TVN24 | Pomorze

"Ognisty pociąg" na torach. Kolejarze: tak to ma wyglądać

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa,
jw/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze/Kontakt 24
Spod pociągu leciały iskry
Spod pociągu leciały iskryspetry/ Kontakt 24
wideo 2/5
spetry/ Kontakt 24Spod pociągu leciały iskry

Spod jadącego powoli wieczorem pociągu sypały się snopy iskier. Niektórych to zaniepokoiło. Okazało się jednak, że to element konserwacji torów, który poprawia bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Pan Sławek wysłał na Kontakt 24 nagranie, na którym widać powoli jadący skład. Sypie się spod niego bardzo dużo iskier. Miało to miejsce w nocy z piątku na sobotę po północy, na trasie Jezierzyce-Słupsk. Podejrzewał, że pociąg prawdopodobnie miał zablokowane hamulce. - Ledwie jechał, może była jakaś awaria – napisał.

Tak wygląda szlifowanie szyn

Zapytaliśmy Polskie Linie Kolejowe, co dokładnie widać na nagraniu. - To specjalny pociąg do szlifowania szyn. Wyszlifowane zwiększają bezpieczeństwo i ograniczają hałas dobiegający od pociągów – przekazała Magdalena Janus z PLK.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jak podaje PKP PLK, specjalna maszyna bada ultradźwiękami powierzchnię szyn, a następnie metr po metrze szlifuje je kamieniami ściernymi z dokładnością do dziesiętnych części milimetra. W zależności od potrzeby nawet kilkukrotnie przejeżdża po torach z prędkością do 20 kilometrów na godzinę. Zawsze sypią się snopy iskier.

Autor:eŁKa, jw/gp

Źródło: TVN24 Pomorze/Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości