Działacze FIFA aresztowani

Działacze FIFA aresztowani

Dużo łapówek, mało wyroków. "W FIFA nic się nie zmieniło"

Amerykańskie instytucje wysyłają FIFA pieniądze, które zabrały oskarżonym. Jak na ironię, FIFA ostatecznie jeszcze dostaje zwrot pieniędzy, co czyni ją poszkodowaną w całym procesie korupcji - mówi Ken Bensinger, autor wydanej niedawno w Polsce książki "Czerwona kartka" relacjonującej śledztwo FBI dotyczące korupcji na szczytach piłkarskiej władzy.

USA chcą ekstradycji działacza FIFA z Paragwaju

Amerykanie wysłali do Paragwaju oficjalny wniosek o ekstradycję byłego prezesa południowoamerykańskiej konfederacji piłki nożnej (CONMEBOL) Nicolasa Leoza, który został aresztowany w związku z podejrzeniem o próby przekupstwa.

W Rosji nic mu nie grozi. Blatter opuścił Szwajcarię, wylądował w Petersburgu

Seppa Blattera nie ściagają jeszcze listy gończe, ale od momentu wybuchu skandalu korupcyjnego i aresztowaniu kilku działaczy FIFA w Szwajcarii z końcem maja, prezydent tej organizacji nie wyleciał z kraju. Zmieniło się to w czwartek. Blatter przybył do Rosji, gdzie - w Petersburgu - będzie uczestniczył w pierwszym losowaniu grup mistrzostw świata w 2018 roku. Udało mu się nawet uniknąć kamer.

Jeden z zatrzymanych działaczy FIFA został już wydany USA

Szwajcaria wydała w ręce Amerykanów jednego z siedmiu wysokich rangą działaczy FIFA, którzy w maju zostali zatrzymani w związku z amerykańskim śledztwem w sprawie korupcji w Federacji. Władze Szwajcarii nie podały jednak, który z działaczy został przekazany. Mógł to być Jeffrey Webb, jedyny z zatrzymanych, o którym wiadomo, że zgodził się na ekstradycję.

Sposób na mundial

10 milionów dolarów - tyle miała wynosić łapówka za przyznanie organizacji mundialu RPA. Po kolejnych rewelacjach na temat działalności FIFA coraz głośniej słychać apele, aby odebrać mistrzostwa Rosji i Katarowi. Pytanie, czy to jest w ogóle możliwe?

"Telegraph": Blatter osobiście uzgodnił łapówkę z RPA. Wyciekły maile

Prezydent FIFA Sepp Blatter osobiście dogadywał z prezydentem RPA łapówkę w wysokości 10 mln dolarów za - jak uważają śledczy - wybór tego kraju na organizatora mistrzostw świata w piłce nożnej w 2010 roku - twierdzi brytyjski "Telegraph". Ma o tym świadczyć opublikowana na stronie internetowej dziennika korespondencja mailowa na linii FIFA - RPA.

Miliony dla Karaibów wróciły do wiceprezydenta FIFA. BBC na tropie 10 mln dolarów

FBI twierdzi, że były wiceprezydent FIFA Jack Warner przyjął 10 mln łapówki od RPA za pomoc w wyborze gospodarza Mundialu w 2010 roku. Działacz jest za to ścigany przez Interpol, grozi mu także ekstradycja do Stanów Zjednoczonych. Choć on sam twierdzi, że jest niewinny, to portal telewizji BBC dotarł do dokumentów, z których wynika, że pieniądze oficjalnie przelane na rozwój piłki nożnej na Karaibach ostatecznie i tak trafiły do Jacka Warnera. BBC prześledziło los 10 mln dolarów.

FBI chce wiedzieć, jak Rosja dostała mundial. Wielkie banki "spanikowały" i współpracują

Nie chodzi już tylko o łapówki. Federalne Biuro Śledcze rozpocznie badanie samego procesu decyzyjnego ws. przyznania organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 i 2022 roku Rosji i Katarowi - podała agencja Reutera, powołując się na anonimowego przedstawiciela Departamentu Sprawiedliwości USA. Tymczasem opublikowanie przez FBI w ub. tygodniu informacje dotyczące banków, z których korzystali oskarżeni o korupcję działacze FIFA, doprowadziło szefów największych europejskich i amerykańskich instytucji tego typu do zbadania historii wszystkich kont, z których korzystali działacze federacji.

Co najmniej dwa powody, by zbojkotować mundial w Rosji

Największa niemiecka gazeta opiniotwórcza "Sueddeutsche Zeitung" uważa, że Niemcy i Anglia powinny zagrozić Rosji bojkotem mistrzostw świata w piłce nożnej. Wśród powodów autor komentarza wymienia rosyjską agresję we wschodniej Ukrainie oraz korupcję w FIFA.