Ponad 700 osób spocznie dziś we wspólnej mogile

Źródło:
TVN24/IPN
Badania w Dolinie Śmierci
Badania w Dolinie ŚmierciIPN
wideo 2/5
Badania w Dolinie ŚmierciIPN

Leśnicy, nauczyciele, duchowni, urzędnicy, listonosze i wielu innych. Archeolodzy znaleźli ponad tonę ludzkich kości w "Dolinie Śmierci" na obrzeżach Chojnic (Pomorskie). To szczątki ponad 700 osób zabitych przez Niemców jesienią 1939 roku i w styczniu 1945 roku. Nie poznamy wszystkich nazwisk, ale teraz zostaną oni godnie pochowani.

Pogrzeb ponad 700 ofiar odnalezionych w "Dolinie Śmierci" rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 11 w Bazylice Mniejszej pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach. Godny pochówek jest możliwy dzięki pracom terenowym i ekshumacyjnym prowadzonym w tym miejscu od 2020 roku. To wtedy zespół naukowców kierowany przez dra Dawida Kobiałkę zlokalizował miejsce masowych egzekucji Polaków przeprowadzonych w styczniu 1945 roku przez Niemców. Odkrycie zainicjowało śledztwo Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, prowadzone w latach 2021-2024. Odnalezione w ciągu tych lat szczątki należą do ofiar zabitych przez Niemców jesienią 1939 roku oraz w styczniu 1945 roku.

Po mszy świętej szczątki zostaną odprowadzone do grobu na cmentarzu Ofiar zbrodni niemieckich przy ulicy Gdańskiej w Chojnicach. Grób został przygotowany przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Uroczystość pogrzebowa organizowana jest przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Urzędem Miasta w Chojnicach. 

Badania trwają od czterech lat

Teren, na którym odnaleziono szczątki, to Pola Igielskie na obrzeżach Chojnic. "Doliną Śmierci" nazwali to miejsce mieszkańcy już po pierwszych egzekucjach, które odbyły się jesienią 1939 roku. Dlatego też dr Dawid Kobiałka w 2020 roku nazwał swój projekt "Archeologia Doliny Śmierci". O badaniach pisaliśmy od początku.

- Pogrzeb nie kończy śledztwa. To będzie trwało jeszcze co najmniej kilka miesięcy - mówi Kobiałka.

Podkreśla, że chociaż same badania były jego pomysłem, to od początku była to praca zespołowa, w którą zaangażowana była grupa naukowców z rożnych ośrodków.

Czytaj także: Jego zegarek się zatrzymał, gdy padły strzały. To może być godzina śmierci setek osób

W latach 2021-2024 czynności procesowe w "Dolinie Śmierci" prowadził prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku z udziałem interdyscyplinarnego zespołu biegłych z zakresu archeologii, antropologii fizycznej oraz broni palnej i amunicji z Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Odnaleziono szczątki ponad 700 ofiar masowych egzekucji dokonanych jesienią 1939 roku oraz w styczniu 1945 roku przez funkcjonariuszy niemieckich formacji.

Przebieg prac ekshumacyjnych przeprowadzonych przez IPN w Dolinie Śmierci w Chojnicach
Przebieg prac ekshumacyjnych przeprowadzonych przez IPN w "Dolinie Śmierci "w Chojnicach2.09| 2.09| W Chojnicach (Pomorskie). IPN

Nie wszystkie nazwiska są znane

Jak informuje Andrzej Pozorski, Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca prokuratora generalnego, już w 2021 roku odnaleziono mogiłę ofiar egzekucji przeprowadzonych pod koniec stycznia 1945 roku. Osoby te zostały zamordowane, a ich ciała spalono później na prowizorycznie przygotowanych, drewnianych stosach.

- Z grobu wydobyto łącznie ponad tonę ludzkich kości, tylko w kilkudziesięciu przypadkach nienoszących śladu działania wysokiej temperatury. W mogile oraz na terenie bezpośrednio do niej przylegającej odnaleziono też blisko 500 łusek i pocisków do broni krótkiej, używanej przez niemieckie formacje wojskowe i policyjne - mówi prokurator Pozorski.

Do tej pory w śledztwie ustalono nazwiska 120 osób - to właśnie te zamordowane w "Dolinie Śmierci" pod koniec stycznia 1945 roku.

