Gwałtowne burze przeszły przez Warmię i Mazury. Ewakuowali obóz harcerski, zalana jest jedna z dróg

Autor:
MAK/gp
Źródło:
PAP/TVN24
Powalone drzewo, zniszczone namioty nad Jeziorakiem w m. Siemiany
Powalone drzewo, zniszczone namioty nad Jeziorakiem w m. SiemianyHorbi/ Kontakt 24
wideo 2/10
Horbi/ Kontakt 24Powalone drzewo, zniszczone namioty nad Jeziorakiem w m. Siemiany

Strażacy interweniowali już ponad 150 razy w związku z gwałtownymi burzami, które przechodziły w piątek przez województwo warmińsko-mazurskie. Na szczęście jak dotąd nikt nie ucierpiał. Ewakuowany został obóz harcerski w powiecie ostródzkim.

Najwięcej zdarzeń związanych z pogodą w ciągu ostatnich kilku godzin zgłoszono z okolic Iławy oraz Ostródy. Strażacy musieli też interweniować między innymi w Działdowie, Nidzicy, Nowym Mieście Lubawskim i Olsztynie. W piątek po południu cały czas spływały nowe zgłoszenia.

Większość interwencji to powalone przez wiatr drzewa i połamane konary, które tarasują drogi, oraz podtopienia piwnic i posesji po gwałtownych opadach deszczu. W Jonkowie, Kwiecewie, Karasiu i Iławie drzewa spadły na zaparkowane samochody. W Domkowie w powiecie ostródzkim wiatr zerwał poszycie dachu z budynku mieszkalnego.

- W okolicach Białki nad Jeziorem Dreńskim w powiecie ostródzkim pomagamy w ewakuacji obozu harcerskiego, na którym przebywa 68 osób z chorągwi warszawskiej. Trafią do szkoły w Łukcie - powiedział młodszy brygadier Rafał Melnyk z warmińsko-mazurskiej PSP.

Nieprzejezdna droga

Po przejściu nawałnicy zablokowana jest droga krajowa nr 16 między Stradomnem a Iławą (woj. warmińsko-mazurskie) - podała GDDKiA. Utrudnienia mogą potrwać około trzech godzin.

Olsztyńska GDDKiA poinformowała, że po przejściu nawałnicy droga w tym rejonie jest zalana, a wiatrołomy leżą na pasach ruchu.

Ostrzeżenia przed burzami

Jak podał IMGW, przez województwo warmińsko-mazurskie w piątek po południu przemieszczała się zwarta strefa burz, w których głównym zagrożeniem były opady deszczu, często nawalne. Stacja w Lidzbarku zanotowała opad prawie 40 mm/h. Skumulowane wartości opadów mogą osiągać nawet 60 mm. Możliwe lokalne podtopienia. Miejscami występuje także grad. Porywy wiatru jak do tej pory nie są duże, ale lokalnie nadal mogą osiągać nawet 80-90 km/h.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Dotyczy to powiatów: bartoszyckiego, braniewskiego, działdowskiego, elbląskiego i Elbląga, iławskiego, kętrzyńskiego, lidzbarskiego, mrągowskiego, nidzickiego, nowomiejskiego, olsztyńskiego i Olsztyna, ostródzkiego, piskiego i szczycieńskiego. Strefa burz przemieszcza się powoli w kierunku północnym i północno-zachodnim.

Autor:MAK/gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Horbi/ Kontakt 24

Pozostałe wiadomości