W Pomorskiem nieznacznie spadło poparcie społeczne dla budowy elektrowni jądrowej. Popiera ją 59 proc. pytanych mieszkańców, w ubiegłym roku inwestycję popierało 61 proc. ankietowanych. Według najnowszego badania, najwyższe poparcie dla budowy elektrowni w Polsce wyrażają mieszkańcy Gniewina - 80 proc. i Krokowej - 60 proc..
Według najnowszego badania przeprowadzonego w czerwcu 2013 roku najwyższe poparcie dla budowy elektrowni w Polsce wyrażają mieszkańcy Gniewina (80 proc.) i Krokowej (60 proc.); w gminie Choczewo poparcie dla inwestycji wynosi 54 procent.
Spadek o kilka procent
Dla porównania, w badaniu z października ub. roku to poparcie wynosiło: Gniewino - 84 proc., Krokowa - 61 proc, Choczewo – 54 proc. W Trójmieście poparcie spadło z 56 do 46 proc., w Gdańsku z 61 do 47 proc., w Sopocie z 55 do 40 proc., a w Gdyni utrzymało się na tym samym poziomie 52 proc.
- Poparcie utrzymuje się na stale wysokim poziomie. Generalnie zauważamy pewien rodzaj zawieszenia związany z tym, że społeczeństwo oczekuje bardziej wyrazistych, dynamicznych decyzji już ze strony rządu co do projektu – zauważyła Katarzyna Kozłowska, dyrektor biura komunikacji i relacji zewnętrznych PGE Energia Jądrowa 1.
Badają "Choczewo" i "Żarnowiec" pod kątem budowy
Dyrektor ds. operacyjnych PGE EJ 1 Jacek Cichosz poinformował, że w dwóch lokalizacjach w woj. pomorskim, "Choczewo" (w gm. Choczewo) i "Żarnowiec" (gm. Gniewino i gm. Krokowa) prowadzone są badania lokalizacyjne i środowiskowe związane z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Celem badań jest potwierdzenie, że potencjalna lokalizacja będzie odpowiednia dla elektrowni ze względu na środowisko oraz bezpieczeństwo jądrowe.
Badania obejmują m.in. badanie warunków geologicznych, środowiska naturalnego i przyrodniczego oraz obecnego zagospodarowanie terenu. Badania środowiskowe mają potrwać minimum 12 miesięcy, a lokalizacyjne – co najmniej 24 miesiące.
Skupiają się na lokalizacjach w Pomorskiem
- Skupiamy się na lokalizacji Choczewo i Żarnowiec co najmniej do III kwartału 2014 roku, kiedy powinniśmy mieć pierwsze wyniki badań potwierdzających, mamy taką nadzieję, że zarówno jedna jak i druga lokalizacja może być wykorzystana pod budowę elektrowni jądrowej - wyjaśnił Cichosz.
PGE EJ1 jest spółką celową PGE, odpowiadającą za przygotowanie procesu inwestycyjnego i budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Zawarty w projekcie Programu Polskiej Energetyki Jądrowej harmonogram przewiduje wybór lokalizacji i podpisanie kontraktu na budowę pierwszego bloku do końca 2016 r., opracowanie projektu technicznego oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń do końca 2018 r. Na budowę i podłączenie do sieci pierwszego bloku jądrowego przewidziano okres od początku 2019 do końca 2024 r.
Autor: ws/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes / fot. Marek Czasnojć