Kolejne prace odbyły się jesienią 2022 roku i latem 2023 roku. Ustalano przebieg polowych umocnień Wojska Polskiego, przygotowanych latem 1939 roku na wypadek wybuchu wojny - podczas śledztwa ustalono, że właśnie te umocnienia zostały wykorzystane przez Niemców jesienią 1939 roku do eksterminacji polskiej ludności cywilnej.

Badania na Polach IgielskichArcheologia Doliny Śmierci

Jak informuje prokuratura, w rowach strzeleckich oddziały Selbstschutzu i SS dokonały masowych zabójstw Polaków, między innymi: nauczycieli, duchownych, ziemian, urzędników państwowych, w tym policjantów, strażników granicznych, leśników, celników, listonoszy, kupców, rzemieślników, rolników, członków Polskiego Związku Zachodniego oraz 218 pensjonariuszy Krajowego Zakładu Opieki Społecznej w Chojnicach. Obecnie trwają prace zmierzające między innymi do ustalenia tożsamości tych ostatnich.

- Osoby te w materiałach archiwalnych - zeznaniach świadków albo pracowników szpitala - funkcjonowały jako podmiot zbiorowy, jako osoby umysłowo chore, ich personalia nie były podawane. Co nie znaczy, że one nie są do ustalenia - mówi dr Dawid Kobiałka.

Tłumaczy, że chociaż Niemcy tuszowali ślady zbrodni, niszcząc groby i dokumentację, to chojnicki szpital był wówczas filią szpitala w Kocborowie, a tam jedna z kopii tej dokumentacji przetrwała. - Materiały są zapewne w archiwum, trzeba to teraz odnaleźć - mówi.

Pola IgielskieDaniel Frymark

We wrześniu 2023 roku odnaleziono fragment polowych umocnień wojskowych. W wykonanym wówczas wykopie o wymiarach 5,5 m x 4 m znaleziono szczątki pochodzące od co najmniej kilkunastu osób. Przy nich odnaleziono przedmioty należące do ofiar - między innymi ozdobne spinki do mankietów męskich koszul, szczoteczkę do zębów, guziki, brzytwę, fragmenty odzieży.

W maju 2024 roku podjęto z kolei kompleksowe czynności procesowe, zmierzające do odnalezienia wszystkich ofiar masowych zabójstw dokonanych na tym terenie przez Niemców jesienią 1939 roku.

Efektem tych prac było odnalezienie czterech masowych mogił.

Cztery mogiły

W pierwszej mogile odnaleziono szczątki pochodzące od co najmniej 20 osób - kobiet i mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat. Przy szczątkach ujawniono między innymi spinki do mankietów męskich koszul i metalowego orzełka, który pochodził najprawdopodobniej z czapki leśnika. Był również różaniec, medalik z wizerunkiem Matki Boskiej, krzyżyki z wizerunkiem Jezusa Chrystusa, klucze od drzwi mieszkań, guziki i fragmenty odzieży. Jak informuje prokuratura, właśnie te przedmioty potwierdzają, że ofiarami były osoby cywilne.

W drugiej mogile odnaleziono szczątki pochodzące od co najmniej stu kilkudziesięciu osób – mężczyzn w wieku ok. 22 – 30 lat. Ofiary były ułożone w pozycji: na plecach, na brzuchu i na boku. Jak wynika z ustaleń śledztwa, prawdopodobnie właśnie druga mogiła była miejscem skrytego pochówku pensjonariuszy Krajowego Zakładu Opieki Społecznej w Chojnicach, którzy pod koniec października 1939 roku zostali rozstrzelani przez funkcjonariuszy niemieckich, a ich ciała sprawcy ukryli w byłych polowych umocnieniach wojskowych.

Aby sprawdzić dwie kolejne mogiły zrobiono wykop o długości ponad 50 metrów. Znalezione tam szczątki ekshumowano i przekazano do badań biegłych z zakresu antropologii i genetyki. Dopiero po badaniach będzie można określić liczbę osób, do których pochodzą.

Jak informuje prokuratura, na miejscu zabezpieczono również łuski i pociski kal. 7, 62 mm i 9 mm, które pochodzą od broni strzeleckiej typu Browning, Parabellum i Mauser, powszechnie używanej przez grupy operacyjne niemieckiej policji i służb bezpieczeństwa oraz jednostki paramilitarne Selbstschutzu.

