Polska

Większy budżet na polskie służby specjalne? "W związku z konfliktem na Ukrainie"

Polska

TVN24.plBudżet polskich służb specjalnych zostanie zwiększony?

O zwiększenie budżetu polskich służb specjalnych apelowali w środę politycy. Przez cztery godziny, na posiedzeniu sejmowej speckomisji słuchali o aktywności wywiadu rosyjskiego. - Nie lenią się - komentował później Artur Dębski z Twojego Ruchu.

Informację o aktywności służb rosyjskich szefowie cywilnego i wojskowego wywiadu oraz kontrwywiadu przedstawiali komisji przez ponad cztery godziny. Po debacie przedstawiciele opozycji apelowali o zwiększenie budżetu służb.

- Nie ma co ukrywać, że wobec konfliktu na Ukrainie aktywność rosyjskich służb specjalnych wzrosła na całym świecie, także w Polsce. Ta aktywność jest o wiele, wiele większa – ocenił Marek Opioła z Prawa i Sprawiedliwości.

"W interesie Rosjan leży duża aktywność ich służb w Polsce"

Jak powiedział, służby otwarcie mówią, że nie mają wystarczających sił i środków, by przeciwdziałać aktywności służb rosyjskich. Artur Dębski z Twojego Ruchu podkreślił, że "nasze niedoinwestowane służby" muszą być równorzędnym przeciwnikiem dla służb rosyjskich. - Jeżeli będziemy o służby tak dbać, jak teraz, to nie możemy liczyć w przyszłości na zbyt duże sukcesy, bo fundusze operacyjne w służbach nie są wystarczające - ocenił.

Będzie zwiększenie budżetu?

Dębski zwrócił uwagę na potrzebę zwiększenia budżetów służb specjalnych. - Jeżeli pieniędzy będzie więcej, nasze służby będą skuteczniejsze – tłumaczył. Natomiast Stanisław Wziątek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej ocenił, że polskie służby powinny być przede wszystkim bardziej czujne. - Uzyskaliśmy informację, że polskie służby zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne mają pełny przegląd informacji dotyczący aktywności obcych służb na terenie naszego kraju i tego, co się dzieje na Ukrainie - poinformował poseł SLD po posiedzeniu komisji. Także Wziątek zaapelował o zwiększenie budżetu na wywiad i kontrwywiad. - Agentura zewnętrzna wzmaga swoje działania na terytorium naszego kraju, a potrzeby naszej aktywności na zewnątrz także się zwiększają – argumentował. Pytany, czy aktywność rosyjskich służb w Polsce od początku kryzysu ukraińskiego wzrosła, Wziątek ocenił, że "ona teoretycznie utrzymuje się na tym samym poziomie", ale nie jest tajemnicą, że Rosjanie są zainteresowani np. modernizacją techniczną polskiego wojska.

Polska nie jest narażona na zwiększone niebezpieczeństwo

Przewodniczący speckomisji Zbigniew Sosnowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego zapewniał, że polskie służby należycie realizują swoje zadania, dbając o bezpieczeństwo kraju i obywateli. - Polska nie jest narażona na zwiększone niebezpieczeństwo – zaznaczył. Zauważył, że problem budżetu polskich służb powtarza się od lat. - Zawsze służby, realizując swoje zadania, oczekują na zwiększone pieniądze. Aczkolwiek, mając świadomość konfliktu, który cały czas trwa na Ukrainie, jako przewodniczący zobligowałem się do tego, iż przygotuję dezyderat skierowany do ministra finansów celem zwiększenia środków na funkcjonowanie służb – zapewnił Sosnowski. Natomiast Elżbieta Radziszewska Platformy Obywatelskiej oceniła, że informacje przedstawione przez służby były bardzo wyczerpujące. - Nikt nie kontestował profesjonalizmu służb ani tego, że współpraca międzynarodowa jest bardzo dobra. W zależności od tego, jak będzie się rozwijać sytuacja na wschód od Polski, na przyszły rok można rozważać zwiększenie nakładów na działania służb na kierunku wschodnim – oceniła posłanka PO.

Autor: bieru/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości