Jeden na jeden

Jeden na jeden

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie przegra niedzielnego referendum. Warszawiacy nie pójdą do urn, nie będzie wymaganej frekwencji - ocenił w "Jeden na jeden" Grzegorz Schetyna, wiceszef PO. W jego opinii, sprawa referendum zaczyna dotyczyć warszawiaków, bo od nich zależy przyszłość miasta. - Warszawiacy muszą czuć odpowiedzialność na swoich barkach - zaznaczył Schetyna.

Polski Kościół nie radzi sobie z problemem pedofilii - stwierdził w "Jeden na jeden" poseł Jarosław Gowin, komentując ostatnie doniesienia o wykorzystywaniu dzieci przez dwóch duchownych. Bronił za to abp. Józefa Michalika, na którego spadły gromy za wtorkową wypowiedź, że "dziecko szuka miłości, lgnie, zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga". - To lapsus językowy - ocenił Gowin.

- SLD jest kunktatorskie. Z jednej strony chce zawrzeć nieformalną, cichą koalicję z PO, aby dać miejsca pracy dla swojego aparatu, a z drugiej strony doskonale wiedzą, że takie bratanie z PO to jest pójście na dno w procesie, który jest dla Platformy nieuchronny - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 Ryszard Kalisz.

- To jest kłótnia w rodzinie elit III RP. Widać, że skoro w gospodarce kurczy się tort do podziału, to różni ludzie, którzy mają różne interesy - z jednej strony Rostowski, z drugiej Balcerowicz - zaczynają coraz bardziej zdecydowanie wypowiadać się o sobie nawzajem - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 rzecznik PiS Adam Hofman. Skomentował w ten sposób ostre słowa Jerzego Buzka o Jacku Rostowskim.

Sławomir Nitras w sprawie "pompowania kół" w szczecińskiej PO powinien złożyć formalny wniosek do władz krajowych partii, a nie robić konferencję i ogłaszać to światu - powiedziała w "Jeden na jeden" Julia Pitera z PO. Jej zdaniem, w partii są "instrumenty do wyjaśnienia tego typu spraw".

Po odrzuceniu przez Sejm projektu zaostrzającego ustawę antyaborcyjną, Kaja Godek z fundacji "Pro-prawo do życia" zapowiedziała w "Jeden na jeden", że nie będzie wycofania się z walki o nowe przepisy antyaborcyjne. - Na pewno tego tak nie zostawimy - zapewniała. - Jeśli my się wycofamy, wtedy oddajemy pole i będzie wprowadzona rzeź powszechna - dodała.

Donald Tusk prowadzi selekcję w partii, bo wie, że klub PO nie będzie już w przyszłym Sejmie taki duży. Jak zbliża się oblężenie, to do twierdzy zaprasza się załogę, która jest w stanie tę twierdzę obronić. Tusk zachowuje się klasycznie, zaprasza najwierniejszych - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Paweł Piskorski ze Stronnictwa Demokratycznego, odnosząc się do sytuacji w PO.

Premier zapowiedział, że dojdzie do poważnej zmiany w rządzie, która da impuls do działania. Nie musiał tego robić Grzegorz Schetyna - skrytykował w "Jeden na jeden" wiceszefa PO poseł Andrzej Biernat. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi wiceszefa PO z "Faktów po Faktach" ws. rekonstrukcji gabinetu Donalda Tuska.

- My się z tej akcji nie wycofamy. Litera "W" to dla nas wielka Warszawa, wolni warszawiacy, którzy nie dadzą sobie zabełtać w głowie - mówił w "Jeden na Jeden" Joachim Brudziński (PiS), broniąc kampanii, którą rozpoczęło PiS przed referendum ws. odwołania prezydent Warszawy. Jak tłumaczył, Hanna Gronkiewicz-Walt jest "wyjątkową nieudolną prezydent", a Warszawa nie zasługuje na "platformerski minimalizm, ale na wielką okazję".

- W PSL wybory się dokonały. Nie ma buntu, to jest troszkę nakręcane - powiedział w "Jeden na Jeden" minister pracy i wiceprezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany czy zastąpi na stanowisku obecnego szefa ludowców Janusza Piechocińskiego. - Nie ma takiej potrzeby - podkreślił minister. Nie dał też złudzeń związkowcom: podkreślił, że nie zamierza rezygnować z przewodniczenia Komisji Trójstronnej.

Postulaty związkowców są "populistyczne" i nie da się ich zrealizować na raz - mówił w "Jeden na jeden" Andrzej Halicki. Mimo tego, zdaniem polityka PO, odpowiedzialność związkowców, która była widoczna na ulicach Warszawy, daje optymistyczny sygnał, że można wrócić do rozmów w Komisji Trójstronnej.

Czas wojenny, różnic i konkurencji w Platformie musi mieć swój koniec. I ja jestem dobrej myśli - powiedział w "Jeden na jeden" wiceszef PO Grzegorz Schetyna. Jak zaznaczył, tylko współpraca i zaufanie może pomóc partii się odbić w notowaniach.

Rekonstrukcja rządu nastąpi w połowie kadencji, mniej więcej w listopadzie - powiedział w "Jeden na jeden" rzecznik rządu Paweł Graś. Dodał, że nie będzie przy tym "medialnego spektaklu".