Prokuratorzy Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku w ramach prowadzonego śledztwa planują przeprowadzenie czynności również w kilku innych wytypowanych już miejscach Pomorza Gdańskiego, gdzie mogą się znajdować zbiorowe mogiły ofiar "Zbrodni Pomorskiej 1939 roku". 

Wspomnienia mieszkańców Chojnic i okolic
Wspomnienia mieszkańców Chojnic i okolic7.08| Mieszkańcy Chojnic nazwali to miejsce "Doliną Śmierci" już po pierwszych egzekucjach. Na Polach Igielskich podczas II wojny światowej Niemcy zamordowali nawet ponad tysiąc osób. Tylko za to, że byli Polakami."Archeologia Doliny Śmierci"

Autorka/Autor:Marta Korejwo-Danowska

Źródło: TVN24/IPN

Źródło zdjęcia głównego: Archeologia Doliny Śmierci

Pozostałe wiadomości

Warszawski sąd okręgowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania Michała Kuczmierowskiego, byłego prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Jest Europejski Nakaz Aresztowania Michała Kuczmierowskiego

Jest Europejski Nakaz Aresztowania Michała Kuczmierowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Przewodnicząca gminy żydowskiej w Monachium i Górnej Bawarii Charlotte Knobloch jest zszokowana wynikami wyborów landowych w Saksonii i Turyngii, w których wysokie poparcie uzyskała skrajnie prawicowa partia AfD. "85 lat po rozpoczęciu II wojny światowej Niemcom grozi to, że znów staną się innym krajem" - napisała.

"Niemcom grozi to, że znów staną się innym krajem"

"Niemcom grozi to, że znów staną się innym krajem"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W zamkniętym domu jednorodzinnym w Będlewie (woj. wielkopolskie) znaleziono dwa ciała – kobiety i mężczyzny. Oba w stanie znacznego rozkładu. W pokoju, w którym odkryto zwłoki, zabezpieczono rewolwer. Policjanci będą wyjaśniać okoliczności i przyczynę tego zdarzenia. Sprawą zajmuje się prokuratura w Grodzisku Wielkopolskim.

Dramatyczne odkrycie. Ciała kobiety i mężczyzny w zamkniętym domu, obok rewolwer

Dramatyczne odkrycie. Ciała kobiety i mężczyzny w zamkniętym domu, obok rewolwer

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Policjanci zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o rozbój z użyciem noża i przedmiotem przypominającym pistolet. Sprawcy na jednym z parkingów w Zabrzu (Śląskie) zmusili w ten sposób mężczyznę do przelania na wskazane konto kwoty blisko miliona złotych. Wszystkim grozi 20 lat więzienia.

Zmusili mężczyznę do przelania prawie miliona złotych, na parkingu

Zmusili mężczyznę do przelania prawie miliona złotych, na parkingu

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszych dniach nauki w okolicach szkół pojawi się więcej patroli policyjnych - poinformowała Komenda Główna Policji. Działania informacyjno-edukacyjne pod nazwą "Bezpieczna droga do szkoły" potrwają od 2 do 30 września.

Wielka akcja policji. Będzie więcej patroli

Wielka akcja policji. Będzie więcej patroli

Źródło:
PAP

Adele przekazała, że w najbliższym czasie planuje zrobić "niezwykle długą" przerwę od koncertowania. Gdy tłumaczyła to przed publicznością, głos jej się łamał.

Adele zapowiada "niezwykle długą" przerwę. Łamiącym się głosem wskazała powód  

Adele zapowiada "niezwykle długą" przerwę. Łamiącym się głosem wskazała powód  

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W połowie sierpnia na tarasie mieszkania na Targówku znaleziono ciało 35-letniego mężczyzny. Policjanci zatrzymali trzech podejrzanych. Usłyszeli zarzuty i trafili do aresztu.

