25 lat od upadku Muru Berlińskiego

25 lat od upadku Muru Berlińskiego

Twierdzenia, że podczas rozmów o zjednoczeniu Niemiec Moskwie obiecano, że NATO nie rozszerzy się w przyszłości na wschód od Odry, nie znajdują potwierdzenia w faktach. W czasie tamtych rozmów padały różne wypowiedzi. Niektóre z nich Rosjanie interpretują na swoją korzyść, wyrywając je jednak z kontekstu.

Uczestnicy akademii z okazji 25. rocznicy upadku muru berlińskiego w sali koncertowej Schiller-Theater w Berlinie w niedzielę zgotowali owacyjne przyjęcie Lechowi Wałęsie i Michaiłowi Gorbaczowowi. Dwaj politycy podali sobie ręce.

O zaangażowanie na rzecz zniesienia wszystkich istniejących na świecie murów i podziałów zaapelował papież Franciszek w 25. rocznicę upadku muru berlińskiego. Podczas spotkania z wiernymi w niedzielę powiedział, że upadek muru nie byłby możliwy bez Jana Pawła II.

- Pokojowa rewolucja w NRD, która na jesieni 1989 roku doprowadziła do upadku muru berlińskiego, byłaby niemożliwa bez wcześniejszych wydarzeń w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej - powiedziała w niedzielę kanclerz Angela Merkel. W Berlinie trwają centralne obchody 25-lecia upadku muru berlińskiego, który do jesieni 1989 roku dzielił miasto na dwie części należące do przeciwstawnych bloków politycznych i wojskowych.

Wbrew obiegowej opinii, 9 listopada mur berliński nie upadł w sensie dosłownym. Samo burzenie i demontowanie muru nastąpiło dopiero w kolejnych dniach, kiedy granica wewnątrzniemiecka całkowicie przestała pełnić rolę bariery uniemożliwiającej obywatelom NRD ucieczkę z komunistycznego państwa. To, co dzisiaj powszechnie rozumiemy jako historyczny upadek muru, było po prostu otwarciem szlabanów granicznych.

Upadek muru berlińskiego nie oznaczał tylko upadku NRD i reżimu komunistycznego we wschodnioniemieckim państwie „robotników i chłopów”. Rozmontowanie muru rozdzielającego niemiecką stolicę na dwa miasta, należące do dwóch systemów, oznaczało także koniec istnienia Berlina Zachodniego. To były tak zwane „trzecie Niemcy”, czy „Wyspa na Morzu Czerwonym”, najbardziej na wschód wysunięte miasto zachodnie, jednocześnie nazywane „oknem wystawowym kapitalizmu”.

- Upadek Muru Berlińskiego to wydarzenie, które zasadniczo zmieniło sposób funkcjonowania Europy - podkreślił w programie "Tu Europa" dr Marek Cichocki z Centrum Europejskiego Natolin. Zaznaczył, że choć zjednoczenie Niemiec miało ogromną wagę dla procesu integracji europejskiej, proces jednoczenia Europy nie jest jeszcze zakończony. - Pewne podziały na starych członków NATO czy UE wciąż istnieją.