Henryka Krzywonos-Strycharska została laureatką Orderu Uśmiechu, który jest przyznawany na wniosek dzieci przez międzynarodową kapitułę. Laureatka musiała wypić sok z cytryny i się uśmiechnąć.
Odznaczenie Henryka Krzywonos odebrała w sobotę w Białymstoku. O uhonorowanie jej Orderem Uśmiechu wnioskowały dzieci ze szkoły w Borczu na Kaszubach. Legendarna tramwajarka od kilku lat opiekuje się tą placówką, pomagała w wyposażaniu placu zabaw, biblioteki.
Nie przepadała za cytryną Odznaczona powiedziała, że nie sądziła, iż wypije sok z cytryny, bo nigdy za cytryną nie przepadała. Dziękowała dzieciom ze szkoły w Borczu i zapewniła, że jest bardzo szczęśliwa. Henryka Krzywonos-Strycharska do czasu przejścia na emeryturę prowadziła z mężem rodzinny dom dziecka w Gdańsku. Wręczając order, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak mówił, że wszyscy wiedzą, co zrobiła Henryka Krzywonos-Strycharska. W ten sposób odniósł się do jej opozycyjnej działalności w czasach PRL-u. Ale jednocześnie zaznaczył, że odznaczenie dostała za działalność na rzecz dzieci. Podkreślił, że w czasach, gdy "z taką lubością wielu ludzi atakuje rodziny zastępcze", państwo Strycharscy "pokazują, że jeden przypadek zły nie może świadczyć o całości", że rodziny zastępcze to w większości "fantastyczni ludzie, którzy stwarzają dla dzieci dobry, przyzwoity, uczciwy świat". Michalak zapewniał, że na laureatkę zawsze można liczyć i nie ma dla niej ważniejszych spraw niż te, które dotyczą dzieci.
Najważniejsze odznaczenie Laureatka powiedziała wcześniej dziennikarzom, że dla niej to najważniejsze odznaczenie, bo od dzieci. Dodała, że od dzieci, które uważają ją za przyjaciela. Henryka Krzywonos-Strycharska otrzymała m.in. listowne życzenia od marszałek Sejmu Ewy Kopacz, które odczytał poseł PO Damian Raczkowski, a także gratulacje m.in. od sekretarza generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Sławomira Ratajskiego. Krzywonos jest doradczynią Rzecznika Praw Dziecka i członkiem Komitetu Honorowego Roku Janusza Korczaka.
Dzieci odznaczają od 45 lat Order Uśmiechu jest nadawany na wniosek dzieci od 45 lat. Od 1979 roku ma rangę międzynarodową nadaną przez ONZ. Dotychczas orderem uhonorowano około 950 osób na świecie, m.in. papieża Jana Pawła II, Dalajlamę, Matkę Teresę z Kalkuty, Irenę Sendlerową. Uroczystość była elementem konferencji zorganizowanej przez Rzecznika Praw Dziecka pod tytułem "Nie ma dzieci - są ludzie", która odbyła się pod hasłem "Ku dorosłości". To cykl regionalnych konferencji odbywających się w tym roku, obchodzonych jako Rok Janusza Korczaka, pedagoga i przyjaciela dzieci.
Autor: maz//ec/k / Źródło: PAP