Ciało 35-latka leżało na tarasie. Zarzuty zabójstwa usłyszały trzy osoby

Ciało 35-latka leżało na tarasie. Zarzuty zabójstwa usłyszały trzy osoby

Źródło:
PAP

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki kontaktował się z byłym członkiem gangu sutenerów Patrykiem Masiakiem - podała w poniedziałek "Rzeczpospolita". Nawrocki, który zdaniem dziennika przymierzany jest przez Prawo i Sprawiedliwość do ubiegania się o Pałac Prezydencki, zapewnia, że z Masiakiem "łączy go tylko boks".

Twierdzi, że z "Wielkim Bu" łączy go "tylko boks". "Niebezpieczne związki potencjalnego kandydata PiS"

Twierdzi, że z "Wielkim Bu" łączy go "tylko boks". "Niebezpieczne związki potencjalnego kandydata PiS"

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Polska i inne kraje graniczące z Ukrainą mają obowiązek zestrzeliwania nadlatujących rosyjskich pocisków, zanim wejdą w ich przestrzeń powietrzną - mówił w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. - Członkostwo w NATO nie uchyla odpowiedzialności każdego kraju za ochronę własnej przestrzeni powietrznej - dodał.

Sikorski: Polska ma obowiązek zestrzeliwać nadlatujące rosyjskie pociski

Sikorski: Polska ma obowiązek zestrzeliwać nadlatujące rosyjskie pociski

Źródło:
PAP

Premier zaprotestował przeciwko spotowi, którego główną twarzą była ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Po reprymendzie, wycofała spot - ustaliła dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska. O kulisach sobotniego posiedzenia rządu rozmawiali dziennikarze w programie "W kuluarach".

Spot ministry "trochę pachniał tym, co robiło PiS". Zaprotestował premier

Spot ministry "trochę pachniał tym, co robiło PiS". Zaprotestował premier

Źródło:
TVN24

W miejscowości Ryczyca koło Siedlec doszło do pożaru i kilkunastu wybuchów w stodole, w której składowane były niebezpieczne materiały, prawdopodobnie także z czasów drugiej wojny światowej. W środku mogła znajdować się jedna osoba. Ewakuowano 32 mieszkańców wsi.

Kilkanaście wybuchów w stodole. Sąsiedzi wciąż nie mogą wrócić do swoich domów

Kilkanaście wybuchów w stodole. Sąsiedzi wciąż nie mogą wrócić do swoich domów

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvn24

Polski przemysł po raz 28. z rzędu znalazł się pod kreską. Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w sierpniu wyniósł 47,8 punktu wobec 47,3 punktu w lipcu - podał S&P Global.

Fatalna passa polskiego przemysłu. To 28. miesiąc z rzędu

Fatalna passa polskiego przemysłu. To 28. miesiąc z rzędu

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już 922 dni. - Musimy zaprowadzić wojnę tam, skąd została przyniesiona do Ukrainy. I nie tylko do przygranicznych regionów Rosji - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, komentując kolejne uderzenia Rosjan na ukraińskie miasta. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Setki tysięcy Izraelczyków znów wyszły na ulice głównych miast. Protestujący domagają się od rządu natychmiastowego zawarcia umowy o rozejmie z Hamasem, dzięki któremu uwolnieni zostaliby wciąż przetrzymywanych w Strefie Gazy zakładnicy. Doszło do starć z policją.

"Każdego dnia Netanjahu gra w rosyjską ruletkę życiem zakładników"

"Każdego dnia Netanjahu gra w rosyjską ruletkę życiem zakładników"

Źródło:
PAP

Tydzień po tragicznym pożarze poznańskiej kamienicy rusza rozbiórka budynku. Mimo skomplikowanej sytuacji prawnej udało się osiągnąć porozumienie między zarządcą budynku a wykonawcą rozbiórki. Prace mają potrwać 30 dni. - Musimy zachować wszelką ostrożność, aby nie doszło do niekontrolowanego zawalenia się ściany frontowej - powiedział powiatowy inspektor Paweł Łukaszewski.

Po pożarze jest jak "domek z kart". Rusza rozbiórka kamienicy

Po pożarze jest jak "domek z kart". Rusza rozbiórka kamienicy

Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl

Partię założyła dopiero w styczniu. Mimo to, zarówno w Saksonii, jak i w Turyngii uzyskała trzeci wynik. Sahra Wagenknecht, która zostawiła w tyle SPD, Zielonych i FDP, polityczną karierę zaczynała jeszcze w NRD. Teraz to od niej może zależeć to, czy we wschodnich landach do władzy dojdzie skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD).

