Fotowoltaika

Fotowoltaika

Szlaban na elektroenergetycznej autostradzie. "Było oczywiste, że znajdziemy się w tym punkcie"

Najwięksi w Polsce prywatni przedsiębiorcy z branży odnawialnych źródeł energii muszą schodzić z drogi państwowym gigantom. Moglibyśmy mieć w Polsce dwa razy więcej zielonego prądu, ale "na sieci" zrobił się taki tłok, że nie ma go jak przesyłać. Rozwiązanie problemu to inwestycje za kilkaset miliardów złotych. Znaczna część tych pieniędzy już leży na stole, ale nie sięgamy po nie. Albo wydajemy je na coś innego.

"Najpierw nas oszukali, teraz nas okradają"

Przybywa rozgoryczonych, którzy chcą produkować prąd, ale mają coraz większy problem z jego sprzedażą. Dostali państwowe dotacje, sami zainwestowali, a teraz odłącza się ich od sieci, która nie daje rady. Fotowoltaika staje się ofiarą własnego sukcesu.

Miasta stawiają na fotowoltaikę

Na ziemi, na dachu, na tramwaju, na autobusie - pojawiają się wszędzie tam, gdzie świeci słońce. Żółta gwiazda daje energię i z niej chcą korzystać nie tylko mieszkańcy domów, ale coraz chętniej również miasta. Lądek-Zdrój właśnie skończył budowę farmy fotowoltaicznej. Energia ze słońca jeszcze w tym miesiącu ma zasilić urzędy i szkoły. Łukasz Wieczorek.