Mówiące mapy i skaner twarzy 3D. Innowacyjne targi w Gdańsku

TVN24

Technicon-Innowacje potrwają w Gdańsku do piątku

Mówiące mapy ułatwiające niewidomym poruszanie się po mieście, hybrydowy system lokalizacji czy wskaźnik rozmrożenia Chill-ID - to tylko niektóre wynalazki, prezentowane podczas trwających w Gdańsku 9. Targów Techniki Przemysłowej Nauki i Innowacji Technicon-Innowacje w Gdańsku.

Rozpoczęte w czwartek dwudniowe targi Technicon-Innowacje zorganizowano w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku. Jak poinformował organizator, Międzynarodowe Targi Gdańskie, ubiegłoroczną edycję imprezy odwiedziło ok. 4 tysięcy osób. Podczas tegorocznych targów prezentowanych jest ponad 100 wynalazków między innymi z zakresu elektroenergetyki, elektroniki, informatyki i telekomunikacji, medycyny, chemii, robotyki i transportu.

Wśród około 60 wystawców są m.in. Politechniki: Gdańska, Poznańska i Białostocka, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Morska i Instytuty Fizyki i Chemii PAN. Swoje wynalazki prezentuje też wiele firm prywatnych.

Jedni mają po 20 wynalazków...

Jak powiedziała Beata Wójcikiewicz z MTG, Politechnika Gdańska prezentuje na przykład 20 wynalazków, w tym mówiące mapy ułatwiające niewidomym poruszanie się po mieście, wskaźnik rozmrożenia Chill-ID informujący o świeżości produktów spożywczych, hybrydowy system lokalizacji w czasie rzeczywistym czy DOMESTIC – platformę do wspomagania osób starszych lub przewlekle chorych w warunkach domowych. Piotr Markowski z PG podkreślił, że spośród 20 wynalazków prezentowanych podczas targów przez uczelnię, dwa są w trakcie komercjalizacji. - Udało nam się, przy pomocy Agencji Rozwoju Pomorza, stworzyć spółki i produkty będą wprowadzane na rynek – zapewnił. Prezentowane wynalazki są efektem pracy na sześciu wydziałach Politechniki Gdańskiej w ostatnich 2-3 latach.

Gabriela Konopka-Cupiał z Uniwersytetu Jagiellońskiego poinformowała z kolei, że uczelnia prezentuje 20 wynalazków, z tego ok. 10 jest związanych ze środowiskiem i energetyką, a reszta jest z zakresu farmacji, biotechnologii i medycyny. Oceniła, że połowa z prezentowanych wynalazków ma szanse na komercjalizację. - Wraz z firmami budujemy prototypy i mają one największą szansę na wdrożenie - dodała.

Ponadto Akademia Morska z Gdyni prezentuje motocykl sportowy z napędem elektrycznym, a Politechnika Poznańska – eksperymentalny system telewizji swobodnego punktu widzenia.

... inni "tylko" jeden

Wójcikiewicz zwróciła uwagę, że wśród wystawców dużą grupę stanowią niewielkie firmy, które przyjeżdżają na targi z jednym wynalazkiem. Na ten przykład firma Biotrem z Warszawy prezentuje biodegradowalne jednorazowe naczynia z otrąb pszennych, firma Voice Lab z Gdyni - oprogramowanie do rozpoznawania intencji rozmówcy, a Smarttech z Łomianek – skaner 3D twarzy.

Poinformowała również, że uczelnie wyższe i firmy, które prezentują się systematycznie od wielu lat, każdego roku przywożą coś nowego.

Co więcej Wójcikiewicz zwróciła uwagę, że gdańskie targi Technicon-Innowacje są jedyną tego typu imprezą odbywającą się w Polsce północnej. Podobne targi odbyły się w tym roku też w Kielcach.

Udział w Targach jednostek naukowych jest dofinansowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Polska musi nadrabiać zaległości cywilizacyjne"

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk powiedział podczas inauguracji targów, że region musi się rozwijać nie tylko w oparciu o modernizację bądź budowę infrastruktury. - Nawet setki kilometrów sieci kanalizacyjnej czy dróg lokalnych nie zbudują konkurencyjności regionu, dzięki której będziemy zdolni do konkurowania z innymi regionami Polski czy Unii Europejskiej – tłumaczył. Według niego "Polska z jednej strony musi nadrabiać zaległości cywilizacyjne, ale z drugiej strony musi szukać impetu rozwojowego". - Stawiamy więc na ludzi kreatywnych, aby szybko można było komercjalizować najnowsze rozwiązania w biznesie - podkreślił.

Targom towarzyszą Pomorskie Dni Energii zorganizowane przez Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej".

Autor: dp / Źródło: PAP, TVN24 Pomorze