"Czerwona Sahra" rozdaje karty. Tęskniła za NRD, broniła Stalina, może stanąć na drodze skrajnej prawicy

"Czerwona Sahra" rozdaje karty. Tęskniła za NRD, broniła Stalina, może stanąć na drodze skrajnej prawicy

Źródło:
PAP, The Economist

2 września w całej Polsce powstaną setki tysięcy zdjęć dzieci. Z pierwszej podróży z plecakiem do szkoły, z powitania w klasie, z nauczycielami, rodzicami i kolegami. Niektóre z nich trafią do internetu.

Rodzice nierzadko bezrefleksyjnie udostępniają w internecie zdjęcia swoich dzieci. Czym jest sharenting?

Rodzice nierzadko bezrefleksyjnie udostępniają w internecie zdjęcia swoich dzieci. Czym jest sharenting?

Źródło:
Fakty TVN

Policja przypomina, że dzieci, które ukończyły 7 lat, mogą samodzielnie korzystać z dróg publicznych, w tych dróg do szkoły. - Dzieci poniżej tego wieku muszą być pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat - wyjaśniają policjanci. Zachęcają, żeby w pierwszych dniach szkoły rodzice towarzyszyli swoim dzieciom.

Siedmiolatki mogą iść same do szkoły. Apel policji do rodziców

Siedmiolatki mogą iść same do szkoły. Apel policji do rodziców

Źródło:
PAP

Tobiasz Bocheński, europoseł PiS, przekonywał w TVN24, że elementy kampanii jego partii, które spowodowały, że PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe, były "dopuszczalną prawem polityką informacyjną rządu". Przyznał przy tym, że decyzja PKW "nie ułatwia funkcjonowania" PiS.

Bocheński o kampanii PiS: to była dopuszczalna prawem polityka informacyjna rządu

Bocheński o kampanii PiS: to była dopuszczalna prawem polityka informacyjna rządu

Źródło:
TVN24

34-latek poruszał się kombajnem po drodze ekspresowej na obwodnicy Olsztyna (województwo warmińsko-mazurskie). Mężczyznę zauważyli policjanci, którzy natychmiast go zatrzymali. Mundurowym tłumaczył, że jechał tylko do pobliskiej miejscowości.

Jechał kombajnem po drodze ekspresowej. Tak tłumaczył się policjantom

Jechał kombajnem po drodze ekspresowej. Tak tłumaczył się policjantom

Źródło:
tvn24.pl

O dofinansowanie fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd 6.0 będzie można wnioskować już od tego poniedziałku. Maksymalna kwota dofinansowania to nawet 28 tysięcy złotych. Do rozdysponowania będzie 400 milionów złotych.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy złotych. Rusza rządowy program

Można otrzymać nawet 28 tysięcy złotych. Rusza rządowy program

Źródło:
PAP

Brytyjskie media podały w niedzielę, że mężczyzna i trzech jego synów, których ciała znaleziono dzień wcześniej w ich domu w Staines-upon-Thames na południowy zachód od Londynu, byli Polakami. Zdaniem policji, w ich zgon nie były zaangażowane osoby trzecie.

W domu znaleziono ciała ojca i synów. To Polacy

W domu znaleziono ciała ojca i synów. To Polacy

Źródło:
PAP

32-letni kierowca samochodu osobowego marki Mazda nie zachował odpowiedniej ostrożności i zderzył się z pociągiem Kolei Dolnośląskich. Do wypadku doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Ciechanów (dolnośląskie). Dwóch podróżujących autem oraz jedna pasażerka pociągu z obrażeniami.

Zderzenie samochodu osobowego z pociągiem. Kierowca z promilami i zakazem

Zderzenie samochodu osobowego z pociągiem. Kierowca z promilami i zakazem

Źródło:
tvn24.pl

Choć zaczął się wrzesień, to w Polsce trwa gorące lato. W tym tygodniu wracają upały. Jak mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Tomasz Wasilewski temperatura będzie "zupełnie niepasująca do kalendarza".

