Kultura w cudzym słowie

22 listopada 2018

Od kupna stolika do Złotego Globu? "Zadzwoniła Kate i mówi: mam scenariusz"

Co mają wspólnego Lee Miller, Kate Winslet i Ellen Kuras? Poza tym, że Winslet z Kuras stworzyły wciągający film o Miller - za który Winslet otrzymała nominację do Złotego Globu - każda z tej trójki kobiet na własny sposób przebijała szklany sufit. - Zamiast go rozbijać, wycinałam w tym suficie małe otwory, którymi spokojnie szłam w górę, żeby znaleźć możliwość dalszej pracy. Tym samym zachęcałam inne artystki, by szły za mną - opowiada legendarna autorka zdjęć filmowych i reżyserka Ellen Kuras w rozmowie z tvn24.pl.

Inwestowanie w psychiatrię jest "politycznie nierentowne"

- W pewnym momencie polityka dostrzegła seniorów, którzy są aktywni społecznie i są politycznie "użyteczni". Schizofrenicy natomiast są dla polityków nierentowni - opowiada francuski dokumentalista Nicolas Philibert w rozmowie z Tomaszem-Marcinem Wroną. Jego najnowszy film "Adamant" stał się drugim kinowym dokumentem, docenionym Złotym Niedźwiedziem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Mała "złomiara" podbija świat i udowadnia, że bycie "normalnym" jest nudne

Klasa robotnicza w kinie odczarowana, ba, doczekała się nawet pewnego rodzaju happy endu. A to dzięki 12-latce, która musząc się sama utrzymać, potrafi przechytrzyć także opiekę społeczną, i reżyserce filmu "Georgie ma się dobrze", która na świat popatrzyła oczami wyjątkowej nastolatki. - Myślę, że nie ma nic złego w byciu dziwnym - opowiada w rozmowie z Tomaszem-Marcinem Wroną brytyjska filmowczyni Charlotte Regan. Jej film, jeden z najważniejszych tegorocznych debiutów fabularnych, od piątku w polskich kinach.

Pocałunki są naprawdę, a seks? "Jesteśmy od tego, żeby wyglądał na prawdziwy"

Pojawienie się profesjonalnej koordynacji intymności w branży filmowej i telewizji było jedną z najbardziej pozytywnych konsekwencji skandalu z udziałem Harveya Weinsteina. - Nie jesteśmy policją moralną czy inspekcją pracy. Po prostu pomagamy realizować wizję artystyczną w bezpieczny dla wszystkich sposób - opowiada Katarzyna Szustow, pierwsza polska certyfikowana koordynatorka scen intymnych, w rozmowie z Tomaszem-Marcinem Wroną.

Niepowtarzalny 12 grudnia. Dzień, w którym skończył się karnawał Solidarności

Wielu z żyjących w 1981 roku Polaków jest w stanie przypomnieć sobie, jak wyglądał 13 grudnia - dzień ogłoszenia stanu wojennego. A czy pamiętają sobotę, 12 grudnia? - Wśród zwykłych ludzi narastało poczucie zmęczenia, rozczarowania i rozgoryczenia. Uznałem, że ten dzień - z naszej perspektywy - jest szalenie ciekawy i daje nam Polskę w pigułce - opowiada Igor Rakowski-Kłos, autor książki "Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981 roku" w rozmowie z Tomaszem-Marcinem Wroną.

Ralph Kaminski: depresja to nie jest smutek, ale totalna nicość

Pierwszy epizod depresji przeszedłem, gdy moja kariera właśnie wystartowała, byłem u progu spełnienia swoich marzeń. Chciałem wszystkim o tym powiedzieć, ale czułem, że nie mogę się przyznać publicznie do depresji. Bałem się, że choroba mnie pokona - opowiada Ralph Kaminski w rozmowie z Tomaszem-Marcinem Wroną.