Litwa

Litwa

"Czy możliwa jest rosyjska interwencja w Finlandii i w państwach bałtyckich? Tak"

Rosja może zagrażać bezpieczeństwu państw nadbałtyckich, uważa prezydent Ukrainy. - Narażone na niebezpieczeństwo mogą być także państwa znajdujące się w rejonie Morza Czarnego – dodał w wywiadzie dla austriackiej gazety "Kurier" Petro Poroszenko szacujący, że po stronie rebeliantów na wschodzie Ukrainy walczy 9 tys. żołnierzy rosyjskich, a kolejnych 60 tys. wojskowych z Rosji brało udział w aneksji Krymu.

Wilno pozbywa się radzieckich rzeźb

Władze litewskiej stolicy podjęły decyzję o zdemontowaniu radzieckich rzeźb, które mieściły się na Zielonym Moście w centrum Wilna. Pomniki, przedstawiające robotników, kołchoźników i studentów, stanęły na moście w 1952 roku. Sprawa pomników oburzyła rządową "Rossijską Gazietę", która przypomina, że rzeźby to "pomnik kultury".

Amerykański generał: zwiększymy skalę ćwiczeń nad Bałtykiem

Szef sztabu sił lądowych USA generał Raymond Odierno zapowiedział we wtorek w trakcie wizyty na Litwie, że przyszłe ćwiczenia wojskowe na terenie państw bałtyckich będą miały większą skalę. Zaznaczył, że jest zainteresowany tym, by udział w nich brało wiele państw.

"Czy Rosja jest legalna? Zamordowała cara". Odpowiedź na śledztwo Moskwy

Dochodzenie rosyjskiej prokuratury generalnej w sprawie uzyskania niepodległości Litwy, Łotwy i Estonii w 1991 r. wywołało powszechne oburzenie w tych krajach. Litewskie MSZ uznało sprawę za prowokację i nazwało działania rosyjskich śledczych "absurdem prawnym, moralnym i politycznym". "Nie do przyjęcia i absurdalne" - zakomunikowało łotewskie MSZ. Więcej na ten temat w Faktach z Zagranicy o godzinie 20:00 w TVN24 Biznes i Świat.

Niepodległość państw bałtyckich na celowniku rosyjskiej prokuratury

Najpierw była sprawa przekazania Ukrainie Krymu w 1954 roku. Teraz Prokuratura Generalna Rosji sprawdza, czy uznanie w 1991 r. niepodległości Litwy, Łotwy i Estonii przez władze ZSRR było legalne. O sprawie poinformowała rosyjska agencja Interfax. Rosyjska opozycja twierdzi, że prokuratura nie ma takich uprawnień. Litewskie MSZ nazwało dochodzenie prokuratury "absurdem prawnym, moralnym i politycznym".

Dane współpracowników KGB tajne, o ile sami się przyznali

Dane byłych współpracowników KGB na Litwie, którzy dobrowolnie przyznali się do współpracy z radziecką bezpieką, pozostaną tajne przez 75 lat – postanowił litewski Sejm. Przyjęte poprawki do ustawy lustracyjnej przewidują też możliwość dalszego wydłużenia tego czasu.

Berlin ostro o groźbach Putina: przypominają zimną wojnę

Działania Władimira Putina przypominają te z okresu zimnej wojny - powiedział w środę szef niemieckiej dyplomacji, Frank-Walter Steinmeier, odnosząc się do zapowiedzi prezydenta Rosji o produkcji dodatkowych 40 międzykontynentalnych pocisków balistycznych w ramach rozbudowy arsenału atomowego.

Litwa gotowa na przyjęcie ciężkiego uzbrojenia armii USA

Litwa przygotowuje się na przyjęcie ciężkiego uzbrojenia armii USA, kontynuując jednocześnie rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie stałego stacjonowania tego sprzętu - oświadczył w niedzielę litewski minister obrony Juozas Olekas.

Litwa może odebrać polskim szkołom status liceów. "Strajk pustych ławek"

Jeżeli polskie szkoły nie dostaną odebranej im akredytacji pozwalającej na prowadzenie liceów, rodzice nie poślą swoich dzieci 1 września do litewskich szkół - usłyszała we wtorek minister edukacji Litwy, która przyszła na spotkanie z kilkuset nauczycielami od poniedziałku prowadzącymi "strajk pustych ławek".

Litwa: za propagandę rosyjską zapłacą też kablówki

Za podsycanie do wojny na Litwie będą karani nie tylko nadawcy TV, ale też litewscy operatorzy telewizji kablowych, którzy retransmitują kanały telewizyjne nadające wrogą propagandę – postanowił we czwartek litewski Sejm.

Rosja: zatrzymaliśmy litewskiego szpiega

Pracownik litewskich służb specjalnych został aresztowany w Moskwie w związku z podejrzeniem prowadzenia działalności szpiegowskiej - poinformowała agencja TASS, powołując się na rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB).

"Zielone ludziki" atakują terminal gazowy. Litwini ćwiczą taki scenariusz

Litewskie wojsko rozpoczęło zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia w Kłajpedzie i okolicach. Ich celem jest zwalczanie „zielonych ludzików”, którzy próbują atakować jeden z najważniejszych obiektów strategicznych kraju, czyli terminal gazowy w kłajpedzkim porcie. - Staramy się wyciągać wnioski z sytuacji na Ukrainie i Krymie. Nie boimy się nikogo - oznajmiła prezydent Dalia Grybauskaite.

Litwa: Rosjanin podejrzany o szpiegostwo

Były funkcjonariusz rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa został zatrzymany w ubiegłym tygodniu na Litwie w związku z podejrzeniem o działalność szpiegowską w tym kraju - poinformowała w poniedziałek litewska prokuratura generalna.