Jest postępowanie w sprawie przekazywania nieruchomości Skarbu Państwa Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim. Zawiadomienie w tej sprawie złożył Centralny Zarząd Służby Więziennej. Sprawa dotyczy uczelni, która w 2018 roku powstała na mocy rozporządzenia ministra Zbigniewa Ziobry.
Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim wszczęła w listopadzie postępowanie w sprawie przekazania Akademii Wymiaru Sprawiedliwości czterech nieruchomości należących do Skarbu Państwa, które były w trwałym zarządzie Służby Więziennej - dowiedział się dziennikarz "Czarno na białym".
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył Centralny Zarząd Służby Więziennej. Chodzi o przekazanie nieruchomości w Zakopanem i w Warszawie. Mowa m.in. o byłym zakopiańskim pensjonacie Złoty Róg i kamienicy na Mokotowie przy ul. Wiśniowej.
"Dyrektor Generalny Służby Więziennej złożył zawiadomienia o przestępstwach związanych z przeniesieniem nieruchomości z innych jednostek Służby Więziennej na Akademię. Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim wszczęła śledztwo dotyczące niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy" - poinformowało w piątek Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie podsumowującym nieprawidłowości w funkcjonowaniu Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.
Sprawą Akademii Wymiaru Sprawiedliwości zajmował się Kacper Sulowski z "Czarno na białym" TVN24. O działalności uczelni i narastających wokół niej wątpliwościach opowiedział w reportażach "Szkoła Ziobry - majątek" i "Szkoła Ziobry - kadry".
Przekazywanie nieruchomości
Możliwość przekazywania nieruchomości Akademii Wymiaru Sprawiedliwości pojawiła się wraz z ustawą z 22 lipca 2022 roku. Zawierała ona zapis, że "Minister Sprawiedliwości, wykonując ustalenia zawarte w akcie utworzenia Uczelni Służby Więziennej, może wyposażyć uczelnię w nieruchomości z zasobu Skarbu Państwa pozostające w dyspozycji Ministra Sprawiedliwości lub jednostki organizacyjnej przez niego nadzorowanej”.
Redakcja "Czarno na białym" prześledziła dokładnie działania ministerstwa w tym zakresie. Okazało się, że minister Zbigniew Ziobro miał skorzystać z zapisów ustawy kilka miesięcy później. W grudniu 2022 roku wydał zarządzenie, w którym wymieniono szereg nieruchomości zarządzanych przez więziennictwo. Na mocy tego zarządzenia obiekty otrzymała uczelnia. Nie w zarząd, a na własność.
Według zapisów ustawy o gospodarce nieruchomościami minister mógł wygasić trwały zarząd nad nieruchomościami zależnego od siebie podmiotu, ale musiał być spełniony jeden warunek. Zarządca musiał przyznać, że nieruchomość jest mu zbędna. Jeden z rozmówców "Czarno na białym" twierdzi, że ówczesna dyrekcja Służby Więziennictwa naciskała na okręgowe inspektoraty, aby stwierdziły, że nieruchomości w ich zarządzie są im zbędne.
Jak ustaliło "Czarno na białym" pod zarządzeniami ministra o przekazaniu nieruchomości Skarbu Państwa akademii istnieją podpisy Marcin Romanowskiego – ówczesnego wiceministra sprawiedliwości. Kacper Sulowski zapytał Romanowskiego o to, dlaczego podpisał się pod dokumentami, które wyprowadzają majątek na rzecz akademii.
- Nie zgadzam się z tezą o wyprowadzaniu majątku. To były działania zgodne z prawem mające na celu wyposażenie uczelni - odpowiedział wiceminister.
Kolejne nieruchomości – w tym działka z domem na Podlasiu i kamienicy przy ulicy Wiśniowej w Warszawie przekazano uczelni 30 października 2023 roku.
Akademia Wymiaru Sprawiedliwości
Minister Zbigniew Ziobro utworzył w 2018 roku Wyższą Szkołę Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie. Studentów, część kadry oraz infrastrukturę pozyskano z wygaszonego decyzją ministra Centralnego Ośrodka Służby Więziennej w Kaliszu.
Statutowym celem działalności uczelni jest kształcenie i wychowywanie funkcjonariuszy Służby Więziennej, funkcjonariuszy innych służb oraz osób cywilnych.
W 2023 roku weszła w życie ustawa o zmianie nazwy uczelni służby państwowej nadzorowanej przez ministra sprawiedliwości na Akademię Wymiaru Sprawiedliwości.
"Uczelnia w roku 2021 rozszerzyła zakres działalności, uwzględniając oprócz kształcenia funkcjonariuszy Służby Więziennej, również prowadzenie kształcenia przyszłych kadr organów wymiaru sprawiedliwości oraz innych służb realizujących zadania z zakresu bezpieczeństwa publicznego" - przekazano na tej stronie.
Źródło: Czarno na białym, TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Czarno na białym