Polska

Wassermann ma przeprosić Agorę

Polska

 
TVN24Wassermann ma przeprosić wydawcę dziennika

Zbigniew Wassermann, były minister-koordynator specsłużb, ma przeprosić Agorę - wydawcę Gazety Wyborczej za uznanie jej za część "układu" chroniącego ludzi władzy - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie.

Poszło o rozsyłane 17 stycznia 2006 r. do mediów oświadczenie Wassermanna, odnoszące się do ówczesnych doniesień "Gazety Wyborczej". Dziennik pisał wtedy, że Wassermann miał "kompletować informacje" o osobach publicznych, których nazwiska pojawiały się w doniesieniach o aferach z ostatnich lat - interesował się informacjami o podsłuchiwaniu ich przez służby i billingach ich rozmów. Według Wassermanna, te doniesienia miały go zdyskredytować jako ministra odpowiedzialnego za służby specjalne.

-Tak dzieje się od kilku miesięcy, to jest ciąg wydarzeń w sytuacji, w której ja staram się robić swoje. Przecież tu nie ma żadnego zarzutu, który byłby prawdziwy i pokazywał moją niekompetencję - mówił wtedy.

Kontrowersyjne owiadczenie

Potem, w oświadczeniu przesanym mediom napisał: -Swoista gra "Gazety Wyborczej" jest elementem zaciętej wojny, którą toczy ona w celu ochrony układu ludzi władzy, biznesu, mafii i służb specjalnych - właśnie za to oświadczenie pozwała go Agora.

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że słowa te były nieprawdziwe i podważają dobre imię Agory oraz wiarygodność i renomę wydawanej przez nią "Gazety Wyborczej". Nakazał Wassermannowi opublikowanie na swój koszt przeprosin w GW i w serwisie PAP. Zobowiązał też do wpłacenia 15 tys. zł na rzecz Towarzystwa Opieki nad Niewidomymi w Laskach oraz zwrot Agorze 4,5 tys zł kosztów sądowych.

Sąd podkreślił, że to pozwany w procesie cywilnym ma obowiązek udowodnić prawdziwość swych słów, albo to, że nie działał bezprawnie - czyli np. w obronie interesu społecznego. -Pozwany Wassermann temu nie podołał - stwierdził sąd, uznając rację Agory.

Agora się cieszy

Po wyroku pełnomocnik spółki mec. Piotr Rogowski podkreślił, że to czwarta sprawa wygrana przez Agorę z politykami dawnej koalicji rządzącej, którzy w podobny sposób zaliczali Agorę do "układu". Wcześniej wygrali z Jackiem Kurskim i Antonim Macierewiczem (PiS) oraz Romanem Giertychem (LPR).

-Żaden z nich - choć tak chętnie szermowali pojęciem "układ", tym sztandarowym słowem IV RP - nie udowodnił swych słów. To jakieś symboliczne rozliczenie ich pomysłów - dodał prawnik przypominając, że na proces czeka jeszcze sprawa z powództwa Agory przeciw b. premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, który niedawno mówił o związkach Gazety Wyborczej z "oligarchią". -Pozostaje mieć nadzieję, że i tu sprawiedliwość zatriumfuje i te brednie zostaną odwołane - powiedział Rogowski.

Pełnomocnik Wassermanna mec. Maciej Burda zapowiedział natomiast apelację. -Nie tylko dziennikarze, ale także politycy mają prawo do ostrych wypowiedzi. Mamy nadzieję, że Sąd Apelacyjny w Warszawie podzieli to nasze stanowisko - powiedział prawnik.

Dodał, że wyrok popierający to twierdzenie zapadł niedawno w Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu i że będzie się na niego powoływał.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości