Mieszkańcy zdecydowali, burmistrz wykonał. W Gostyniu autobusem pojedziesz za darmo

gostyn.plW 2014 roku wszyscy mogą jeździć komunikacją miejską w Gostyniu za darmo

Mieszkańcy Gostynia na nowy, 2014 rok, sprezentowali sobie darmowe przejazdy komunikacją miejską. Właśnie ten pomysł zyskał jednogłośne poparcie podczas wyboru projektów zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego.

Od 1 stycznia 2014 roku w Gostyniu działa bezpłatna komunikacja miejska.

Jest ona darmowa dla wszystkich, którzy zdecydują się z niej skorzystać – dla mieszkańców i gości. W 2013 roku mieszkańcy mieli po raz pierwszy możliwości zgłaszania swoich propozycji inwestycji i zadań do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego. Wpłynęły 24 wnioski, a w roku 2014 uda się łącznie zrealizować 7 z nich, w tym właśnie rezygnację z biletów za przejazdy autobusami.

- W tym roku głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego nie było jeszcze powszechne, niemniej o ich wyborze nie decydowali urzędnicy, a przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowisk seniorów i młodzieży. Bezpłatna komunikacja miejska uzyskała 100 procent głosów "za" - mówi burmistrz Gostynia, Jerzy Kulak.

Mniej samochodów w centrum

- Linie autobusowe nie są w naszym mieście rozbudowane. To raczej kursy dopasowane do potrzeb mieszkańców Gostynia. Obejmują między innymi strefę gospodarczą w Czachorowie, czy też ścisłe centrum miasta, jak np. dworzec autobusowy. Jest też specjalny kurs poranny, tzw. "kurs szkolny", skierowany do uczniów gostyńskich szkół. W niedziele i święta jeżdżą też autobusy, którymi mieszkańcy mogą dotrzeć do Bazyliki Świętogórskiej- mówi Kulak.

Burmistrz przyznaje, że mimo iż próba jest na razie niewielka, w ciągu ostatnich 10 dni ilość osób korzystających z komunikacji wzrosła trzykrotnie.

- Trzeba pamiętać, że jeszcze nie wszyscy wiedzą o takiej możliwości. Dla Gostynia jest to może i większy wydatek na sam transport, wszystko rekompensuje się jednak w innych miejscach. Oznacza to bowiem mniejszy ruch samochodowy w centrum miasta, a co za tym idzie mniej zatłoczony Gostyń i mniej eksploatowane drogi. Są to jednak plusy niemierzalne - wskazuje burmistrz.

Strzał w dziesiątkę

Zlikwidowanie biletów za przejazdy wydaje się być udanym pomysłem. Jak zapowiada burmistrz, jeśli obecna tendencja w Gostyniu się utrzyma, chce on, aby taki stan rzeczy stał się w mieście normą, nie tylko w 2014 roku.

- Pomysł był strzałem w dziesiątkę. Mam nadzieję, że w przyszłym roku przejazdy dalej będą darmowe, tym razem już jednak nie w ramach budżetu obywatelskiego, a dzięki specjalnie zarezerwowanym na ten cel pieniądzom z budżetu - mówi Kulak.

Jak oblicza burmistrz, autobusy w Gostyniu miesięcznie przejeżdżają w tej chwili ok. 3000 km. W przyszłości prawdopodobnie trzeba będzie tą komunikację wzmocnić, jest to jednak - jak mówi - "melodia przyszłości".

Łączny koszt wprowadzenia rocznej darmowej komunikacji miejskiej w Gostyniu to ok. 190 000 zł.

Autor: kk//ec/kwoj / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: gostyn.pl

Pozostałe wiadomości