W Japonii w niedzielę o godzinie 16.40 (9.40 czasu polskiego) rozpoczęto proces wyłączania ostatniego reaktora jądrowego. Reaktor ten, nr 4 o mocy 180 MW, działał w elektrowni Ohi w prefekturze na zachodzie kraju - poinformował rzecznik operatora Kansai Electric Power (KEPCO).
Pierwsze komunikaty brzmiały niepokojąco - z uszkodzonej elektrowni jądrowej w japońskiej Fukushimie wycieka skażona woda. Jest niebezpieczna dla ludzi i środowiska. Sprawdziliśmy te informacje u fachowców i na szczęście sytuacja nie jest aż tak zła. Wyciek jest, ale pod kontrolą. Również stężenie promieniotwórczych substancji jest w normie.
W pobliżu zbiorników ze skażoną wodą na terenie japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I odkryto wyciek silnie radioaktywnej wody. Szacuje się, że wyciekło nawet około 300 ton cieczy - poinformował we wtorek operator elektrowni firma TEPCO.
Japoński premier zapowiedział, że rząd nie będzie dłużej pozostawiał rozwiązania problemu jedynie w rękach operatora elektrowni i sam wkroczy do akcji.
Blisko 2 tys. pracowników elektrowni atomowej Fukushima I, zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami w marcu 2011 roku, narażonych jest na zwiększone ryzyko zachorowania na raka tarczycy - poinformowała firma Tepco, operator Fukushimy.
Dezaktywacja zniszczonej przez tsunami japońskiej elektrowni atomowej Fukushima może potrwać dłużej niż prognozowane dotąd 40 lat - oświadczył w poniedziałek przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Juan Carlos Lentijo.
Operator zniszczonej dwa lata temu przez tsunami japońskiej elektrowni atomowej Fukushima oświadczył we wtorek, że traci wiarę w wytrzymałość tymczasowych zbiorników na skażoną radioaktywnie wodą, ale nie dysponuje innymi możliwościami jej składowania.
Dziesiątki tysięcy Japończyków wyszły w niedzielę na ulice domagając się jak najszybszej rezygnacji ich kraju z energii nuklearnej. W poniedziałek przypada druga rocznica katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima.
Niemcy mówią "nie" elektrowniom atomowym. W przeddzień drugiej rocznicy katastrofy w japońskiej Fukushimie, zaprotestowali mieszkańcy z okolic elektrowni jądrowej w Grohnde, na północy kraju.
Mieszkańcy regionów najbardziej dotkniętych katastrofą nuklearną w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima sprzed dwóch lat są bardziej narażeni na niektóre rodzaje choroby nowotworowej - podała w czwartek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Japoński koncern energetyczny TEPCO zapowiedział, że planuje zrzucić do oceanu setki ton wody, która posłużyła do chłodzenia uszkodzonych reaktorów elektrowni Fukushima. Ciecz ma uprzednio zostać oczyszczona z substancji promieniotwórczych i spełniać normy bezpieczeństwa.
Ośmiu amerykańskich marynarzy pozwało japońską firmę TEPCO, za rzekome wystawienie ich na promieniowanie po awarii w elektrowni Fukushima I. Wszyscy twierdzą, że Japończycy ukrywali prawdziwą skalę awarii i narazili ich na szkody w zdrowiu.
Japonia prawdopodobnie będzie musiała permanentnie zamknąć jeden ze swoich reaktorów atomowych. Sejsmolodzy wykazali, że część elektrowni jądrowej w Tsuruga stoi na aktywnym uskoku tektonicznym.
Pod dnem Oceanu Spokojnego około 400 kilometrów od Fukushimy doszło do silnego wstrząsu o sile 7,3 stopnia w skali Richtera. W Tokio zadrżały budynki, a na wybrzeżu ogłoszono ostrzeżenie przed tsunami. Ostrzeżenie to odwołano po kilku godzinach. Nie ma doniesień o ofiarach czy stratach.
Japoński rząd ostatecznie zaakceptował plan znacznej redukcji energetyki jądrowej. Pod naciskami firm odpowiadających za elektrownie atomowe zrezygnowano jednak z zapisu mówiącego o całkowitym odejściu od atomu do 2030 roku.
W mięsie ryb złowionych u wybrzeży Japonii niedaleko miejsca awarii atomowej Fukushima stwierdzono rekordową zawartość radioaktywnego cezu - podały dziś japońskie gazety, powołując się na przedstawiciela elektrowni atomowej Fukushima.
Narażenie na radioaktywne promieniowanie spowodowało, że motyle występujące w Japonii mutowały - podaje BBC, powołując się na doniesienia naukowców. Uczeni znaleźli zmiany w budowie odnóży, czułek i skrzydeł owadów.
W czwartek w Japonii odbywają się obchody upamiętniające zniszczenie przez Amerykanów Nagasaki. W wyniku wybuchu bomby atomowej przed 67 laty zginęło ponad 70 tysięcy ludzi.
Po 17 miesiącach od katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima firma TEPCO - jej operator - ujawniła 150 godzin nagrań zarejestrowanych w chwili katastrofy i w kolejnych dniach. Zapis kluczowych godzin pokazuje chaos w zarządzaniu i problemy w komunikacji z rządem.