Rzecznik prezydenta, Marek Magierowski, poinformował w czwartek, że ustawa ws. TK wpłynęła do kancelarii. "W podróży, odpowiadam więc hurtowo: ustawa wpłynęła do KPRP. Prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję w konstytucyjnym terminie" - napisał na swoim profilu na Twitterze.
Nowelizacja ustawy o TK została uchwalona przez Sejm we wtorek. W nocy z środy na czwartek bez poprawek przyjął ją Senat.
Co teraz zrobi prezydent? Magierowski w jednym z dzisiejszych wpisów podał, że prezydent "podpisze ustawę". "Prezydent @AndrzejDuda podpisze ustawę o TK w stosownym czasie. Kiedy to uczyni, nie omieszkamy poinformować mediów. Spokojnych Świąt!" - napisał na swoim profilu.
Potem jednak poprawił się uściślając, że "decyzja zostanie podjęta w stosownym czasie".
W kolejnym wpisie dodał, że decyzja będzie podjęta w "konstytucyjnym terminie".
Prezydent @AndrzejDuda podpisze ustawę o TK w stosownym czasie. Kiedy to uczyni, nie omieszkamy poinformować mediów. Spokojnych Świąt!
— Marek Magierowski (@mmagierowski) December 24, 2015
W podróży, odpowiadam więc hurtowo: ustawa wpłynęła do KPRP. Prezydent @AndrzejDuda podejmie decyzję w konstytucyjnym terminie.
— Marek Magierowski (@mmagierowski) December 24, 2015
Wyjść jest kilka
Kiedy ustawa trafi do prezydenta, ten ma 21 dni na podpisanie jej i zarządzenie jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Ale nie musi tego robić, no przysługują mu dodatkowe kompetencje.
Prezydent może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją (o to apeluje m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Sądownicza). Jeśli TK orzeknie, że jest zgodna, to musi ją podpisać, a jeśli nie - to odmawia jej podpisania. Trzeci przypadek to stwierdzenie przez TK, że części ustawy są niezgodne z konstytucją, co skutkuje tym, że prezydent podpisuje akt prawny z pominięciem niekonstytucyjnych części lub zwraca go Sejmowi do poprawy.
Prezydent może także ustawę zawetować, czyli odmówić jej podpisania. Jeśli jednak Sejm w ponownym głosowaniu większością 3/5 przy obecności połowy ustawowej liczby posłów ponownie uchwali ustawę, prezydent ma 7 dni na podpisanie.
Apele opozycji do prezydenta
Przeciwna noweli jest opozycja. PO zapowiedziała zaskarżenie noweli do TK. W środę złożyła do TK wniosek o tzw. zabezpieczenie - tak by nowelizacja nie weszła w życie, dopóki TK nie wyda orzeczenia w sprawie. Nowoczesna apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o prewencyjną kontrolę noweli.
Także Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował prezydenta, aby przed podjęciem decyzji skonsultował się z najważniejszymi organami władzy sądowniczej i ekspertami.
Autor: pk / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Białek/CC BY-SA 3.0 / Twitter