Niezwykły początek września. "Będziemy zbliżać się do rekordu"

Niezwykły początek września. "Będziemy zbliżać się do rekordu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Z tunelu w rejonie Rafah w Strefie Gazy wydobyto i zidentyfikowano ciała sześciorga zakładników, którzy zostali uprowadzeni przez Hamas 7 października 2023 roku – podała w niedzielę izraelska armia. Według wojska zostali oni zamordowani na krótko przed odnalezieniem. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że Izrael nie spocznie, dopóki nie złapie osób odpowiedzialnych za śmierć zakładników.

Czekali na ratunek prawie rok. Ciała zakładników Hamasu znaleziono w tunelu

Czekali na ratunek prawie rok. Ciała zakładników Hamasu znaleziono w tunelu

Źródło:
PAP

Choć pracodawcy zapowiadali zwolnienie od kwietnia do grudnia 130 tysięcy osób, to jednocześnie planują przyjąć ponad pół miliona nowych pracowników - informuje "Rzeczpospolita" w poniedziałkowym wydaniu. "Wszędzie widać przewagę planowanych przyjęć nad zwolnieniami" - zaznacza gazeta.

Wraca rynek pracownika

Wraca rynek pracownika

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot w Polsce padła wygrana drugiego stopnia. Totalizator Sportowy podał, gdzie zakupiono szczęśliwy kupon. Do zwycięzcy trafi ponad 2,8 miliona złotych.

Duża wygrana w Eurojackpot. Podano, gdzie padła

Duża wygrana w Eurojackpot. Podano, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Pożar wybuchł w niedzielę w okolicach chorwackiego Splitu. Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania przedstawiające akcję gaśniczą. Z żywiołem walczy 80 strażaków. 

Pożar w okolicach chorwackiego kurortu. "Ogień dość szybko się rozprzestrzenia"

Pożar w okolicach chorwackiego kurortu. "Ogień dość szybko się rozprzestrzenia"

Źródło:
Kontakt24, slobodnadalmacija.hr

Tajemnicza dziura w niebie pojawiła się nad Białymstokiem w niedzielę w godzinach porannych. Zdjęcie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Dziura w niebie. Rzadkie zjawisko nad Białymstokiem

Dziura w niebie. Rzadkie zjawisko nad Białymstokiem

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Szybkie powstanie w Berlinie miejsca pamięci i spotkań poświęconego polskim ofiarom wojny i okupacji zapowiedziała ministra spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock podczas uroczystości związanych z 85. rocznicą wybuchu II wojny światowej. - Potrzebna jest pamięć, właśnie tutaj w Berlinie, skąd niemieckie zbrodnie II wojny światowej wzięły swój początek - powiedziała.

W centrum Berlina ma stanąć "trwały i widoczny znak upamiętniający cierpienia Polaków"

W centrum Berlina ma stanąć "trwały i widoczny znak upamiętniający cierpienia Polaków"

Źródło:
PAP

Po trwającym od dekady paśmie sukcesów nie ma już śladu. W tym roku znów spadną produkcja, eksport i sprzedaż branży meblarskiej - zauważa w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Były sukcesy, jest głęboki dołek. "Walczymy, by rok skończyć na jak najmniejszym minusie"

Były sukcesy, jest głęboki dołek. "Walczymy, by rok skończyć na jak najmniejszym minusie"

Źródło:
PAP

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, konferencja szefa Narodowego Banku Polskiego, odczyt najnowszego wskaźnika PMI za sierpień - to najważniejsze wydarzenia gospodarcze rozpoczynającego się tygodnia. Uwagę przykuje także odbywające się od wtorku do czwartku w Karpaczu coroczne Forum Ekonomiczne.

Taki będzie tydzień w gospodarce

Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Brytyjska stacja BBC News opisuje historię Pablo Gonzaleza, zatrzymanego w Polsce rzekomego hiszpańskiego dziennikarza, który na początku sierpnia został wydany Rosji w ramach wymiany szpiegów i więźniów z Zachodem. Rosyjscy opozycjoniści, z którymi rozmawiali dziennikarze, twierdzą, że podejrzewali Gonzaleza o współpracę z Kremlem.

Rosyjscy opozycjoniści podejrzewali, że może być szpiegiem. "Potrafi być bardzo czarujący"

Rosyjscy opozycjoniści podejrzewali, że może być szpiegiem. "Potrafi być bardzo czarujący"

Źródło:
PAP, tvn24.pl