciu znalezionych niewybuchów z II wojny światowej od rana prowadziło 60 saperów Marynarki Wojennej. Nurkowie podnieśli minę z dna za pomocą pontonu i przeholowali w rejon Zatoki Gdańskiej, tam została zdetonowana.
60 marynarzy z Grupy Nurków Minerów i z załogi niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców wzięło udział w detonacji mina morska typu GC z okresu II wojny światowej. Około godz. 15.30 udało się ją zniszczyć. Marynarka Wojenna prowadziła operację neutralizacji znaleziska na redzie gdyńskiego portu.
Operacja rozpoczęła się z samego rana od podniesienia miny z dna morskiego i przetransportowania jej na wyznaczone miejsce w rejonie Zatoki Gdańskiej, gdzie została zdetonowana.
10-kilometrowa "strefa niebezpieczna"
O bezpieczeństwo mieszkańców Trójmiasta zadbało około 100 policjantów i strażaków.
Saperzy prowadzący operację rozminowania wyznaczyli 10-kilometrową "strefę niebezpieczną" dla osób kąpiących się, która objęła brzeg Zatoki Gdańskiej - od Kosakowa aż do Gdańska-Brzeźna.
Z tego względu w zabezpieczenie operacji włączyły się powiat Puck i gminy Gdynia, Sopot i Gdańsk.
Saperzy określili, że promień rozrzutu odłamków wynosi 500 m. Natomiast fala uderzeniowa w przypadku ludzi to 200 m, w przypadku oszklenia budynków to 550 m. Dlatego nie ewakuowano mieszkańców z pobliskich budynków.
Niewybuchyo bardzo dużej mocy rażenia
Pięć min z okresu II wojny światowej, o bardzo dużej mocy rażenia, wykryto na dnie Zatoki Gdańskiej i portu morskiego w Gdyni podczas badań.
Cztery z nich znajdują się za falochronem w okolicy gdyńskiej mariny. Jeden niewybuch umiejscowiony jest w basenie nr II gdyńskiego portu. Według szacunków każda z min zawiera ok. tony materiałów wybuchowych. Niewybuchy zostaną usunięte ze względu na to, że stanowią zagrożenie dla żeglugi w tym rejonie.
Usunięcie miny z basenu w porcie planowane jest na ostatnią niedzielę marca, termin usunięcia dwóch min znajdujących się za falochronem jeszcze nie został ustalony.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: tvn24