Poznań

Intercity remontuje wagony

Poznań

PKP IntercitySławomir Janiszewski z FPS i Janusz Malinowski z PKP IC podpisują umowę

PKP Intercity wybrał kto zmodernizuje 68 wagonów w ciągu roku. Jedną z trzech firm jest H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych. Poznańskie zakłady wyremontują 20 przedziałowych wagonów pasażerskich 2 klasy.

Oprócz poznańskich zakładów, realizacją zamówienia dla przewoźnika zajmą się nowosądecki Newag oraz konsorcjum bydgoskiej Pesy i Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego z Mińska Mazowieckiego.

Umowę podpisano w poniedziałek w hali całopociągowej na warszawskim Grochowie. Zmodernizowane zostanie 68 wagonów dla PKP Intercity kursujących na linii Przemyśl – Rzeszów – Kraków – Wrocław - Poznań - Szczecin . To największy jednorazowy kontrakt na modernizację wagonów Intercity w tej dekadzie. Łączna wartość tego kontraktu to prawie 180 mln złotych z czego ponad 60 mln pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej.

Szybko z "klimą" i dla niepełnosprawnych

W ramach modernizacji, wagony zostaną odnowione, wyciszone i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostańa też wyposażone w automatyczną klimatyzację oraz WC z zamkniętym obiegiem. W wagonach mają się znaleźć także urządzenia wzmacniające sygnał telefonii komórkowej. Na 1700 eksploatowanych wagonów tego typu urządzenia posiada na razie tylko 568.

Remontowane będą zarówno wagony pierwszej, jak i drugiej klasy. Część z nich zostanie przekształcona w wagony bezprzedziałowe i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dziesięć wagonów zostanie wyposażonych w stojaki do przewozu rowerów, a kolejne 10 zostanie przystosowanych do świadczenia usług gastronomicznych. Wagony dostosowane zostaną do prędkości 160 km/h, dzięki czemu czas przejazdu dla pociągów TLK kursujących w relacji Przemyśl–Szczecin ma skrócić się o 222 minuty, z obecnych 14 do 10 godzin na tej trasie.

"Nawet 200km/h!"

Przeznaczony do modernizacji tabor obecnie nie jest przez przewoźnika użytkowany – są to wagony niesprawne i wyłączone z eksploatacji.

- Możemy realizować zamówienia taboru nawet na 200 km/h - powiedział Sławomir Bogdan Pohal, Dyrektor Techniki i Produkcji H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. - Od ponad 20 lat zajmujemy się naprawą wagonów. Dziś widzimy duże ożywienie rynku. Dołożymy wszelkich starań by zrealizować zamówienie na czas - dodał.

Autor: FC / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: PKP Intercity